Uroczyste zakończenie projektu „Wiśniowsko godka – językowe dziedzictwo"

Szanowni Państwo, dobiega końca projekt „Wiśniowsko godka – językowe dziedzictwo”. Efektem prawie dwuletniej pracy jest wydanie słownika gwary z regionu Wiśniowej.

Bardzo dziękujemy już dziś wszystkim Mieszkańcom, którzy przyjęli nas w domach, wszystkim Partnerom i tym, którzy pomagali nam przez te dwa lata. Z NIEZWYKLĄ PRZYJEMNOŚCIĄ ZAPRASZAMY NA SPOTKANIE KOŃCZĄCE PROJEKT I NASZ DWULETNIE ZMAGANIA 10 LISTOPADA O GODZ. 18.00 w Domu Kultury w Wiśniowej – Sala Teatralna. Nie zabraknie akcentu niepodległościowego, taką pracą nad zachowaniem i dbałością o naszą kulturę i dziedzictwo chcemy wpisać się w „NIEPODLEGŁĄ”!

Agnieszka Wargowska - Dudek

 

Przedstawiamy Państwu krótkie podsumowanie: Odbyło się około 60 wywiadów podczas obozów dialektologicznych prowadzonych przez kadrę naukową i studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego we wszystkich wsiach gminnych Wiśniowej, Lipniku, Węglówce, Glichowie, Kobielniku, Poznachowicach i Wierzbanowej. Prace nad słownikiem dobiegają końca, obecnie jesteśmy na etapie korekty całości. Na początku lipca odbył się ostatni obóz dialektologiczny, który miał na celu zebranie brakujących haseł i uzupełnienia ich definicji, zagadnięcie Państwo również tutaj  http://wisniowskogodka.gokis-wisniowa.pl/slownik-nasko-godka/

Od początku października w szkołach na terenie całej gminy Wiśniowa prowadzone były warsztaty dotyczące kultury ludowej regionu czy sposobów redagowania słowników gwarowych. Dzięki nim uczniowie mogą dowiedzieć się, jak zbierać hasła do słownika oraz w jaki sposób je opracowywać. Warsztaty i wykłady prowadzili pracownicy naukowi oraz doktoranci i studenci Wydziału Polonistyki UJ.

6 października miała miejsce plenerowa sesja zdjęciowa z udziałem tancerzy i tancerek z zespołu regionalnego Banda Burek. Dzięki zaangażowaniu zespołu oraz fotografa udało się stworzyć okładkę słownika. Podczas sesji modele prezentowali tradycyjne stroje regionalne, gorsety, kaftany oraz przepiękną czerwoną odziywacke podarowaną na potrzeby sesji przez panią Grażynę Murzyn.

Efekty pracy będzie można zobaczyć już niedługo na stronie projektu, oraz już dziś na autorskiej stronie fotografa Krzysztofa Szymoniaka „K · Foto” na portalu Facebook.

 

Monika Brytan