„Cudowna moc bukietów” - 15 sierpnia br. na Małym Rynku w Krakowie

Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców  Województwa Małopolskiego do udziału w  konkursie „Cudowna moc bukietów”.

Według starego zwyczaju  15. sierpnia  na Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny  – zwane Świętem Matki Boskiej Zielnej  – przygotowywano  wiązanki z ziół,  kwiatów i owoców. Bukiety zielne poświęcano zaznaczając w ten sposób szacunek dla natury, która żywi, leczy i zachwyca.

Ten piękny polski zwyczaj niesie aktualne treści. Przypomina starszym i uczy młodych, że zioła rosną na łąkach i w ogrodach, a nie na sklepowych półkach.  Układanie bukietów jest doświadczeniem artystycznym i botanicznym dostępnym dla każdego. Bajecznie kolorowe, pachnące  kompozycje  pobudzają wyobraźnię. Jesteśmy  też  przekonani, że Święto to ma ogromny potencjał promocyjny. Dlatego w nasze ślady poszły stowarzyszenia Gdańska Fundacja Dobroczynności i Kościerskie Centrum Wolontariatu, które organizują analogiczny konkurs na Kaszubach.

Instytut Dziedzictwa ogłasza III edycję konkursu „Cudowna moc bukietów”.

W konkursie mogą wziąć udział mieszkańcy Gminy Wieliczka i Wierni Parafii Podstolice bez żadnych ograniczeń wiekowych. Konkurs dotowany jest wieloma cennymi nagrodami, a rozstrzygnięcie będzie miało miejsce 15. sierpnia 2012 r. o godzinie 12.30 na scenie usytuowanej przy kościele parafialnym w Podstolicach.  Chętnych do udziału w konkursie zapraszamy do składania swoich bukietów w środę 15 sierpnia od godziny 8.00 do 12.00 obok sceny przy kościele.

Projekt ma na celu promowanie postaw ekologicznych.  Zachęcamy wszystkich  mieszkańców Krakowa i Małopolski do botanicznej i ekologicznej wycieczki, podczas której powstaną bukiety.

Honorowy patronat nad projektem objęła małżonka Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pani Anna Komorowska.

Serdecznie zachęcam do udziału w konkursie.

Z poważaniem,
Liliana Sonik
Prezes Zarządu

 

Galeria: