II Ogólnopolski Konkurs Gitarowy "Młodzi czarodzieje gitary" rozstrzygnięty

W tegorocznym, drugim już, Ogólnopolskim Konkursie Gitarowym „Młodzi czarodzieje gitary” wzięło udział 83. uczestników. Konkurs, którego organizatorem jest Szkoła Muzyczna I stopnia w Dobczycach, odbywał się przez dwa dni – 29 i 30 marca 2012r. W dzień poprzedzający  przesłuchania, uczestnicy konkursu i mieszkańcy Dobczyc mieli przyjemność wysłuchania koncertu inauguracyjnego w wykonaniu Cracow Guitar Quartet w składzie Jadwiga Wołek, Joanna Baran, Oskar Kozłowksi, Łukasz Dobrowolski.

Jury konkursu miało bardzo trudne zadanie, co podkreślał podczas koncertu laureatów przewodniczący jury prof. Piotr Zaleski z Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

„Proszę tych, którzy nie zostali wyczytani jako laureaci konkursu o to, aby się nie załamywali. Poziom we wszystkich trzech grupach był bowiem wysoki. nie było właściwie słabych ocen. Tak, że w przyszłości może być tylko lepiej”

Wraz z prof. Zaleskim w skład komisji weszli: prof. Wanda Palacz z Akademii Muzycznej w Katowicach i mgr Roch Modrzejewski z Akademii Muzycznej w Krakowie.

Po długiej debacie wyłonili oni zwycięzców II Ogólnopolskiego Konkursu Gitarowego „Młodzi czarodzieje gitary”:

W grupie I:

I miejsce- Gabriela Wnękowicz z PSM I st. w Bochni

I miejsce- Mirosław Franczak z ZSM w Tychach

II miejsce- Kacper Bendig z ZSM w Sosnowcu

III miejsce- Julia Kosek  z PSM I i II st. w Wadowicach

III miejsce- Jakub Amarowicz z PSM I st. w Leżajsku

W grupie II:

I miejsce- Michał Buchta z OSM I i II st. w Bytomiu

I miejsce- Bartłomiej Greiner z ZPSM w Krakowie- Karłowicza

I miejsce- Gabriel Węgrzyn z SM I st. w Wieliczce

II miejsce- Adam Chrośnik z PSM I i II st. w Cieszynie filia Wisła

III miejsce- Emilia Kryzia z SM I st. w Dobczycach

III miejsce- Rafał Pietrusza z PSM I st. w Jaśle

III miejsce- Jakub Radłowski z ZSM w Tarnowie

W grupie III:

I miejsce- Gabriel Węgrzyn z SM I st. w Wieliczce

II miejsce- Julia Lauer  z OSM I st. w Tychach

III miejsce- Michał Ryguła z ZSM w Tychach

III miejsce- Rębisz Aleksander z PSM I st. w Żywcu

W grupie IV- Zespoły gitarowe:

wyróżnienie dla - Trio gitarowe: Piotr Bodnar, Szymon Pałkowski, Mikołaj Olszówka z OSM I i II st. w Bytomiu

wyróżnienie dla - Kwartet gitarowy: Kamil Wojtylak, Anna Południak, Kamil Mrzygłód, Piotr Baran z PSM I i II st.. w Nowym Sączu.

Nagrodę Grand Prix Młody Arcymistrz Gitary zdobył Rafał Niemiec z SM I i II  Kraków – Józefińska.

Ze Szkoły Muzycznej I stopnia w Dobczycach w konkursie wzięło udział 6. uczniów: Emilia Kryzia, Daria Chlebda, Greta Kulanica, Natalia Światowska, Agnieszka Frankowska z klasy pani mgr Jadwigi Wołek i Kamila Włodarz z klasy pana mgr Łukasza Dobrowolskiego.

Emilia Kryzia zdobyła III nagrodę w grupie II, Agnieszka Frankowska- wyróżnienie w grupie II oraz Daria Chlebda wyróżnienie w grupie I.

Konkurs swoim patronatem objęli: Pan Marek Sowa- Marszałek Województwa Małopolskiego, Pan Józef Tomal- Starosta Powiatu Myślenickiego, Rada Miasta Dobczyce, Pan Marcin Pawlak- Burmistrz Gminy i Miasta Dobczyce, Pani Lidia Skrzyniarz- Wizytator CEA Regionu Krakowskiego.

Sponsorem głównym konkursu było Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Krakowie.
Pozostali sponsorzy: Wawel S.A., Bank Spółdzielczy w Dobczycach, LGD "Turystyczna Podkowa", Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych ISPINA, Larkis, Jan Burkat firma "Jan", Salon Jubilerski WENC, Wydawnictwo "Euterpe", Krzysztof Nieborak "Absonic" , Salony Muzyczne RIFF, Centrum Szkoleniowe "Jałowcowa Góra", Maria Brożek Piekarnia "Złoty Kłos", Usługi Poligraficzne Grapho Nowy Targ, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Starostwo Powiatowe w Myślenicach, Urząd Gminy i Miasta Dobczyce.

„Już dziś zapraszamy na kolejną edycję ja konkursu odbędzie się za dwa lata i mamy nadzieję przyjmie formę Międzynarodowego Konkursu Gitarowego” – powiedziała Monika Gubała Dyrektor Szkoły Muzycznej I Stopnia w Dobczycach.

Galeria: