REGULAMIN QUIZU REWITALIZACYJNEGO „DAJ SIĘ WCIĄGNĄĆ”

CO NALEŻY WIEDZIEĆ O REWITALIZACJI, ABY WYGRAĆ QUIZ? PODPOWIADAMY!
Oto pytania, które pojawią się w sobotnim quizie a poniżej informacja, która pozwoli na nie odpowiedzieć. Nie daj się zaskoczyć. Główna nagroda - tablet być może powędruje do Ciebie!

OTO PYTANIA:
1. Co to jest rewitalizacja?
2. Czemu ma służyć rewitalizacja?
3. Jaki obiekt w Dobczycach powstał dzięki Lokalnemu Programowi Rewitalizacji z 2008 roku?
4. Czy prace związane z opracowaniem Gminnego Programu Rewitalizacji są współfinansowane z Funduszy Europejskich?
5. Wymień przynajmniej jeden obszar podlegający rewitalizacji w Dobczycach.
6. Kim są interesariusze działań rewitalizacyjnych?
7. Czym jest partycypacja społeczna?
8. Podczas jakiego wydarzenia mogliśmy wspólnie przyjrzeć się Dobczycom?
9. Czy w ramach prac nad Gminnym Programem Rewitalizacji odbył się spacer badawczy oraz piknik artystyczny?
10. Gdzie odbywały się spotkania w ramach Kawiarenki Rewitalizacyjnej?
11. Czy piątkowe spotkania w Kawiarence Rewitalizacyjnej dotyczyły prac nad Gminnym Programem Rewitalizacji?
12. Czy mieszkańcy mogli zgłosić swoje pomysły do Gminnego Programu Rewitalizacji ?
13. Czy mieszkańcy, w ramach prac nad Gminnym Programem Rewitalizacji, mogli uczestniczyć w piątkowych spotkaniach w Kawiarence Rewitalizacyjnej?
14. Czy podczas dzisiejszych warsztatów (tj. 17.12. 2016 r.) mieszkańcy Dobczyc mieli możliwość ocenienia zgłoszonych zadań rewitalizacyjnych?
15. Gdzie można uzyskać informacje na temat prac nad Gminnym Programem Rewitalizacji?

A TU ZNAJDZIEMY NA NIE ODPOWIEDŹ:

Rewitalizacja jest procesem służącym korzystnemu przekształceniu wyodrębnionego obszaru, który obejmuje swoim zakresem działania przestrzenne, gospodarcze, ale przede wszystkim społeczne. Rewitalizacja ma służyć poprawie życia mieszkańców. Rewitalizacja powinna przyczynić się do aktywizacji mieszkańców, uruchomienia nowych miejsc pracy, podejmowania działań mających na celu ochronę dziedzictwa kulturowego, a także zadbaniu o miejsca służące lokalnej społeczności.

Gmina Dobczyce ma doświadczenia w realizacji działań rewitalizacyjnych. Na podstawie Lokalnego Programu Rewitalizacji z 2008 roku uzyskaliśmy dofinansowanie na dokończenie budowy Regionalnego Centrum Oświatowo - Sportowego, co pozwoliło uzyskać bazę dla gimnazjum oraz licznych działań kulturalnych i sportowych.

Obecnie Gmina Dobczyce przygotowuje Gminny Program Rewitalizacji na lata 2017-2022 na opracowanie którego pozyskała dotację z Funduszy Europejskich - Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020.
Programem rewitalizacji są objęte dwa obszary: Dobczyce – Centrum oraz obszar niezamieszkały – Strefa pod Zaporą /Charstek/.

Interesariuszem rewitalizacji jest każdy podmiot zainteresowany przebiegiem tego procesu – m.in. mieszkańcy gminy, podmioty gospodarcze, organizacje pozarządowe, jednostki samorządu terytorialnego.

Proces opracowania Gminnego Programu Rewitalizacji ma charakter partycypacyjny, co zapewnia możliwość zgłaszania swoich potrzeb i oczekiwań przez różne grupy społeczne. Partycypacja społeczna to udział lokalnej społeczności w procedurach decyzyjnych zapewniający możliwości uczestnictwa w tworzeniu i wdrażaniu Gminnego Programu Rewitalizacji.

Gmina Dobczyce, przygotowując program rewitalizacji przygotowała następujące działania partycypacyjne:
a) spacer badawczy – gdzie wspólnie przyjrzeliśmy się Dobczycom połączony z piknikiem artystycznym, podczas którego w atrakcyjnej formie przybliżono rezultaty Lokalnego Programu Rewitalizacji – aktywności dostępne w Regionalnym Centrum Oświatowo Sportowym
b) punkt konsultacyjny - „Kawiarenka rewitalizacyjna” stanowiący miejsce spotkań w Regionalnym Centrum Oświatowo - Sportowym, gdzie w piątki przy dobrej kawie i słodkim poczęstunku mieszkańcy Dobczyc mogli wymienić się spostrzeżeniami i pomysłami związanymi z rewitalizacją oraz zgłosić swój pomysł na zadanie rewitalizacyjne.
c) warsztaty z których ostatnie odbędą się sobotę /17.12/ i pozwolą one mieszkańcom zaopiniować i ocenić zgłoszone zadania rewitalizacyjne.

O realizowanych działaniach informujemy na stronach internetowych: gminy – www.dobczyce.pl i facebooku Rewitalizacja – Dobczyc oraz pisaliśmy na łamach „Tapety”.