Dobczycka biblioteka zauważona

W dniach 20-21 października w Centrum Nauki Kopernik odbywał się IV Ogólnopolski Kongres Bibliotek pod hasłem „Biblioteka pełna ludzi”. Po raz pierwszy z udziałem przedstawiciela naszej biblioteki w osobie dyrektora Pawła Piwowarczyka. Hasło tegorocznego kongresu – "Biblioteka pełna ludzi" – stanowi odzwierciedlenie tego, co dzieje się w bibliotekach w całej Polsce, gdzie dzieci, młodzież, osoby dorosłe i seniorzy spotykają się, uczą, dzielą swoimi pasjami, aktywnie spędzają czas. Kongres został objęty honorowym patronatem Małżonki Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pani Anny Komorowskiej oraz honorowym patronatem Centrum Nauki Kopernik. Kongres odwiedził również Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski.

Możemy mówić o wielkim wyróżnieniu naszej biblioteki. Podczas wykładu pt. „Od wizytówki do kierunkowskazu, czyli identyfikacja wizualna biblioteki w praktyce (projekt „kierunek: biblioteka”)” Magdalena Balicka z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego zaprezentowała liczne przykłady identyfikacji z naszej biblioteki począwszy od zagospodarowania Kącika dla dzieci przez tablice identyfikacyjne, wykorzystaną kolorystykę, logo, do pamiątkowej karty bibliotecznej, którą wykorzystaliśmy na otwarciu. Wykładu wysłuchali również przedstawiciele bibliotek z Bułgarii, Rumunii, czy też USA.

Mamy podwójny powód do radości, bo reportaż o naszej bibliotece pt „Ciekawe miejsce ciekawych ludzi” znalazł się w pamiątkowej publikacji pt. „Spotkania w bibliotece”, która została wydana przez Fundację Nowe Media i wręczona wszystkim uczestnikom kongresu z całej Polski. Na kilku stronach autorka opisała dobre praktyki stosowane w naszej bibliotece i przemianę, jaką przeszła w przeciągu kilkunastu ostatnich miesięcy.

Takie wyróżnienie ogromnie cieszy zespół Miejskiej Biblioteki Publicznej, a zarazem motywuje do dalszej pracy na rzecz mieszkańców Dobczyc. Niemniej ważna jest również ogromna promocja naszego miasta w tak szacownym gronie obecnym na Kongresie.

Galeria: