Wystartował Narodowy Spis Powszechny - dowiedz się, jak możesz się spisać

zdjęcie przestawiające rodzinę

W czwartek o północy w całej Polsce rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Uczestnictwo w spisie jest obowiązkowe, ale udział w nim jest łatwy i nie wymaga wychodzenia z domu, ponieważ najprościej jest to zrobić przez internet, choć to niejedyna opcja. Jeśli ze względu na wiek czy stan zdrowia ktoś nie umie tego zrobić, pomogą osobiście lub telefonicznie rachmistrzowie lub pracownicy Gminnego Biura Spisowego. Dowiedz się, w jaki sposób możesz się spisać.

SAMOSPIS INTERNETOWY – PODSTAWOWA METODA UDZIAŁU

Samospis internetowy polega na samodzielnym wypełnieniu na komputerze lub na urządzeniu mobilnym formularza spisowego, dostępnego na oficjalnej stronie Głównego Urzędu Statystycznego pod adresem spis.gov.pl. Dla wygody i bezpieczeństwa umożliwiony jest także kontakt telefoniczny „Spis na żądanie”. Dzwoniąc na infolinię spisową pod numer telefonu 22 279 99 99 od poniedziałku do piątku od 8.00 do 18.00 możecie się spisać, gdy nie macie dostępu do Internetu.

GMINNE BIURO SPISOWE

Przez cały czas trwania spisu można również skorzystać ze stanowisk komputerowych przygotowanych do samospisu dla mieszkańców w Urzędzie Gminy lub w najbliższym oddziale Urzędu Statystycznego, w zależności od aktualnej sytuacji epidemicznej. Aby spisać się w Gminnym Biurze Spisowym w Urzędzie Gminy i Miasta Dobczyce należy zadzwonić  pod nr telefonu 12 37 21 755 lub 12 37 21 709 i umówić się z pracownikiem urzędu na samospis w biurze spisowym . Pracownicy udostępnią komputer oraz w razie potrzeby pomogą w wypełnieniu formularza.

SPISANIE PRZEZ RACHMISTRZÓW SPISOWYCH

Osoby, które nie będą mogły spisać się samodzielnie, zostaną spisane przez rachmistrzów spisowych jedną z dwóch metod uzupełniających w formie:

  • wywiadu telefonicznego,
  • wywiadu bezpośredniego, o ile pozwoli na to sytuacja epidemiczna.

Serdecznie zachęcamy do dokonywania samospisu samodzielnie lub za pomocą Gminnego Biura Spisowego.

W przypadkach kiedy osoba objęta spisem powszechnym nie może dopełnić obowiązku samospisu przez Internet, dane są zbierane metodami:

  • wywiadu telefonicznego przeprowadzanego przez rachmistrza spisowego, który wprowadza dane uzyskane od respondenta do formularza spisowego,
  • wywiadu bezpośredniego, przeprowadzanego przez rachmistrza spisowego przy pomocy urządzenia mobilnego wyposażonego w oprogramowanie dedykowane do przeprowadzenia spisu (wywiady bezpośrednie będą realizowane w szczególnych przypadkach – jeśli sytuacja epidemiczna na to pozwoli – i przy zachowaniu reżimu sanitarnego)

Obydwie metody polegają na uzupełnieniu danych dotyczących osoby spisywanej w formularzu spisowym.

Zapewniamy, że wszystkie dane osobowe przetwarzane w ramach prac spisowych są poufne i podlegają szczególnej ochronie, na zasadach określonych w ustawie o statystyce publicznej oraz w ustawie o ochronie danych osobowych. Dane osobowe od momentu ich zebrania stają się danymi statystycznymi i objęte są tajemnicą statystyczną. Zasada tajemnicy statystycznej ma charakter absolutny, jest wieczysta, obejmuje wszystkie dane osobowe i nie przewiduje żadnych wyjątków dających możliwość jej uchylenia.

Udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 jest obowiązkowy. Odmowa udziału w spisie powszechnym wiąże się z możliwością nałożenia kary grzywny, co jest ujęte w art. 57 ustawy o statystyce publicznej.