Monografia "Królewskie miasto Dobczyce. Od czasów najdawniejszych po współczesność". Spotkanie promocyjne z autorem Pawłem Figlewiczem

Wielce szanowni Waszmościowie i Wy zacne Waszmościanki, Mieszkańcy królewskiego grodu Dobka i okolicznych miejscowości.
Zacna to chwila i wyjątkowa okazja w ponad siedemsetletniej historii naszego miasta. Już szlachetnie urodzony Jan Długosz, mieszkający w zamku naszym, i w murach jego królewskich synów nauczający, pisał o Dobczycach w kronikach swoich. Wielcy historycy podkreślali, że nie byle jaki to gród i szlachetni mieszkańcy. My jednak chcieliśmy więcej – bo prawość naszych mieszczan godna była uwagi niejednego wielki ego umysłu.
Wielu humanistów, synów tej ziemi, podejmowało trud pracy nad spisaniem historii naszej królewszczyzny. Ale zawsze mieliśmy niedosyt – aż do dzisiaj.

Waszmościowie, Waszmościanki – oto przyszło mi zaprezentować przed Wami dzieło wiekopomne, o którym dzieci nasze i wnuki z radością mówić będą. Miasto nasze i okolice jego opisane pięknie zostały na ponad dziewięciuset stronach. Od czasów najdawniejszych, gdy jeszcze lasy, zwierza dzikiego pełne, gęsto porastały krainę naszą, aż do chwil obecnych, gdy o świetności grodu nad Rabą w całym świecie piszą.

Dzieło to, bogate w ilustracje, spisane zostało piórem naszego krajana, Pawła Figlewicza, który lat siedem nad opracowaniem tomu niniejszego pracował.

Przezacni mieszczanie, szlachetnie urodzeni – to wiekopomna chwila, której początek dał hejnał miasta naszego. Do rąk naszych trafia dzisiaj wolumin, który w niejednym domu radość poznawania historii przedniej grodu naszego, przyniesie.

Czas zatem, byśmy i książkę i autora poznali. Was wszystkich, którzy zaszczyciliście to spotkanie swoją obecnością, zapraszamy do wspólnego radowania się i świętowania. Radujmy się – najmłodsze dziatki, rodziciele i nestorzy – czcigodni mieszkańcy tego przezacnego grodu i królewszczyzny.

Tymi słowami Kasztelan dobczyckiego zamku Władysław Brożek przywitał licznie zebranych mieszkańców, którzy 5 grudnia 2015 roku przybyli do Regionalnego Centrum Oświatowo – Sportowego im. Burmistrza Marcina Pawlaka w Dobczycach, aby uczcić wielkie wydarzenie – wydanie pierwszej w historii monografii, która nosi tytuł „Królewskie miasto Dobczyce. Od czasów najdawniejszych do współczesności”.
Zebrani mieli okazję wysłuchać autora, Pawła Figlewicza, który opowiedział o trudach wieloletniej pracy nad monografią, prof. Dr hab. Feliksa Kiryka, który pracę recenzował i Adama Lejczaka – prezesa Wydawnictwa Akademickiego w Krakowie, które podjęło się wydania tak obszernego dzieła. Swoim występem wieczór uświetniła Paulina Tkaczyk, która przybliżyła nam muzykę z okresu baroku, grając na replice klawesynu z 1600 roku. Aby zachęcić wszystkich do lektury, najciekawsze fragmenty monografii przeczytali Anna Stożek i Zbigniew Rapacz. A na koniec Pawłowi Figlewiczowi swoje życzenia wierszem przekazali najmłodsi Kacperek Szybowski i Wiktoria Braś (wiersz autorstwa Marty Gruceli). Zwieńczeniem wieczoru było spotkanie z autorem, który długo podpisywał zakupione egzemplarze monografii.

Co o monografii powiedzieli przedszkolaki i mieszkańcy? zobaczcie!

Galeria: