Witamy na stronie ARCHIWALNEJ

Biuletynu Informacji Publicznej

Urzędu Gminy i Miasta Dobczyce

 

Od dnia 1 marca 2021 r. Biuletyn Informacji Publicznej prowadzony jest pod adresem: https://bip.malopolska.pl/ugimdobczyce

 

Opublikowane informacje podlegają retencji danych zgodnie z zarządzeniem nr 59/2020 Burmistrza Gminy i Miasta Dobczyce z dnia 17 marca 2020 r. w sprawie prowadzenia Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Gminy i Miasta Dobczyce

 

Protokół z XX sesji Rady Miejskiej

PROTOKÓŁ Nr XX/12

sesji Rady Miejskiej w Dobczycach

z dnia 18 stycznia  2012 roku

 

Obecni:

  1. Radni Rady Miejskiej w Dobczycach – w liczbie 13 osób (Rada Miejska w Dobczycach liczy 15 radnych),
  2. Pan Marcin Pawlak  - Burmistrz GiM Dobczyce
  3. Pan Paweł Machnicki – Z-ca Burmistrza GiM
  4. Pani Zofia Murzyn – Skarbnik Gminy
  5. Pani Zofia Sarapata – Radca prawny
  6. Pan Andrzej Topa  – Dyr. MGOKiS w Dobczycach
  7. Pani Marta Gajek- Radna Rady Powiatu Myślenickiego
  8. Kierownicy referatów - wg załączonej listy obecności
  9. Sołtysi Gminy Dobczyce wg. załączonej listy obecności
  10. Dyrektorzy placówek oświatowych

 

 

Sesja rozpoczęła się o godzinie 1500 w budynku Gimnazjum w Dobczycach.

Otwarcia sesji dokonał Pan Tadeusz Bochnia –  Przewodniczący Rady Miejskiej w Dobczycach. Powitał przybyłych na posiedzenie zaproszonych gości, radnych Rady Miejskiej, Panów Burmistrzów, kierowników referatów Urzędu GiM, sołtysów.

                         

Pan Przewodniczący stwierdził na podstawie listy obecności, że w posiedzeniu uczestniczy 13 radnych,  zatem podejmowane na sesji uchwały będą prawomocne.

            Poddał pod głosowanie porządek przewidziany na dzisiejsze obrady  z tematami omówionymi na wspólnym posiedzeniu komisji Rady Miejskiej w Dobczycach w dniu 17 stycznia 2012 roku.

 

 Porządek obrad:

  1. Otwarcie sesji i ustalenie porządku obrad.
  2. Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.
  3. Informacja Burmistrza Gminy i Miasta Dobczyce na temat bieżących spraw gminy.
  4. Wnioski i interpelacje radnych.
  5. Odpowiedzi na wnioski i interpelacje.
  6.  Podjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność Burmistrza Gminy i Miasta Dobczyce.
  7.  Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia budżetu Gminy i Miasta Dobczyce na rok 2012.
  8. Podjęcie uchwały w sprawie  przyjęcia Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy i Miasta Dobczyce.
  9. Podjęcie uchwały w sprawie odstąpienia od obowiązku przetargowego trybu zawarcia umowy dzierżawy części nieruchomości położonej w Dobczycach, oznaczonej jako działka nr 882, stanowiącej własność Gminy Dobczyce.
  10. Wolne wnioski.
  11. Zamknięcie sesji.

 

 

 

Ad. 1

Jak wyżej

 

Ad. 2

Pan Tadeusz Bochnia – Przewodniczący Rady Miejskiej w Dobczycach   powiedział, że zapoznał się z treścią protokołu z poprzedniej sesji i potwierdził prawidłowość zawartych w nim zapisów.

Zaproponował przyjęcie protokołu bez odczytywania jego treści.

Innych wniosków nie było. 

            Radni jednogłośnie przyjęli protokół z XIX sesji Rady Miejskiej w Dobczycach.

             

Ad.3.

Pan Marcin Pawlak  w temacie: bieżących spraw gminy, powiedział o podjętych działaniach jakie miały miejsce w okresie między sesyjnym:

 

 

  1. 05.01.2012 odwiedziny Burmistrza Versmold Thorstena Klute
  2. Rozpoczęcia zebrań OSP. Dotychczas dobyły się trzy walne zebrania: w Stadnikach, Rudniku, Dziekanowicach
  3. 06.01. Zakończenie Turnieju halowego w siatkówce
  4. 08.01. Wspólne kolędowanie z Chórem ORGANUM i Szkołą Muzyczną
  5. 10.01. Spotkanie z  Wójtem Pitalą oraz Przewodniczący Rady Gminy w Sieprawiu z Panem Tadeuszem Żabą w sprawie ustalenia działań zmierzających do  rezygnacji z zakupu wody z Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Myślenicach, który podwyższył cenę wody do 3 złotych za jeden metr sześcienny. Powstał zamysł wspólnego wykonania wodociągu, aby móc zrezygnować z tej drogiej usługi.
  6. 11.01. Spotkanie z Wojewodą  Jerzym Millerem i wyrażenie chęci przystąpienia Gminy Dobczyce do programu „Górna Wisła”
  7. 12.01. Wyjazd do Wadowic  w sprawie pompy ciepła
  8. 12.01.Spotkanie z Panem Kielanem w sprawie projektowania budowy boksów garażowych dla OSP Dobczyce
  9. 13.01. Spotkanie z Radą Rodziców
  10. 13.01 Konferencja w Warszawie
  11. 15.01. Jasełka w Brzezowej i spotkanie opłatkowe Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów
  12. 16.01. Spotkanie w sprawie planu zagospodarowania przestrzennego z firmą Innova, która opracowała Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta i Gminy Dobczyce.

 

 

 

Ad.4.

W punkcie wnioski i interpelacje radnych głos zabrali:

Pani Grażyna Gubała   podziękowała osobom, które odpowiedzieli na zaproszenie i przybyli na spotkanie noworoczne i Jasełka do Brzezowej.  Było bardzo życzliwie, spokojnie i sympatycznie.

            Poprosiła o zabezpieczenie majątku byłej szkoły w Brzezowej  - zamknięcie bramy wjazdowej i zabezpieczenie budynku szkoły.  W jednym z pomieszczeń budynku znajduje się bardzo dużo sprzętu i pomocy naukowych, które niszczeją. Zaproponowała przekazanie tych przedmiotów do innych placówek oświatowych.

            Zwróciła się o :

-dowiezienie kruszywa na drogę do osiedla /do posesji p. Braś/.

- wycięcie dwóch drzew  przy drodze powiatowej / przy posesji p. Malina/.

- przycięcie konarów drzew na zakręcie

- zamontowanie lamp przy drodze powiatowej / przy posesji p. Stoch/.

 

Ad.5.

Odpowiedzi na wnioski i interpelacje udzielili:

Pan Robert Maniecki poinformował, że w ostatni piątek służby gminne dokonały przeglądu budynku szkoły w Brzezowej. Założony  został alarm, a brama wjazdowa i bramki wejściowe zostaną zabezpieczone w późniejszym terminie.

            Dowiezione zostanie kruszywo w te wyznaczone miejsca, gdzie dotychczas nie zostało dostarczone.

            Zakład Energetyczny rozpoczął już montaż lam oświetleniowych i temat zostanie niebawem zakończony.

            Zadaniem powiatu jest obcinanie gałęzi drzew przy drogach powiatowych, Będzie zatem monitował o zrealizowanie już wcześniej zgłoszonych wniosków.

Pan Tomasz Ciętak poinformował, że poczynione zostały już pewne kroki w sprawie sprzętu zgromadzonego w szkole w Brzezowej.  Pomoce naukowe i pozostały sprzęt zostaną rozdysponowane.

 

Ad.6.

Pan Tadeusz Bochnia powiadomił uczestników sesji, że w dniu wczorajszym temat skargi na warunki dowozu uczniów był przedmiotem obrad połączonych komisji Rady Miejskiej. Poprosił Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej o omówienie działań podjętych przez Komisję.

Pan Roman Knapik  poinformował, że w dniu 24 listopada 2011 roku wpłynęła do Rady Miejskiej skarga rodziców uczniów z Brzączowic dojeżdżających do Gimnazjum w Dobczycach. W skardze poruszono trzy problemy dotyczące: spraw związanych z bezpieczeństwem dojazdu, lokalizacji końcowego przystanku, odjazdów autobusu przed czasem. Po przeanalizowaniu wszystkich dokumentów oraz wysłuchaniu wyjaśnień Kierownika ZOBJO  postanowiono, że skarga jest bezzasadna gdyż:

- zgodnie z ustawą o systemie oświaty, gmina zorganizowała dojazd dzieci do Gimnazjum w Dobczycach. Autobus, który kursuje jako linia regularna specjalna posiada wystarczającą liczbę miejsc – 73 miejsca. Łącznie na tej trasie dojeżdża około 70 osób,

- w autobusie zawsze znajduje się opiekun uczniów,

- sprawami technicznymi, związanymi z bezpieczeństwem zajmowała się Komenda Powiatowa Policji w Myślenicach  oraz Inspekcja Transportu Drogowego. Obydwa protokoły pokontrolne nie mówią o jakichkolwiek uchybieniach, nie można przewoźnikowi żadnych zarzutów czynić,

- końcowy przystanek – rodzice chcieliby, żeby ten przystanek był bliżej domów , jednak względy techniczne – drogowe- nie pozwalają na dojazd autobusu tam, gdzie rodzice by sobie życzyli. Nie ma miejsca na zawracanie tej wielkości autobusu,

- było zlecenie V-ce Dyrektorki Gimnazjum skontrolowania godzin odjazdów autobusu.  Okazało się, że dojazdy realizowane są zgodnie z planem, autobus nie odjeżdża przed czasem.

Te wszystkie działania wykazują, że nie było bezczynności Burmistrza. Pan Burmistrz podejmował szereg działań. Te wszystkie działania i brak uchybień prawnych pozwolił na uznanie skargi za bezzasadną.

Pan Tadeusz Bochnia zwrócił uwagę na poprawki projektu uchwały, które zostały zgłoszone i przegłosowane na wspólnym posiedzeniu komisji Rady Miejskiej.  Dotyczyły one rezygnacji z punktu „f” oraz końcowych zapisów uzasadnienia. Dodane zostało natomiast sformułowanie podsumowujące całe zagadnienie.

Pan Stanisław Ciećko zapytał, czy zwiększenie proporcji miejsc siedzących do stojących, spowoduje zwiększenie kosztów dowozu uczniów.

Pan Burmistrz odpowiedział, że spełnienie życzenia, iż wszystkie dzieci mają siedzieć podczas jazdy spowoduje potrzebę uruchomienia dwóch autobusów i dwóch opiekunów. Należy na problem popatrzeć jeszcze szerzej i potraktować pozostałe dowozy  także samo. Trzeba również podkreślić to, że zaproponowana forma dowozu dzieci do Gimnazjum jest zgodna z przepisami prawa.

            Ponieważ etap roszczeń dochodzi do granic absurdu, to na przyszłość należy zastanowić się nad ogłoszeniem przetargu na dowóz dzieci na zasadach wykupu przez Gminę biletów miesięcznych . Wówczas będą korzystali tylko uczniowie uprawnieni. Aktualnie dojeżdża wiele osób nieuprawnionych.

Przy okazji powiedział, że gimnazjaliści zachowują się w autobusie bardzo niepoprawnie.

Pan Stanisław Ciećko stwierdził, że nie byłoby problemu, gdyby Gmina w specyfikacji przetargowej określiła, że 80-90% dzieci musi mieć zapewnione miejsca siedzące, to przewoźnik przystępujący do przetargu będzie wiedział, że nie wygra go, kiedy nie będzie dysponował odpowiednim sprzętem. Trzeba wyobrazić sobie, co dzieje się w chwili nagłego zatrzymania się autobusu  kiedy siedzi 34, a stoi aż 74 dzieci.

Pan Burmistrz powiedział, że nie należy odrywać się od tematu. Autobusem nie  dojeżdża 110, a około 70 uczniów. Przy zapewnieniu wszystkich miejsc siedzących cena usługi musi być dwa razy większa.

Ustawa o systemie oświaty i rozporządzenia nie zabraniają, to znaczy, że pozwalają na takie rozwiązania jakie Gmina stosuje w przedmiocie dowozu uczniów.

Pan Roman Knapik przyznał, że skarga budzie wiele emocji, a tymczasem problem stanowi tylko pewien procent całego tematu dowozu uczniów.

Pani Zofia Sarapata zwróciła uwagę na to, że skarga nie została podpisana. Rozpatrzona została zatem tylko z tego powodu, że skierowana została przez Wojewodę do Rady Miejskiej w Dobczycach.

 

Pan Tadeusz Bochnia zaprezentował projekt uchwały, po czym radni – 12 głosami – za i 1 głosem wstrzymującym się – podjęli uchwałę:

 

 

Uchwała Nr XX/141/12

Rady Miejskiej w Dobczycach

z dnia 18 stycznia  2012 roku

 

w sprawie: rozpatrzenia skargi na bezczynność Burmistrza Gminy i Miasta Dobczyce.

 

 

 Uchwała stanowi załącznik do protokołu.

 

 

Ad.7.

Pan  Tadeusz Bochnia przypomniał radnym przyjęte uchwałą z dnia 27 września 2011 roku wraz ze zmianami uchwalonymi w dniu 26 października 2011 roku, zasady określające tryb prac nad projektem budżetu gminy. Zacytował te zasady jednocześnie informując, że:

- projekt budżetu gminy na 2012 rok wpłynął do biura Rady Miejskiej w ustawowym terminie do dnia 15 listopada 2011 roku,

- projekt budżetu przekazany został radnym w dniu 17 listopada 2011 roku,

- komisje Rady Miejskiej zapoznały się z materiałem i odbyły pracę, do której były zobowiązane,

- z uzasadnionej przyczyny budżet nie został uchwalony do dnia 31 grudnia 2011 roku. Stanowią o tym autopoprawki, które w znaczny sposób zwiększają ilość zadań do realizacji w 2012 roku.

