Dobczycka kładka z kolejną prestiżową nagrodą

Dobczycka kładka z kolejną prestiżową nagrodą
W gościnnych progach Orientarium ZOO w Łodzi, 1 czerwca 2022 roku odbyła się gala wręczenia nagród 14. edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Uroczystość, podczas której laureaci osobiście odebrali nagrody, Grupa Sztuka Architektury zorganizowała już po raz piąty. Prestiżowy tytuł Grand Prix Polska Architektura XXL 2021 w kategorii krajobraz otrzymała kładka pieszo-rowerowa w Dobczycach zaprojektowana przez Biuro Projektów Lewicki Łatak. Prestiżowe wyróżnienie odebrał autor projektu – Kazimierz Łatak.
 
Plebiscyt Polska Architektura XXL jest jedynym w Polsce, w którym do kategorii architektury i projektowania włączony jest także krajobraz, który często jest w plebiscytach niedoceniany. Podczas gali swoje zasłużone nagrody odebrali także architekci krajobrazu. I tak w kategorii najlepszych przestrzeni publicznych w opinii internautów na nagrodę zasłużył Wspólny dziedziniec dla mieszkańców Poznania, zaprojektowany przez Pawła Grobelnego. Z kolei w opinii jury na nagrodę w tej kategorii zasłużyła Kładka pieszo-rowerowa w Dobczycach, zaprojektowana przez Biuro Projektów Lewicki Łatak. Wyróżnienie przyznano za prostą w swojej formie koncepcję kładki niebywale usprawniającą komunikację między dwoma najbardziej popularnymi miejscami Dobczyc i dyskretne wtopienie architektury kładki w otoczenie.
 
Jury doceniło obiekt za niebanalny obiekt urbanistyczny usprawniający nie tylko komunikację, ale dyskretnie otwierający potencjał przestrzeni publicznej na nowe możliwości, szczerość detalu i zastosowanych materiałów. Za obiekt, który doskonale wpisuje się w krajobraz i nie pozostawia wątpliwości co słuszności wyboru projektantów oraz jakości wykreowanej dla użytkowników.
 
Organizatorem plebiscytu Polska Architektura XXL jest Grupa Sztuka Architektury – grupa wortali tematycznych poświęconych architekturze. Należą do niej wortale sztuka-architektury.pl, sztuka-wnetrza.pl, sztuka-krajonbrazu.pl, e-kwartalnik architektoniczny „Krytyka Architektury” oraz specjalistyczna księgarnia internetowa dla architektów www.ksa24.pl.

Galeria: 

Dobczycka kładka z kolejną prestiżową nagrodą
Dobczycka kładka z kolejną prestiżową nagrodą
Dobczycka kładka z kolejną prestiżową nagrodą