Wiwat Król, Niech żyje Król, Wiwat Konstytucja!!!

Te słowa wykrzyczane na Małym Rynku w Dobczycach niosły wieść... Po długich obradach uchwalono Konstytucję 3 Maja. Pierwszą w Europie, drugą na świecie. Był to rok 1791...

 „Zapraszam wszystkich tu, na Mały Rynek. Ponieważ Wasi sąsiedzi, których nawet nie podejrzewalibyście o to, że mają takie zdolności aktorskie, przygotowywali w trudzie od kilku miesięcy, przedstawienie ,które ma wam przybliżyć wielkie wydarzenie jakie odbyło się w naszym kraju”  – powiedział Tadeusz Łomnicki, twórca scenariusza i reżyser przedstawienia, zapraszając zebranych licznie mieszkańców do obejrzenia inscenizacji.

I faktycznie, z zaciekawieniem oglądali oni przebieg obrad nad Konstytucją 3 Maja. Niemałe wrażenie zrobili na nich aktorzy, którzy przecież nie są naprawdę aktorami. To mieszkańcy gminy – uczniowie, studenci, przedsiębiorcy, urzędnicy, a nawet emeryci, którzy jak powiedział sam reżyser, od długiego czasu przygotowywali się do wystawienia inscenizacji.

Niesamowita, wręcz podniosła atmosfera, wystawionej 29 kwietnia, Inscenizacji Uchwalenia Konstytucji 3 Maja przeniosła mieszkańców Dobczyc w burzliwe czasy obrad Sejmu Czteroletniego.

Konstytucja miała zwolenników i przeciwników, a obrady nad jej uchwaleniem odbywały się w warunkach zamachu stanu. Spory między partiami były tak zagorzałe, że jeden z opozycjonistów, Jan Suchorzewski, w tej roli Tomasz Suś, wyciągnął na środek sali swojego syna krzycząc „zabiję własne dziecię, aby nie dożyło niewoli, którą ten projekt krajowi gotuje”.

Mimo to król August Poniatowski, którego już po raz drugi zagrał Marek Koszut, przyjął konstytucję mówiąc: „Gdy widzę stałą i wyraźną wolę sejmujących, abym wykonał przysięgę na konstytucyje,  proszę ciebie pierwszy kapłanie, ażebyś mi przeczytał rotę przysięgi do wykonania ją przeze mnie”.  po tych słowach rozległa się pieśń „Te Deum Laudamus”.  Gdy jej słowa zabrzmiały po polsku, „Ciebie Boga Wysławiamy” na stojąco śpiewali już wszyscy zebrani na Małym Rynku, aktorzy i widzowie. Tym wzniosłym momentem historia przeplotła się z rzeczywistością, a widownia ze sceną.

Gromkimi brawami zakończyła się tegoroczna Inscenizacja Konstytucji 3 Maja.

Obsada:

Chłopcy:

Kacper Karwacki

Paweł  Knapik

Piotr Kula

Kacper Ścibor

Paweł Wątorek

Grzegorz Mitan

Dziewczynki:

Gabriela Siatka

Gabriela Kasprzyk

Gabriela Szymoniak

Szlachcianki:

Maria Rapacz

Maria Żądło

Anna Kordula

Teresa Strojny

Janina Gałązka

Maria Braś

Barbara Kulig

Sonia Koszut

Celina Stoch

Maria Kania

Posłowie:      

Sołtyk Krakowski                 Mariusz Grzybek

Suchorzewski                      Tomasz Suś

Korsak i Chomiński             Karol Grzybek

Złotnicki                                Marek Mitko

Potocki Lubelski

i Zabiera Inflandzki              Daniel Ślusarz

Drzewiecki                            Bartłomiej Lutomierski

 

Biskup Krakowski    Piotr Skóra

Król                            Marek Koszut

Marszałek                 Zbigniew Rapacz

Sekretarz                  Bartosz Dubiel

Narrator I                   Monika Gubała

Narrator II                  Joanna Braś

Tłum                           Chór Szkoły Muzycznej I Stopnia w Dobczycach

Oprawa muzyczna    Big Band Dobczyce  

Organizatorzy składają podziękowania wszystkim zaangażowanym w przygotowanie inscenizacji: aktorom, reżyserowi, chórowi Szkoły Muzycznej I stopnia w Dobczycach, Big Bandowi Dobczyce, strażakom z OSP, pracownikom UGiM Dobczyce,  Magdzie Gaweł, która jest pomysłodawcą inscenizacji, Pawłowi Stożkowi, który czuwał nad graficzną stroną przygotowań, ks Proboszowi Kazimierzowi Turakiewiczowi, który wypożyczył strój dla biskupa.
I przede wszystkim burmistrzom – Marcinowi Pawlakowi i Pawłowi Machnickiemu bo to niesamowicie ważne wsparcie przy tak dużym przedsięwzięciu.

 

Galeria: