Projekt "Centrum Edukacji Przeciwpożarowej w Dobczycach" nagrodzony Złotym Florianem

Proejkt "Centrum Edukacji Przeciwpożarowej w Dobczycach" nagrodzony Złotym Florianem
W ubiegłą sobotę odbyła się gala finałowa Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Inicjatywy dla Społeczności Lokalnych z udziałem OSP i Samorządów – FLORIANY. W tym roku do konkursu wpłynęły 164 zgłoszenia, stąd niezmiernie miło nam poinformować, że inicjatywa Gminy Dobczyce i OSP Dobczyce – powstanie Centrum Edukacji Przeciwpożarowej w Dobczycach, wyróżniona została najwyższym, Złotym Florianem, w kategorii Edukacja.
 
Uroczysta Gala, na której poznano laureatów nagrody w 5 konkursowych kategoriach odbyła się w Europejskim Centrum Matecznik Mazowsze w Otrębusach pod Warszawą. Prestiżową statuetkę z rąk prezesa Zarządu Głównego Związku OSP RP, senatora Waldemara Pawlaka odebrali burmistrz Tomasz Suś i komendant gminny OSP Michał Piwowarczyk.
 
- To ogromne wyróżnienie nie tylko dla naszego samorządu, ale również wszystkich jednostek OSP z terenu gminy Dobczyce. To inicjatywa, która powstała z myślą o rozwoju jednostek, szkoleniu najmłodszych członków MDP, ale także szeroko pojętej edukacji i zapobieganiu niebezpieczeństwom w życiu codziennym. Cieszę się, że projekt ten został dostrzeżony przez tak wymagające grono ekspertów. Naszym zamiarem jest dalej go rozwijać i uatrakcyjniać. Tymczasem tych, którzy nie mieli jeszcze okazji odwiedzić tego miejsca zachęcam do kontaktu z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu w Dobczycach – instytucją, która obecnie zarządza Centrum. – podsumował burmistrz Tomasz Suś.
 
Organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Inicjatywy dla Społeczności Lokalnych jest Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej.
 
Przypomnijmy, Centrum Edukacji Przeciwpożarowej w Dobczycach powstało w drugiej połowie 2022 r. Jest to interaktywny obiekt edukacyjny o powierzchni 500 m², mieszczący się na piętrze remizy OSP Dobczyce.
 
W obiekcie znajduje się interaktywna ścieżka edukacyjna, która z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii pozwala na realizację materiału edukacyjnego z zakresu unikania niebezpieczeństwa oraz postępowania w obliczu zagrożenia. Dodatkowo oferta Centrum poszerzona jest o szkolenia z zakresu pierwszej pomocy realizowane przez wykwalifikowaną kadrę instruktorską.