Kolorowy niemiecki z dostawą do ucznia

W Szkole Podstawowej w Dobczycach 25 kwietnia odbędą się nietypowe zajęcia języka niemieckiego. Na zaproszenie koordynatorki projektu w szkole, pani Ewy Leśniak, przyjedzie z wizytą przedstawicielka Ogólnopolskiego Projektu Języka Niemieckiego - Deutsch Wagen Tour. DWT to projekt mający na celu promocję nauki języka niemieckiego wśród dzieci i młodzieży w całej Polsce. Istotą całego przedsięwzięcia jest 5 jeżdżących po kraju specjalnie oznakowanych samochodów, wyposażonych w różnego rodzaju pomoce naukowe oraz sprzęt audiowizualny do nauki języka niemieckiego. Lektorzy w nietypowy sposób, m.in. w formie ciekawych gier, zabaw edukacyjnych i konkursów przekazują wiedzę o Niemczech i  języku niemieckim. 

“Już dawno starałam się, aby program DWT zawitał do Dobczyc. Chętnych szkół do udziału w programie jest tak dużo, że spotkanie nie mogło odbyć się wcześniej. W ty roku szczęście uśmiechnęło się do nas i mamy zaszczyt gościć 25.04.  projekt DWT w Dobczycach. Język niemiecki jest w naszej szkole językiem dodatkowym, stąd poprzez realizację ciekawych projektów językowych, a takim jest właśnie wizyta DWT  staram się motywować uczniów do nauki tego języka. Nasi uczniowie  mają ogromny potencjał, chętnie angażują się w każde przedsięwzięcie, startują w różnych konkursach, organizują ciekawe wystawy, grają w spektaklach w języku niemieckim, pięknie śpiewają piosenki w tym języku, dlatego zależało mi bardzo, aby projekt DWT zaistniał w naszej szkole. Jestem pewna, że to niezwykłe spotkanie z językiem będzie dla moich uczniów niezwykle motywujące“.

W warsztatach weźmie udział ok. 70 uczniów. W przygotowania do wizyty DWT zaangażowali się uczestnicy kółka języka niemieckiego ( uczniowie klas IV b, V a, V b,), prowadzonego przez panią Leśniak. O godz. 9.00 odbędzie się oficjalne powitanie w obecności całej szkoły. Uczniowie przygotowali uroczysty apel z piękną oprawą muzyczną, paradę słynnych postaci pochodzących z Niemiec, przedstawicieli literatury, nauki, muzyki i sportu oraz wystawę na której będzie można będzie znaleźc więcej informacji o tych osobach. Planowana jest również prezentacja multimedialna na temat projektu oraz kącik języka niemieckiego, w którym uczniowie znajdą wiele ciekawych informacji dotyczących kraju naszych zachodnich sąsiadów.

“Przygotowujemy również wraz uczniami małą niespodziankę z okazji przypadających w tym roku 4.urodzin DWT, (24.04.2009 odbyła się oficjalna inauguracja projektu). I w tym miejscu za pomoc chciałam podziękowac mamie uczennicy klasy V b, pani Gubale oraz babci uczennicy klasy 4b, pani J. Woźniak. Wszystkich szczegółów nie mogę teraz zdradzic, bo ma to byc niespodzianka. Serdecznie zapraszam rodziców uczniów klas IIIb, 4b oraz 5b  biorących w warsztatach na spotkanie z lektorką DWT“.

„Deutsch-Wagen-Tour” jest projektem edukacyjnym realizowanym przez Goethe-Institut w Warszawie od kwietnia 2009 roku. Jego pierwszy cykl był tak wielkim sukcesem, że w lutym 2012 roku obyła się uroczysta inauguracja jego kontynuacji.

Celem projektu „Deutsch-Wagen-Tour” jest promowanie w nietuzinkowy sposób języka i kultury Niemiec, zwiększenie motywacji uczniów do nauki języków obcych oraz zainspirowanie nauczycieli do zastosowania nowoczesnych metod nauczania.

W celu osiągnięcia tych zamierzeń animatorzy projektu podróżują po całej Polsce, odwiedzając szkoły, przedszkola oraz uczelnie wyższe. Projekt skierowany jest przede wszystkim do uczniów wszystkich rodzajów szkół, studentów, rodziców, nauczycieli, ale też dyrektorów szkół oraz instytucji odpowiedzialnych za edukację.

O wyjątkowości „Deutsch-Wagen-Tour” stanowi przede wszystkim pięć kolorowych, specjalnie wyposażonych samochodów, które na co dzień stacjonują w pięciu miastach Polski: Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie, Lublinie i Olsztynie.

To właśnie dzięki nim dziesięcioro lektorów projektu dociera z nowatorskimi metodami nauczania języka niemieckiego do najdalszych zakątków naszego kraju.  

Profesjonalnie przygotowani lektorzy prowadzą niekonwencjonalne zajęcia z użyciem animacji językowych, współorganizują dni otwarte, imprezy plenerowe, uczestniczą w projektach językowych i spotkaniach z rodzicami. Wizyty „Deutsch-Wagen-Tour” są zawsze barwne, atrakcyjne i stanowią dla uczestników niezapomniane przeżycie.   

W latach 2009-2012 odbyło się ok. 2300 spotkań z projektem Deutsch-Wagen-Tour, w ramach których lektorzy przeprowadzili zajęcia dla ponad 155.000 uczestników. Projekt spotykał się z tak dużym zainteresowaniem, że niektóre szkoły musiały czekać na wizytę Deutsch-Wagena nawet kilka miesięcy.

Szczegółowe informacje o projekcie można znaleźć na stronie: www.deutsch-wagen-tour.pl.

Znajdują się tam również interaktywne gry edukacyjne oraz konkursy organizowane dla uczniów z całej Polski. Lektorzy prowadzą także dwujęzyczny polsko-niemiecki blog: blog.goethe.de/deutsch-wagen-tour, w którym relacjonują wszystkie swoje wizyty i gdzie zamieszczają zdjęcia ze spotkań z uczniami. Poza tym Deutsch-Wagen-Tour zaprasza na swój profil na Facebooku.

Partnerami projektu są: Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec, Ambasada Niemiec w Warszawie, Niemiecka Centrala Wymiany Akademickiej (DAAD) oraz Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa.

Patronat honorowy nad projektem objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Głównym sponsorem drugiego cyklu projektu jest Volkswagen Poznań Sp. z o.o., który na cele projektu udostępnił Goethe-Institut w Warszawie pięć nowych samochodów VW Caddy oznakowanych logo „Deutsch-Wagen-Tour” na okres trzech lat.

Galeria: