Święto Flotylli Pińskiej w Dobczycach

Grupa ludzi stojąca na tle zielonego drzewa. Każdy z nich trzyma napisy. Przed nimi leżą różnego koloru kajaki

W ubiegły weekend Dobczyce po raz kolejny zamieniły się w jedno z miejsc, w których uczczono pamięć marynarzy Flotylli Pińskiej. Wspomnienie o Polskiej Flotylli Rzecznej Marynarki Wojennej stacjonującej w Pińsku (do 1939 r. leżącym w granicach Polski) przywołali członkowie Stowarzyszenia Konstruktorzy Marzeń. Jak co roku, w okolicy 3 lipca, odbywa się w Dobczycach Święto Flotylli Pińskiej. Data ta jest nieprzypadkowa, to właśnie 3 lipca 1919 r. żołnierze Flotylli Pińskiej odnieśli zwycięstwo nad flotą bolszewicką. Na pamiątkę tego wydarzenia, marszałek Józef Piłsudski ustanowił 3 lipca świętem Flotylli Pińskiej.

W tym roku obchodom Święta Flotylli Pińskiej towarzyszył atrakcyjny program. W Regionalnym Centrum Oświatowo-Sportowym w Dobczycach odbył się konkurs modelarski oraz wydarzenie towarzyszące – giełda kolekcjonerów. Wśród ciekawych eksponatów wymienić można m.in. wystawę Czarnej Biżuterii z Powstania Styczniowego z kolekcji krakowskiego kolekcjonera Marka Sosenki. Uczestnicy wydarzenia mieli także okazję wziąć udział w warsztatach projektowania 3D i nauki gry w bilard marynarski. Nie zabrakło również ciekawych wykładów historycznych, które są nieodłączną częścią wydarzenia.

Poza wspomnianym programem, organizatorzy zdecydowali się także uatrakcyjnić wydarzenie o spływy kajakowe, marsz marynarski nordic walking czy przejazd rowerowy. Szczególnie dużą popularnością cieszyły się wspomniane spływy, które w zależności od warunków pogodowych, organizowane były nawet do Gdowa. Dodatkową atrakcją były także przejazdy konnym rydwanem w stylu gladiatora.

Burmistrz Tomasz Suś złożył na ręce prezesa Stowarzyszenia Konstruktorzy Marzeń – Jacka Bassary oraz wszystkich zaangażowanych,

gratulacje za zorganizowanie tak bogatego w atrakcje wydarzenia. Burmistrz serdecznie powitał również gości, dla których udział w tym wydarzeniu był okazją do odwiedzenia Dobczyc.

Wydarzenie zorganizowało Stowarzyszenie Konstruktorzy Marzeń przy wsparciu Thinnk Ville-Miasto Pomysłów, Małopolskie Stowaryszenie nordic working MGOKiS Dobczyce , Miejska Biblioteka Publiczna w Dobczycach, Gminy Dobczyce oraz innych partnerów.

Fot. ugim Dobczyce,Małopolske Stowarzyszenie Nordic Working Piotr Godula, 100-lecie flotylii pińskiej

Galeria: 

Wystawa różnorodnych medali. Medale są w innych kolorach. Przy stoisku siedzi starszy pan
Dwóch mężczyzn jadący w bryczce z koniem na przodzie. Koń  ma brązową sierść
Pan Burmistrz ubrany w białą koszulę przemawia do przybyłych gości przez czarny mikrofon. Tuż obok stoi kobieta z mężczyzną