Gmina Dobczyce przyjęła nową Strategię Rozwoju na lata 2016 – 2022

Burmistrz podczas sesji Rady Miejskiej Rada Miejska w Dobczycach podjęła na wczorajszej (01.06.2016) sesji uchwałę, przyjmującą nową Strategię Rozwoju Gminy Dobczyce, która realizowana będzie w latach 2016 – 2022.

„Cieszę się, że ten dokument został opracowany i możemy go przyjąć w tej formie, która będzie dziś państwu zaprezentowana” –  zwrócił się do radnych burmistrz Paweł Machnicki.

Podkreślił, że dzięki zatwierdzeniu strategii, gmina będzie mogła składać wnioski o dotacje z zewnętrznych źródeł. Już w czerwcu planowane jest ubieganie się o środki z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, gdzie wymogiem jest wpisanie zadania w aktualnej strategii.

„Strategia Rozwoju Gminy Dobczyce na lata 2016 – 2022 jest komplementarna z już istniejącymi, kluczowymi dokumentami strategicznymi, jak choćby Planem Zagospodarowania Przestrzennego i Strategią Integracji i Rozwiązywania Problemów Społecznych dla Gminy i Miasta Dobczyce na lata 2014 – 2020. Będzie też uszczegółowiona dokumentami, które są w opracowaniu tj. Gminnym Programem Rewitalizacji i Planem Rozwoju Zbiornika Dobczyckiego.” – poinformował burmistrz.

Strategia rozwoju gminy jest jednym z podstawowych dokumentów przygotowywanych przez samorząd, określającym cele i priorytety polityki rozwoju, prowadzonej na jej terenie. Stanowi narzędzie wspierania pozytywnych zmian w gminie i reagowania na zmiany pojawiające się w otoczeniu. Rolą strategii jest zdefiniowanie wyzwań stojących przed gminą, oraz wskazanie kierunków rozwoju i celów strategicznych.

Strategia na lata 2016-2022 opracowywana została przez zespół ekspertów – dra Jacka Świtałę, Beatę Kuciej, Marka Mitko, którzy ściśle współpracowali z burmistrzem, jego zastępcą i pracownikami Urzędu Gminy i Miasta Dobczyce. Opracowanie dokumentu uwzględniało również konsultacje z mieszkańcami gminy, którzy kilkukrotnie uczestniczyli w otwartych spotkaniach i warsztatach. W warsztatach strategicznych aktywnie uczestniczyli radni Rady Miejskiej w Dobczycach.  

Na podstawie przeprowadzonych analiz wyznaczono następującą wizję rozwoju: Gmina Dobczyce gminą zapewniającą wysoką jakość życia mieszkańcom, atrakcyjną dla przedsiębiorców i turystów, rozwijającą się w oparciu o posiadane zasoby i potencjał” oraz określono cztery cele strategiczne:

  1. Wzmacnianie aktywności lokalnej społeczności i integracji mieszkańców, zapobieganie negatywnym zjawiskom społecznym.
  2. Rozwój gospodarczy gminy w oparciu o posiadane zasoby oraz walory.
  3. Podniesienie jakości życia mieszkańców oraz poprawa atrakcyjności inwestycyjnej i turystycznej gminy przez rozwój infrastruktury.
  4. Zwiększenie funkcjonalności przestrzeni publicznej oraz ochrona i wykorzystanie posiadanych walorów przyrodniczo-krajobrazowych i zasobów dziedzictwa kulturowego w procesie rozwoju

W wyniku konsultacji społecznych za kluczowe dla rozwoju gminy uznano następujące kierunki działań:

  • zagospodarowanie otoczenia Zbiornika Dobczyckiego,
  • budowa i modernizacje budynków szkół i przedszkoli,
  • budowa i modernizacja dróg,
  • budowa ścieżek pieszo-rowerowych,
  • budowa i wygospodarowanie miejsc parkingowych,
  • rozbudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków,
  • rozwój infrastruktury turystycznej i około turystycznej,
  • wykorzystanie posiadanych przez gminę nieruchomości na rzecz rozwoju gospodarki, turystyki, rekreacji, mieszkalnictwo (uzbrojenie, zagospodarowanie terenu),
  • zwiększenie stopnia wykorzystania odnawialnych źródeł energii na terenie gminy,
  • budowa i modernizacja boisk, sal gimnastycznych i innych obiektów zapewniających możliwość aktywnego spędzenia czasu wolnego,
  • rozbudowa sieci kanalizacji sanitarnej,
  • modernizacja i organizacja otwartych miejsc publicznych (parków, placów, skwerów),
  • zagospodarowanie miejskiego rynku. 

W załączniku „Wykaz przedsięwzięć strategicznych i plan finansowania” ujęto 57 zadań o łącznej szacowanej wartości 184 315 000 zł. Przeprowadzona analiza możliwości finansowych gminy pozwala uznać, że wskazany zakres zadań może zostać zrealizowany do roku 2022 pod warunkiem uzyskania zewnętrznego dofinansowania na średnim poziomie 50%. Uwzględniając, że na część zadań istnieje szansa uzyskania wyższego dofinansowania, a część nie kwalifikuje się do dofinansowania, założenie takie jest ambitne, ale realne.