Uczniowie z Ukrainy i Polski skorzystają z dofinansowania w ramach „Małopolskiej Tarczy Humanitarnej”

napis „MałopolskaTarcza Humanitarna” i serce w barwach Polski i Ukrainy

Celem projektu „Małopolska Tarcza Humanitarna” jest zwiększenie potencjału małopolskich organów prowadzących szkoły podstawowe i ponadpodstawowe w odpowiedzi na kryzys migracyjny związany z działaniami wojennymi prowadzonymi od 24 lutego 2022 r. na Ukrainie.

W ramach tego zadania grantowego gmina Dobczyce pozyskała dofinansowanie w wysokości 272 815,20 zł dla trzech szkół podstawowych, w których uczą się dzieci z Ukrainy:

  •  Szkoły Podstawowej nr 1 im. K. K. Baczyńskiego w Dobczycach, w której na dzień 30.09.2022 roku liczba uczniów z Ukrainy wynosiła 36 osób;
  •  Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II, w której na dzień 30.09.2022 roku liczba uczniów z Ukrainy wynosiła 15 osób;
  • Szkoły Podstawowej im. Św. Jadwigi Królowej Polski w Kornatce, w której na dzień 30.09.2022 roku liczba uczniów z Ukrainy wynosiła 5 osób.

Działania w ramach tarczy humanitarnej mają wielowymiarowy charakter, ich celem jest zarówno niwelowanie różnic programowych czy językowych, zapewnienie uczniom z Ukrainy odpowiedniego sprzętu do nauki oraz pomocy psychologicznej, ale też integracja ze środowiskiem szkolnym.

Dzięki grantowi we wszystkich szkołach zakupiony zostanie sprzęt elektroniczny – łącznie 30 tabletów oraz 38 komputerów (laptopów/zestawów komputerowych), a w Szkole Podstawowej nr 1 w Dobczycach doposażona zostanie pracownia językowa.

W ramach pomocy psychologicznej uczniowie skorzystają z zajęć z psychologami i pedagogami szkolnymi.

Działania integracyjne w projekcie skierowane są zarówno do dzieci z Polski i Ukrainy, które dzięki dofinansowaniu wezmą udział w kilku wycieczkach, m.in. do Krakowa, teatru czy w góry, ale też będą mogli poznać się lepiej podczas zajęć świetlicowych, w ramach których odbywać się będą zabawy i zajęcia integracyjne. W Szkole Podstawowej w Kornatce odbędzie się również piknik integracyjny, podczas którego dzieci będą mogły poznać kulturę polską i ukraińską m. in. poprzez prezentacje tańców narodowych czy serwowaniu tradycyjnych potraw obydwu państw.

Szkoła Podstawowa nr 2 zaplanowała w ramach tarczy humanitarnej szkolenia dla nauczycieli, dzięki którym pedagodzy jeszcze lepiej przygotują się do pracy z uczniami z Ukrainy.

Minął już rok od kiedy zarówno dzieci z Ukrainy, uczniowie z Polski jak i polscy nauczyciele musieli odnaleźć się w nowej rzeczywistości, sprostać zadaniom, które dotychczas nie były przed nimi stawiane. Wiele w trakcie tego roku zostało zorganizowane, a dofinansowanie w ramach „Małopolskiej Tarczy Humanitarnej” pozwoli dopracować już funkcjonujące systemy, doszkolić kadrę nauczycielską, zapewnić uczniom z Ukrainy odpowiednie narzędzia do nauki, ale przede wszystkim pomoże zintegrować dzieci i młodzież obydwu narodów.

logo tarcza humanitarna