            Zgodnie z uchwalonymi zasadami Przewodniczący Rady Miejskiej poprosił Burmistrza o wystąpienie, wprowadzenie do dyskusji nad projektem budżetu gminy na 2012 rok.

Pan Marcin Pawlak powiedział jakimi dokumentami oraz przesłankami, kierowano się przy tworzeniu projektu budżetu :

- zgromadzone wnioski radnych, sołtysów pracowników Urzędu GiM, dyrektorów szkół i przedszkoli, dyrektorów jednostek organizacyjnych gminy, zarządów klubów oraz straży pożarnej.

Wnioski radnych, sołtysów które zostały zdefiniowane finansowo  opiewały na kwotę 39.296.016 złotych, wnioski kierowników jednostek organizacyjnych i pracowników Urzędu na kwotę 26.697.297 złotych – co daje kwotę 65.993.313 złotych. Taka jest pula oczekiwań. Niektóre wnioski były wnioskami wieloletnimi.

Dla zobrazowania skali problemu, Pan Burmistrz poinformował jakie są możliwości gminy na wydatkowanie z budżetu gminy środków na inwestycje – Gmina Dobczyce może wydatkować rocznie na inwestycje kwotę 3.700.000 złotych.

- kolejna przesłanka, to informacja o realizacji budżetu gminy za 2011 rok z dnia 31 października 2011 roku oraz informacja na podstawie której procedowane były autopoprawki z około 10 stycznia bieżącego roku. Te dwie informacje spowodowały dokonanie autopoprawek

- informacja Ministra Finansów, który podał jakie planowane są dla gminy dochody z tytułu podatków i subwencji oraz wskaźniki na rok 2012 określone dla gmin, szacunki własne planowanych dochodów, kalkulacja i szacunki wydatków majątkowych oraz wydatków bieżących.

            Nie planuje się wzrostu zadłużenia gminy w roku 2012. Zadłużenie na koniec 2011 roku wynosi 33.085.265 zł. i stanowi 51,8% uzyskanych dochodów w roku 2011. Planowane zadłużenie na koniec 2012 roku określone zostało na poziomie 30.385.334 zł., co stanowiło będzie 48,65% planowanych dochodów.

Realizacja wydatków majątkowych w roku ubiegłym opiewała na kwotę 37.700.362 złote, z czego różne dochody i dotacje stanowiły 21.954.087 zł. Gmina – zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej zaciągnęła kredyt w wysokości 12.000.000 złotych.

W pozycji wydatki majątkowe na 2012 rok zaplanowano kwotę 22.357.789 zł. W tym miejscu należy powiedzieć, że możliwości inwestycyjne gminy przy partycypacji przedsięwzięć sięgają kwoty 3.745.275 złotych. Planuje się dochody majątkowe na poziomie 19.679.173 zł.  i pożyczkę w wysokości 250.000 zł. z przeznaczeniem na zakup samochodu dla OSP Dobczyce.

Budżet roku 2011 był pasywny. Został wykonany powyżej stu procent, pomimo obawy czy uda się zrealizować dochody z podatku od osób fizycznych i ze sprzedaży majątku gminy. Tej drugiej pozycji nie udało się w pełni zrealizować, ale okazało się, że są wyższe dochody w niektórych działach. Po wszystkich podliczeniach okazało się, że są wolne środki obrotowe, pozwalające na wniesienie autopoprawek. Wobec tego przeanalizowane zostały ponownie wnioski złożone do projektu budżetu.

Analiza wydatków z roku 2011 spowodowała, że odstąpiono od finansowania inwestycyjnego do Nowej Wsi i Bieńkowicach, które dowartościowano w roku ubiegłym. Druga refleksja spowodowała zamiar finansowania w dokumentacje przyszłościowe.

Priorytety budżetowe:

- kończenie i kontynuowanie zadań rozpoczętych na co składają się takie inwestycje jak: Regionalne Centrum Oświatowo Sportowe, budowa kanalizacji z Dobczyc do Kornatki, Klub Sportowy Raba, strefa przemysłowa – miejsca pracy, drugie zasilanie miasta w wodę, budowa obwodnicy Dobczyc.

- realizacja tych zadań, które otrzymały zewnętrzne dofinansowanie w różnej formie np. poprzez Małopolski Regionalny Program Operacyjny, czy też z programu Spójność. Proponuje się finansowanie również tego, na co Rada Miejska podjęła uchwały – jako zobowiązania. Największe zobowiązanie dotyczy finansowania zadania z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych – decyzja o przekazaniu 400.000 złotych na współfinansowanie zadania przez Powiat.

