Wyróżnienie "Honorowy Ambasador Gminy i Miasta Dobczyce" w rękach Agnieszki Yarokhau

na zdjęciu wiceburmistrz Edyta Podmokły, Agnieszka Yarokhau, burmistrz Tomasz Suś
W 2019 roku Rada Miejska w Dobczycach, na wniosek burmistrza Tomasza Susia, zdecydowała o przyznaniu wyróżnienia „Honorowy Ambasador Gminy i Miasta Dobczyce” czołowej polskiej lekkoatletce i olimpijce – Agnieszce Yarokhau (Szwarnóg). 13 maja 2021 r., w dobczyckim urzędzie, Burmistrz Gminy i Miasta Dobczyce Tomasz Suś, także w imieniu Przewodniczącej Rady Miejskiej w Dobczycach Małgorzaty Jakubowskiej, wręczył Agnieszce Yarokhau pamiątkowy dyplom potwierdzający przyznanie tego wyjątkowego wyróżnienia.
 
Niestety z bardzo wielu względów, w tym także częstych pobytów poza granicami kraju Pani Agnieszki, nie mogliśmy gościć jej podczas Dni Dobczyc w 2019 r.; kiedy wyróżnienie odbierał także Sebastian Kasprzyk. Cieszymy się jednak, że dziś mogliśmy się spotkać i złożyć Pani Agnieszce serdeczne gratulacje i podziękowania za tak wspaniałą reprezentację Gminy Dobczyce w kraju i poza jego granicami.
 
Agnieszka Yarokhau znajduje się w czołówce polskich lekkoatletek specjalizujących się w olimpijskiej dyscyplinie, jaką stanowi chód sportowy. Jest srebrną medalistką Mistrzostw Polski w chodzie na 20 km w Bydgoszczy (2006 r.), Bielsku-Białej (2012 r.) oraz Krakowie (2015 r.), a także brązową medalistką Mistrzostw Polski w Warszawie w 2011 r. Na swoim koncie ma także wysokie wyniki w Halowych Mistrzostwach Polski na 3000 m, jest m.in. srebrną medalistką ze Spały (2009 r.) i Torunia (2009 r.) oraz złotą medalistką z Torunia (2015 r.). W 2019 r. po raz kolejny stanęła na najwyższym stopniu podium, zdobywając tytuł Mistrzyni Polski w chodzie sportowym.
 
Reprezentowała Polskę na najważniejszych imprezach lekkoatletycznych: Pucharze Świata w chodzie sportowym w Meksyku (2010 r.) oraz Rosji (2012 r.), Pucharze Europy w Portugalii (2011 r.), Słowacji (2013 r.), Hiszpanii (2015 r.) oraz na Uniwersjadzie w Chińskiej Republice Ludowej (2011 r.), gdzie wywalczyła wysokie 8. miejsce. Starowała również w Mistrzostwach Austrii (2007 r.) oraz Mistrzostwach Niemiec (2011 r.), w obu tych wydarzeniach zajmując drugi stopień podium.
 
Agnieszka Yarokhau ma za sobą także starty na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie w 2012 r. (22. miejsce) oraz w Rio de Janeiro w 2016 r. (44. miejsce), które z zapartym tchem śledzili mieszkańcy gminy Dobczyce. Udział w tych najbardziej prestiżowych wydarzeniach sportowych świata na zawsze zapisze się w historii miasta i sercach jego mieszkańców.