78. rocznica pacyfikacji Wiśniowej i Lipnika - pamiętamy!

78. rocznica pacyfikacji Wiśniowej i Lipnika - pamiętamy!
Wrzesień to miesiąc szczególnej pamięci o bohaterach i ofiarach II wojny światowej. Dziś w Wiśniowej i Dobczycach przywołano wspomnienie krwawej hitlerowskiej pacyfikacji, która miała miejsce 78. lat temu. Uroczystości tradycyjnie rozpoczęła msza św., po której odbył się Apel Pamięci przy kwaterze wojennej ofiar pacyfikacji Wiśniowej i Lipnika na cmentarzu w Wiśniowej.
 
Po tych uroczystościach uczniowie Szkoły Podstawowej w Wiśniowej zaprezentowali specjalnie przygotowany program artystyczny, który wystawili przed licznie zgromadzoną publicznością w hali sportowej im. Kazimierza Bubuli w Wiśniowej. Następnie, w drodze do Dobczyc, delegacje z Dobczyc i Wiśniowej złożyły kwiaty pod pomnikiem przy moście glichowskim.
 
Podczas uroczystości na dobczyckim rynku krwawe wydarzenia przypomniał dyrektor MGOKiS Dobczyce Andrzej Topa, przywołując rys historyczny opracowany przez Pana Piotra Przęczka.
 
- 12 września 1944 r. niedaleko Dobczyc rozegrała się jedna z największych bitew partyzanckich w Małopolsce, zwana „bitwą pod Łysiną” . W celu likwidacji zgrupowania, liczącego około 275 partyzantów Armii Krajowej, Niemcy zgromadzili kilka batalionów wojska i żandarmerii, wspieranych przez wozy pancerne, artylerię i samolot rozpoznawczy. - (..) Po całodziennej bitwie Niemcy ustąpili pola, co w bitwach z partyzantami zdarzało się rzadko.
 
Radość szybko przesłoniła jednak tragedia, która była odwetem Niemców za klęskę pod Łysiną. - 18 września 1944 r. Wczesnym rankiem około godz. 6:00 okupanci niemieccy otoczyli Grodzisko, Księżą Górę i Ciecień. Prawie stu zbrodniarzy ruszyło tyralierą do Wiśniowej, gdzie zamordowali 78 osób, w tym 35 dzieci w wieku od pół roku do siedemnastu lat. Spalili 13 gospodarstw. Trwało to ponad godzinę. Po tej zbrodni przeszli lasem do drogi Dąbie – Szczyrzyc i znowu na granicy Wiśniowej, Smykani i Pogorzan zamordowali 37 osób, w tym dzieci, kobiety i starców. Spalili 19 zagród i odjechali w kierunku Skrzydlnej, aby po południu powrócić jeszcze raz do Lipnika, gdzie zabili 5 osób i spalili 126 zabudowań. Wieczorem łunę z palących się domów, widzieli nawet mieszkańcy Krakowa. – wspominał dyrektor Andrzej Topa.
 
Cześć bohaterom i ofiarom tych krwawych dni oddali licznie zgromadzeni uczniowie, poczty sztandarowe reprezentujące szkoły i organizacje, przedstawiciele samorządu oraz mieszkańcy. Kwiaty pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza złożyli: senator Andrzej Pająk wspólnie z burmistrzem Tomaszem Susiem i wiceburmistrz Edytą Podmokły, starosta Józef Tomal wspólnie z sekretarzem Mieczysławem Kęskiem, wójt gminy Wiśniowa Bogumił Pawlak, komendant Komisariatu Policji w Dobczycach Tomasz Sawski wraz z płk. Krzysztofem Miękiną oraz radni Rady Miejskiej w Dobczycach.
 
Po oficjalnych uroczystościach wystartowała 39. Sztafeta Zwycięstwa Szlakiem Walk Partyzantów AK i BCh. Reprezentacje szkół, organizacji – w tym także reprezentacja Urzędu Gminy i Miasta Dobczyce oraz indywidualni biegacze zmierzyli się na trasie Dobczyce – Wiśniowa. Sztafeta zainicjowana w 1982 r. przez Ludwika Dziewońskiego i Kazimierza Bubulę jest wyrazem hołdu składanym bohaterom walk o wolność Ojczyzny i sposobem na utrwalenie pamięci o tych tragicznych wydarzeniach.