II Regionalna Giełda Kolekcjonerów

II Regionalna Giełda Kolekcjonerów

Monety, znaczki, stare pocztówki, płyty, żelazka odznaki, modele samochodów, minerały i wiele innych eksponatów można było podziwiać w Regionalnym Centrum Oświatowo-Sportowym w Dobczycach, w niedzielę, 14 kwietnia 2013.

Zorganizowana po raz drugi przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych "ISPINA", Starostwo Powiatowe w Myślenicach, Urząd Gminy i Miasta w Dobczycach oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Dobczycach Regionalna Giełda Kolekcjonerów, zgromadziła w Dobczycach 27 kolekcjonerów. Ekspozycja udostępniona była dla zwiedzających od godziny 11:00 do 15:00.

Wśród zaprezentowanych zbiorów znalazły się zarówno kolekcje mieszkańców gminy jaki i przyjezdnych kolekcjonerów. Zwiedzający mogli podziwiać m.in. zbiory państwa Małgorzaty i Zbigniewa Rapaczów, złożone z przedwojennych gramofonów, kompletu starych płyt, kart pocztowych, znaczków, należącą do pani Elżbiety Kautsch kolekcję płyt analogowych, starych książek, kamyków namalowanych przez artystów z "Ispiny", dużą kolekcję starych żelazek i lamp naftowych pana Kazimierza Ławrynowicza, kolekcję porcelanowych dzbanuszków i srebrnej biżuterii pani Izabeli Obsulewicz czy kolekcję starych wydawnictw o Dobczycach zgromadzonych przez pana Leszka Kawalca. Miłośnicy motoryzacji mieli okazję obejrzeć modele samochodów ciężarowych w skali 1:87 należące do panów Mirosława Stocha i Łukasza Krawczyka, miłośnicy sztuki - niezwykłą kolekcję rzeźb afrykańskich, pochodzącą ze zbiorów pana Krzysztofa Sędzika, a miłośnicy filatelistyki – imponujące zbiory znaczków należące do panów Jana i Mateusza Klaklów. Uwagę dzieci przykuły zbiory Macieja i Tomasza Susiów, którzy zaprezentowali pojazdy zbudowane z klocków lego oraz obrazki samochodów pochodzące z gum "Turbo". Dużym zainteresowaniem cieszyła się kolekcja minerałów i kamieni szlachetnych Jakuba Zabdyra, który obok Macieja Susia był jednym z najmłodszych wystawców.

Ważną część giełdy stanowiły różnego rodzaju odznaki i książki. Wśród wystawionych eksponatów znalazła się kolekcja książek należąca do pana Antoniego Gawora, kolekcja odznak kolarskich pochodząca ze do pana Edwarda Grylewicza, kolekcja odznak piłkarskich Wisły zgromadzona przez pana Stanisława Ścibora, kolekcja odznak sportowych i wojskowych należąca do pana Ryszarda Galosa, odznak zagranicznych – własność pana Piotra Lęcznara, kolekcja odznak polskich należąca do pana Anatola Korniluka oraz kolekcja odznak, książek i widokówek należąca do pana Andrzeja Romańskiego – wszystkie zbiory imponujące – podobnie jak sportowa kolekcja "Na stadionach świata" pana Pawła Piwowarczyka czy należąca do panów: Łukasza Dudzika i Grzegorza Dudzika kolekcja birofilistyczna.

Niewątpliwą atrakcją imprezy były dwa zabytkowe samochody: należący do pana Macieja Mirka Renault Mona Sic z 1927 roku i nieco młodszy, bo pochodzący z 1934 roku Renault Quadrofolio – własność pana Franciszka Wołka, które można było podziwiać przy wejściu głównym do RCOS-u.

Niezwykle cieszy fakt, że inicjatywa Organizatorów Giełdy spotkała się z tak dużym odzewem zarówno wśród kolekcjonerów, jak i zwiedzających. Dla kolekcjonerów Starostwo Powiatowe w Myślenicach ufundowało poczęstunek, natomiast wszyscy, którzy odwiedzili Giełdę otrzymali upominki w postaci słodyczy oraz pamiątkowych pocztówek z Dobczyc, wydanych przez "ISPINĘ".

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim, którzy zdecydowali się spędzić niedzielne popołudnie w Regionalnym Centrum Oświatowo-Sportowym.

 

Galeria: