Gmina i Miasto Dobczyce

Gmina i Miasto Dobczyce


Panorama Dobczyc, fot. Dawid Abdul Hamid

Malownicza gmina położona około 30 km na południe od Krakowa. Usytuowana jest na Pogórzu Wielickim w sąsiedztwie Beskidu Makowskiego i Wyspowego, w dolinie rzeki Raby. Gminę o powierzchni 66,4 km2 zamieszkuje ok. 15 tys. osób. Jest ona typowym przykładem gminy miejsko – wiejskiej, w której skład wchodzi 13 sołectw: Bieńkowice, Brzączowice, Brzezowa, Dziekanowice, Kędzierzynka, Kornatka, Niezdów, Nowa Wieś, Rudnik, Sieraków, Skrzynka, Stadniki, Stojowice.

Pod względem geograficznym Dobczyce leżą pod 49 stopniem 53' szerokości geograficznej północnej i 20 stopniem 6' długości geograficznej wschodniej. Na tym samym równoleżniku leżą tak znane miasta jak Kijów, Praga Winipeg, Calgary oraz Vancouver, a południk przecina niezwykle atrakcyjny pod względem turystycznym archipelag Wysp Alandzkich usytuowany przy wybrzeżach Finlandii.

Ważnym i zarazem charakterystycznym elementem dobczyckiego pejzażu jest Jezioro Dobczyckie i spoglądający na miasto ze Wzgórza Starego Miasta XIV – wieczny zamek.

Zgodnie z podziałem administracyjnym Polski gmina Dobczyce znajduje się w województwie małopolskim, w powiecie myślenickim. Graniczy z 6 gminami: od zachodu z Myślenicami i Sieprawiem, od południa z Raciechowicami i Wiśniową, od wschodu z Gdowem a od północy z Wieliczką.

Bogata historia, zabytki, wspaniałe walory krajobrazowe, istniejąca infrastruktura turystyczna oraz liczne wydarzenia kulturalne sprawiają, iż tereny te są atrakcyjną bazą wypadów weekendowych dla mieszkańców Krakowa i miejscem odpoczynków dla licznie przyjeżdżających tu turystów.

Również połączenie komunikacyjne z gminą jest bardzo korzystne ze względu na przecinające się tu drogi wojewódzkie nr 964 Wieliczka – Mszana Dolna i nr 967 Myślenice – Bochnia oraz biegnące w pobliżu drogi krajowe Kraków – Zakopane i Kraków – Tarnów.