Festiwal Szachowy Józefa Dominika – w Dobczycach ponownie międzynarodowo

Po raz dwudziesty pierwszy spotkali się szachiści na Międzynarodowym Festiwalu Szachowym im. Józefa Dominika w Dobczycach. Festiwal ten cieszy się dużą popularnością i uznaniem w środowisku szachowym, ale także zainteresowaniem wśród mieszkańców Dobczyc.

W tegorocznym Turnieju uczestniczyli szachiści z całej Polski, a także z Białorusi i Ukrainy. Sędziami turnieju byli, obecny od 21. lat na turniejach szachowych w Dobczycach, Zygmunt Ryll – sędzia klasy międzynarodowej, Andrzej Irlik,  również sędzia klasy międzynarodowej oraz Stanisław Cichorz, sędzia klasy FIDE. Dyrektorem festiwalu był Jerzy Cholewa.

Tradycyjnie, podczas turnieju przyznano nagrody dla najstarszego i najmłodszego uczestnika Festiwalu. Tę pierwszą otrzymał Michał Ostrowski z Łańcuta; najmłodszych uczestników było trzech: Tomasz Bajer z Dobczyc, Kacper Wolanin z Dobczyc oraz Mateusz Michno z Konina.

Elżbieta Kautsch wręczyła nagrodę dla najlepszego zawodnika z gminy Dobczyce – to nagroda Rodziny Józefa Dominika, którego imieniem jest Festiwal.

- Ta nagroda ma służyć propagowaniu tej pięknej dyscypliny, w której właśnie nasz daleki krewny w latach międzywojennych odnosił sukcesy – mówiła. – Na tę nagrodę złożyła się rodzina warszawsko-dobczycko-bielska.

W tym roku nagroda ta trafiła do Rafała Dudy, który jest wnukiem Edwarda Miki – związanego z Festiwalem Szachowym, ponieważ jego imieniem jest jeden z turniejów rozgrywanych w ramach festiwalu – turniej rodzin, jaki odbywa się na zamku w Dobczycach.

W turnieju A Puchar Burmistrza Gminy i Miasta Dobczyce Marcina Pawlaka trafił do rąk Radosława Barskiego z TS Wisła Kraków, drugie miejsce zajął Sergei Khamitskiy z Minska na Białorusi, trzecie – Marcin Chmiel z MLKSz Myślenice.

Wśród kobiet najlepsza była Marcelina Tracz, drugie miejsce zajęła Michalina Dębowska – obie z MKS MOS Wieliczka , trzecie Dorota Kozak – MPZSz Kraków.

W turnieju B Puchar Starosty Powiatu Myślenickiego Józefa Tomala wywalczyła Amelia Pyzio, drugie miejsce zajęła Julia Mazgaj – obie z UKS przy SP nr 8 z Chrzanowa, trzecie miejsce – Izabela Janiak z MKS MOS Wieliczka.

Wśród chłopców najlepszy był Radosław Peszkowski  - TS Wisła Kraków, drugie miejsce zajął Adam Pacek MKS MOS Wieliczka, trzecie – Maksymilian Śmieszek z Mszany Dolnej.

W turnieju C Puchar Dyrektora Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Dobczycach Andrzeja Topy otrzymał Rafał Duda MPSzach Kraków, drugie miejsce zajął Kamil Knapik z MKS MOS Wieliczka, trzecie – Grzegorz Druzgała – UKS Goniec Staniątki.

Wśród kobiet pierwsze miejsce wygrała Elżbieta Duda LKS Dziecanovia Dziekanowice, drugie – Julia Hajduk MKS MOS Wieliczka, trzecie Julita Zawadzka – UKS Goniec Staniątki.

Turniej szachów szybkich o Puchar Prezesa MZSzach Jana Kuciny wygrał Sergei Khamitskiy, drugie miejsce zajął Grzegorz Słabek z TS Wisła Kraków, trzecie Konrad Buś z MKS MOS Wieliczka.

Wśród pań najlepsza była Aleksandra Lach – UKS Czarny Koń Olkusz, drugie miejsce zajęła Joanna Kaczmarska z UKS MDK Otwock, trzecie – Laura Czernikowska z LKSz GCKiP Czarna.

Turniej Błyskawiczny o Puchar Wójta Raciechowic Marka Gabzdyla wygrał Grzegorz Słabek, drugie miejsce zajął Sergei Khamitskiy, trzecie – Roman Mucha – UKS Hetman Koronny Trzebinia.

W turnieju rodzin im. Edwarda Miki pierwsze miejsce zajęli Aleksandra Lach i Piotr Lach (rodzeństwo) z Olkusza, drugie miejsce Piotr Góralczyk i Krystian Góralczyk z Wadowic, trzecie – Maciej Jajte-Pachota i Jerzy Jajte-Pachota.

W turnieju „dwójek” najlepsi byli Sergei Khamitskiy i Artem Norov, na drugim miejscu – Grzegorz Słabek i Bogdan Czernicki, na trzecim – Aleksandra Lach i Piotr Lach.

Anka Stożek

 

Galeria: