Wydrukowane ręce pomagają dzieciom w codziennych czynnościach

dr Grandys opowiada o protezach rękiKolejnym ciekawym gościem Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych ISPINA był dr Krzysztof Grandys, który dał się nam już poznać jako człowiek o wielkim sercu, który niespełna 2 lata temu podarował kilkuletniemu Michałowi z Raciechowic protezę ręki. Ową rękę wydrukował na drukarce 3D.

Dr Krzysztof Grandys, mieszkaniec Dobczyc, to lekarz medycyny i anestezjolog w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii i pasjonat techniki. Łącząc te dwie dziedziny zaczął przygodę z drukarką 3D, na której drukuje protezy rąk.

I właśnie o druku 3D i protezach, które wykonał tym systemem opowiadał podczas wczorajszego spotkania. Przedstawił zebranym krótką historię powstania drukarek, projektów protez i fundacji e-Nable, którą założył, aby móc pomagać osobom z wadami rąk, zarówno wrodzonymi jak i powstałymi na skutek wypadku. Założeniem fundacji jest tworzenie protez dla dzieci, ale zdarza się również, że po pomoc zgłaszają się osoby dorosłe.

Fundacja, założona przez dra Grandysa wykonała do tej pory ponad 40 protez, które pomagają funkcjonować dzieciom z całej Polski.

Podkreślał, że Ręka e-Nable, wykonywana z tworzywa sztucznego, ma swoje ograniczenia. Ze względu na technologię wykonania nie nadaje się do ciężkich prac, nie nadaje się do prac precyzyjnych. Nie można jej wystawiać na działanie wysokiej temperatury, gdyż materiał pozostający długo pod działaniem np. słońca odkształca się, nie można jej używać do przenoszenia gorących przedmiotów. Ręka e-Nable nie jest w stanie zapewnić pełnej funkcjonalności zdrowej ręki. Dobrze natomiast sprawuje się przy pracy z przedmiotami miękkimi, elastycznymi, lekkimi. Możliwe jest podnoszenie przedmiotów, otwieranie i zamykanie drzwi, trzymanie kierownicy roweru, butelki, łapania piłki i innych zabaw, w których pomocne jest wykorzystanie obydwu rąk jednocześnie.

Podczas spotkania, zebrani mogli zobaczyć kilka wykonanych dotychczas przez dr Grandysa protez, a w trakcie ponad godzinnego spotkania cały czas pracowała drukarka. Efektem jej pracy był wydruk w formacie 3D loga Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych ISPINA, które było gospodarzem spotkania.

Galeria: 

Spotkanie z dr Grandysem