- kolejne typy zadań, to wprowadzenie tego, co wiąże się z szeroko pojętą ochroną p. powodziową oraz likwidacją skutków powodzi / stabilizacja osuwisk, naprawy dróg/. Pojawiła się wątpliwość dotycząca zagrożenia osuwiskowego na terenie przeznaczonym pod budowę szkoły w Rudniku. Szkoła będzie budowana pod warunkiem uzyskania dofinansowania. Zlecone zostało wykonanie badań geologicznych na fragmencie działki. Jeśli chodzi o osuwisko w Dziekanowicach, to po stronie Gminy pozostanie odwodnienie terenu osuwiska i zabezpieczenie cmentarza. Odtworzenie drogi jest natomiast zadaniem Powiatu.

- tworzenie miejsc pracy

- realizacja zaleceń różnych instytucji m.in. SANEPID-u, co wiąże się z takimi zadaniami które poprawią bezpieczeństwo dzieci i młodzieży: budowa  placu zabaw przy Szkole Podstawowej w Dobczycach / Gmina otrzymała 50% dofinansowanie/, modernizacja sanitariatów w Szkole Podstawowej w Dobczycach przy ulicy  Jagiellońskiej.

- wprowadzenie zadania pn. uchwalenie planu zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Dobczyce. Temat, który będzie kosztował około 400.000 złotych rozłożony zostanie na trzy lata. Planuje się wydatki w roku 2012 na poziomie 100.000 złotych, z tym że cztery zmiany pozwalające na uruchomienie aktywności pewnych obszarów, będą odrębnym trybem realizowane / zmiany punktowe/. Te obszary to: budynek szkoły w Brzezowej i teren wokół niej, Góra Jałowcowa / zlecono już opracowanie koncepcji na zagospodarowanie terenów bod budownictwo mieszkaniowe/, teren w Dziekanowicach – grunt otrzymany od Pana Szybowskiego, zmiana przeznaczenia terenów położonych poniżej zapory w Dobczycach. Poprosił radnych o przygotowanie się do dyskusji na temat opracowania planu zagospodarowania przestrzennego gminy i miasta Dobczyce.

- realizacja tematu pn. budowa wiat przystankowych – zgodnie z wnioskami – w miejscowości Kornatka, Niezdów, Skrzynka, Sieraków.

- dokończenie remontów i modernizacji budynków OSP tam, gdzie strażacy wykazują dużą aktywność  - jak Stadniki, gdzie Gmina zakupi materiały, Rudnik, Sieraków. Pan Burmistrz wyraził nadzieję, że w roku 2012 uda się znaleźć porozumienie z jednostką OSP w Dobczycach i będzie można opracować dokumentację na budowę boksów garażowych przy ulicy Jagiellońskiej oraz przy udziale 250.000 złotych ze strony gminy zakupić samochód dla tej jednostki.

- z końcem 2011 roku Gmina otrzymała promesę na kwotę 1.102.000 złotych z przeznaczeniem na realizację II etapu renowacji i rozbudowy murów miejskich. Zadanie będzie realizowane w roku bieżącym.

- Gmina otrzymała na realizację programu „Radosna szkoła” kwotę 115.450 złotych z przeznaczeniem dla Szkoły Podstawowej w Dobczycach.

- złożony został wniosek do PROW-u na budowę kanalizacji na terenie Kornatki i Brzezowej.

            Pan Burmistrz powiedział jakie mogą być zagrożenia dla budżetu Gminy:

- sytuacja makroekonomiczna.

- może nie dojść do sprzedaży gruntu – zaplanowano dochody w tego tytułu w wysokości 3,5 mln. złotych.

- słabe dochody podatkowe od osób prawnych.

- słabe dochody z tytułu udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych.

- kwestia uzyskania dotacji na likwidację skutków powodzi, budowę szkoły w Rudniku, budowę drugiego boiska „Orlik” i lodowiska.

Kiedy Gmina otrzyma środki na likwidację osuwisk, budowę szkoły w Rudniku bądź na budowę drugiego boiska „Orlik” – będzie koniczny własny udział finansowy.

             W projekcie budżetu występuje brak dotacji dla myślenickiego szpitala, a takie oczekiwanie było ze strony Powiatu.

            Nie jest zakończony temat dalszych losów Zespołu Szkół Technicznych i Rolniczych w Dobczycach. Kolejne spotkanie z przedstawicielami Powiatu zaplanowane jest na dzień 24 stycznia 2012 roku. Dzisiaj jest mowa, że za cztery lata Zarząd Powiatu przedstawi propozycję Radzie Powiatu  sprzedaży gruntu na rzecz Gminy Dobczyce. Nie do przyjęcia jest to, aby Gmina przez cztery lata prowadziła szkołę nie mając pewności, że będzie mogła nabyć grunt. Ze strony Gminy Dobczyce jest propozycja, aby Powiat przekazał budynek szkoły / przesłanką do tego jest informacja, że Powiat około 5 milionów złotych musi wyłożyć, aby szkoła mogła nadal funkcjonować/, a gmina wykupi grunt od Powiatu.

             Z wyjątkiem dwóch miejscowości / Nowej Wsi i Bieńkowic/ każda inna miejscowość znajdzie się w zapisie budżetu. Najtrudniej było ze zdefiniowaniem zadań w Kędzierzynce oraz Skrzynce. Remont drogi pod Olszynę był jedynym możliwym do zrealizowania. Jest to jedyna droga, która ma uregulowany stan prawny gruntu. Została więc zaproponowana droga, która nie była proponowana do realizacji przez radnych, czy sołtysów.

            Pan Burmistrz podziękował wnioskodawcom za złożone wnioski do budżetu gminy na 2012 rok. Podziękowania skierował do Pani Skarbnik i Pani Kazimiery Mosiężnej, która współpracowała ze Skarbnikiem w tworzeniu projektu budżetu, wszystkim radnym, kierownikom referatów i pracownikom Urzędu GiM Dobczyce, Dyrektorom placówek oświatowych. W sposób szczególny podziękował Burmistrzowi Panu Pawłowi Machnickiemu za udział we wszystkim, co w gminie się dzieje.

Pani Skarbnik zaprezentowała projekt budżetu i projekt uchwały budżetowej na 2012 rok.

Przewodniczący Rady Miejskiej poprosił Przewodniczącego Komisji Gospodarczej o przedstawienie wyników prac tejże komisji nad projektem budżetu.

Pan Włodzimierz Juszczak zapoznał radnych z opinią Komisji Gospodarczej, która obradowała w dniu 8 grudnia 2011 roku w poszerzonym składzie o przewodniczących pozostałych stałych komisji Rady Miejskiej. Projekt budżetu został pozytywnie zaopiniowany.

Pan Tadeusz Bochnia poinformował, że w dniu wczorajszym połączone Komisje Rady Miejskiej w Dobczycach pozytywnie zaopiniowały projekt budżetu na 2012 rok.

Pan Burmistrz zaprezentował opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie do projektu budżetu Gminy Dobczyce na 2012 rok. RIO pozytywnie zaopiniowało projekt budżetu.

Pan Tadeusz Bochnia powiedział, że w związku z tym, iż Gmina nie planuje deficytu budżetowego nie ma więc w tej sprawie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie.

Wobec powyższego przystąpił do realizacji dalszej części procedury i otworzył dyskusję nad projektem budżetu.

            W dyskusji głos zabrali:

Pan Włodzimierz Juszczak powiedział, że cieszyć się należy z planowanych działań inwestycyjnych, jakie Pan Burmistrz ze swoimi pracownikami chce realizować. Już teraz widać, jak potrzebny był  obiekt Regionalnego Centrum Oświatowo Sportowego w Dobczycach.

Cieszy fakt podjęcia działań zmierzających do przejęcia przez Gminę Zespołu Szkół Technicznych i Rolniczych w Dobczycach. Podziękował Panu Burmistrzowi za zgłoszenie autopoprawek zwiększających ilość zadań inwestycyjnych.

Podziękował Pani Skarbnik za trud włożony w przygotowanie projektu budżetu.

Pan Jan Hartabus stwierdził, że bardzo dobrze postrzegane są działania Pana Burmistrza w zakresie ochrony p. powodziowej i usuwania skutków powodzi. Bardzo wiele dzieje się również w zakresie ochrony p. pożarowej.

Trudno nie powiedzieć o staraniach utrzymania Zespołu Szkół Technicznych i Rolniczych i kształceniu młodzieży pod kątem potrzeb miejscowych przedsiębiorców.

Wobec pogłębiającego się kryzysu gospodarczego zaapelował o oszczędzanie we wszystkich instytucjach i zakładach pracy na terenie Gminy.

Pan Tadeusz Bochnia dołączył się do gratulacji i podziękowań za opracowanie ambitnego projektu budżetu na 2012 rok. Wyraził przekonanie, że tak jak w roku 2011 udało się pokonać różne trudności i zrealizować prawie w stu procentach budżet, tak i w roku bieżącym będzie podobnie. Pogratulował słusznej decyzji o wprowadzeniu autopoprawek wprowadzających dodatkowe zadania inwestycyjne i tym samym zwiększające potencjał inwestycyjny Gminy.

