Wojewoda Łuksza Kmita z wizytą w Dobczycach

Wojewoda Łuksza Kmita z wizytą w Dobczycach

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita w ubiegły wtorek odwiedził gminę Dobczyce, gdzie poza udziałem w oficjalnym otwarciu Środowiskowego Domu Samopomocy, miał okazję zobaczyć wybrane inwestycje, które zrealizowane zostały w ostatnich latach dzięki dofinansowaniu ze środków rządowych.

Wizyta, podczas której towarzyszył mu burmistrz Tomasz Suś, rozpoczęła się w otwartym w ubiegłym roku nowym budynku Szkoły Podstawowej w Dziekanowicach. Po nowoczesnym obiekcie oprowadził gości dyrektor placówki Bogdan Czarnik. Szczególnie interesujące dla wojewody okazały się rozwiązania związane z oszczędnością energii i dalszymi planami, które ze szkoły uczynić mają budynek w 100% pasywny.

Podczas wizyty wojewoda odwiedził także rodzime firmy. Jedną z nich była piekarnia „Dom Chleba” w Nowej Wsi, drugą piekarnia „Złoty Kłos” mieszcząca się w strefie przemysłowej. Przedsiębiorcy opowiedzieli o tradycjach piekarniczych i początkach rozwoju swoich firm. Podzieli się także z wojewodą problemami i trudnościami, z którymi przychodzi im się borykać.

Wizyta była także okazją do podpisania umowy na dofinansowanie przebudowy drogi gminnej Stadniki – Kwapinka ze środków pochodzących z IV naboru Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg Samorządowych na rok 2021 w wysokości 775 tys. zł. Wcześniej, w ramach II naboru w roku 2019, Gmina Dobczyce otrzymała  2,1 mln zł dofinansowania na remont drogi Rudnik – Winiary, który zakończył się w ubiegłym roku.

Zwieńczeniem wizyty były odwiedziny w Regionalnym Centrum Oświatowo-Sportowym w Dobczycach, który to budynek i jego wykorzystanie zdecydowanie wywarły wrażenie na wojewodzie. Dostrzegł on nie tylko prężną działalność instytucji mieszczących się pod jego dachem, ale także przemyślane połączenie funkcji kulturalnej i sportowej.