Pan Czesław Leszczyński powiedział, że w całej rozciągłości zgadza się z wypowiedzią Przewodniczącego Rady Miejskiej.  W projekcie budżetu znalazło swoje odzwierciedlenie 51 zadań inwestycyjnych na kwotę około 22 milionów złotych.

Powiedział, iż nie wieży w to, że nie będzie w roku bieżącym wydatków inwestycyjnych w miejscowościach Nowa Wieś i Bieńkowice.

            Zadał pytanie dotyczące znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach – czy będzie zachowana dotychczasowa forma odbioru śmieci, czy planuje się przeznaczenie z budżetu gminy jakiś środków na realizację tego zadania.

             W 2012 roku jednostka OSP w Brzączowicach obchodziła będzie 100-lecie swego istnienia, natomiast OSP w Stojowicach 90-lecie istnienia. Wyraził nadzieję, że na tę okoliczność uda się przeznaczyć z budżetu gminy pulę środków finansowych.

Po wyczerpaniu dyskusji Pan Tadeusz Bochnia przystąpił do realizacji kolejnego punktu procedury uchwalania budżetu. Ponieważ autopoprawki w formie pisemnej radni otrzymali wraz z zaproszeniem na sesję, potem były prezentowane i omówione-  zaproponował więc, aby wszystkie autopoprawki przegłosowane zostały w jednym głosowaniu.

            Wniosek formalny Pana Przewodniczącego uzyskał pełną akceptację radnych.

Wobec powyższego Pan Tadeusz Bochnia poddał pod głosowanie autopoprawki.

            Autopoprawki zostały przyjęte jednogłośnie.

Następnie zaprezentował i poddał pod głosowanie projekt uchwały budżetowej, który uwzględnia autopoprawki.

            Radni jednogłośnie podjęli uchwałę:

 

Uchwała Budżetowa

Gminy i Miasta Dobczyce na rok 2012

Nr XX/142/12

Rady Miejskiej w Dobczycach

z dnia 18 stycznia 2012 roku

 

  

 Uchwała stanowi załącznik do protokołu.

 

Pan Tadeusz Bochnia pogratulował Panu Burmistrzowi przyjęcia przez radnych jednogłośnie uchwały budżetowej na 2012 rok.

Pan Burmistrz serdecznie radnym podziękował i przypomniał że wszyscy - również radni będą realizowali uchwalony budżet.

            Faktem jest, że nie ma w budżecie pieniędzy na realizowanie tzw. ustawy śmieciowej. Zadanie to obowiązkowo wchodzi w życie od połowy 2013 roku. W roku bieżącym głównym wątkiem będą sprawy organizacyjne. Od 2013 roku śmieci staną się własnością gminy. To gmina będzie miała obowiązek zorganizowania zbiórki śmieci z każdego gospodarstwa domowego i przyjęcia formy opodatkowania mieszkańców. Trudno będzie oszacować wielkość kosztów. Również na gminie będzie spoczywał obowiązek zorganizowania przetargu na odbiór śmieci. Prawdopodobnie stanie się tak, że Gmina Dobczyce będzie zmuszona do oddawania śmieci  /zgodnie z rejonizacją/ do Myślenic, a powinna mieć prawo wyboru miejsca składowania śmieci.

            Powiedział, że nie było ustawowego obowiązku informowania radnych o treści opinii RIO dotyczącej wieloletniej prognozy finansowej gminy, niemniej zaproponował zapoznanie się z jej treścią, która została  opublikowana w BIP-ie w ciągu 7 dni od dnia jej wydania.  Opinia jest pozytywna.

            Jeszcze raz podziękował wszystkim za współpracę przy tworzeniu budżetu. Warto pamiętać, że od 2003 roku na inwestycje gminne wydatkowano kwotę 126 milionów złotych. Zadłużenie gminy na koniec 2012 roku planowane jest w wysokości około 30 milionów złotych. Przytoczone cyfry pokazują, w którą stronę Gmina zmierza.

 

            Po przerwie w obradach Przewodniczący Rady Miejskiej poprosił o dalsze prowadzenie sesji swojego zastępcę.

 

Ad.8.

Pani Zofia Murzyn poinformowała, że opracowując wieloletnią prognozę finansową uwzględniono kierunki rozwoju ekonomicznego Gminy. Założenia do projektu zostały ustalone na podstawie sytuacji makroekonomicznej oraz lokalnych uwarunkowań społeczno gospodarczych, a także na podstawie analiz budżetu. Opracowanie zostało oparte na najbardziej aktualnych wynikach finansowych  zmodyfikowanych o wskaźnik przewidywanej inflacji, wzrostu gospodarczego, czy inne definiowane indywidualnie dla poszczególnych kategorii. Prognoza uwzględnia planowane dochody i wydatki , przychody i rozchody.

Pan  Czesław Leszczyński zaprezentował  projekt  wieloletniej prognozy finansowej gminy na lata 2012-2020, przypominając jednocześnie że został on pozytywnie zaopiniowany przez połączone Komisje Rady Miejskiej

Poddał  projekt uchwały pod głosowanie.

 

Radni  jednogłośnie podjęli uchwałę:

 

 

Uchwała Nr XX/143/12

Rady Miejskiej w Dobczycach

z dnia 18 stycznia  2012 roku

 

w sprawie:  przyjęcia wieloletniej prognozy finansowej Gminy i Miasta Dobczyce.

 

 

Uchwała stanowi załącznik do protokołu.

 

Ad.9.

Pan Czesław Leszczyński zaprezentował uzasadnienie do kolejnego projektu uchwały, z którego wynika że z dniem 31 marca 2012 r. wygasa umowa dzierżawy dotycząca części nieruchomości, na której zlokalizowane są urządzenia stacji paliw PKN ORLEN S.A.

Polski Koncern Naftowy ponownie wystąpił z wnioskiem o przedłużenie umowy dzierżawy do dnia 31 marca 2013 r., gdyż wcześniej błędnie określił datę likwidacji stacji na dzień 31 marca 2012 roku  / powinno być 31.03.2013 r/.

Przypomniał, że połączone Komisje rady Miejskiej pozytywnie zaopiniowały projekt uchwały.

            Przedstawił projekt uchwały i poddał go pod głosowanie.

Radni jednogłośnie podjęli uchwałę:

 

 

 

Uchwała Nr XX/144/12

Rady Miejskiej w Dobczycach

z dnia 18 stycznia  2012 roku

 

w sprawie:  odstąpienia od obowiązku przetargowego trybu zawarcia umowy dzierżawy części nieruchomości położonej w Dobczycach, oznaczonej jako działka nr 882, stanowiącej własność Gminy Dobczyce.

 

 

Uchwała stanowi załącznik do protokołu.

Ad.10.

W punkcie wolne wnioski głos zabrali:

Pan Kazimierz Jędrzejczyk zwrócił się do Kierownika Referatu Gospodarki Komunalnej o spowodowanie zamontowania poręczy na mostku w Bieńkowicach oraz wymiany rozbitego lustra na skrzyżowaniu dróg w Bieńkowiacach.

Pani Marta Gajek – Radna  Rady Powiatu Myślenickiego – podziękowała radnym Rady Miejskiej w Dobczycach za podjęcie uchwały intencyjnej w sprawie przejęcia przez Gminę Zespołu Szkół Technicznych i Rolniczych w Dobczycach. Podziękowała za bardzo prężne działania w tej sprawie podejmowane przez Pana Burmistrza.  Zwróciła się z prośbą o pomoc i dalsze wsparcie samorządu Gminy Dobczyce, ponieważ sama została „na polu bitwy”.  Uchwała Rady Powiatu Myślenickiego o zamiarze likwidacji szkoły była podjęta, szybko, pochopnie, bez wcześniejszej analizy. Nie była przygotowana merytorycznie, nie przygotowano analizy kosztów. Powiat nie ma również wiedzy na temat kosztów likwidacji szkoły.

Powiedziała, że jest przerażona działaniami Powiatu, wypowiedziami samorządowców, które nie pokrywają się z rzeczywistością.  Podawane są błędne informacje na temat kosztów utrzymania szkoły przy ul. Górskiej w Dobczycach.

Pan Roman Knapik podziękował Pani Marcie Gajek, jako jedynej radnej powiatowej z terenu Gminy Dobczyce i Gminy Siepraw, która walczy o utrzymanie Zespołu Szkół Technicznych i Rolniczych w Dobczycach.

Pan Paweł Machnicki zaprosił radnych na spotkania, które odbędą się w Regionalnym Centrum Oświatowo Sportowym w Dobczycach : spotkanie z Podsekretarzem Stanu  i dyskusje na temat rozwoju technologii informatycznej oraz na otwarcie wystawy archeologicznej pokazującej współpracę polskich i amerykańskich archeologów.

Ad.11.

Pan Tadeusz Bochnia – Przewodniczący Rady Miejskiej w Dobczycach stwierdził, że wyczerpany został porządek obrad sesji. Zamknął posiedzenie o godzinie 1830 .

 

 

Protokolant                                                Przewodniczący Rady Miejskiej

                                                                                       w Dobczycach

Krystyna Bodzoń

                                                                                   dr  Tadeusz Bochnia