Projekt „Środowisko bez Barszczu Sosnowskiego (Heracleum Sosnowskyi Manden.)”

baner

 Projekt „Środowisko bez Barszczu Sosnowskiego (Heracleum Sosnowskyi Manden.)” realizowany jest w ramach Programu operacyjnego PL 02 „Ochrona różnorodności
biologicznej i ekosystemów” w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014.
BARSZCZ SOSNOWSKIEGO - OBSZAR WYSTĘPOWANIA, SZKODLIWOŚĆ, ZWALCZANIE

Barszcz Sosnowskiego jest rośliną inwazyjną, szeroko rozpowszechnioną na terenie województwa małopolskiego. Występuje na polach, nieużytkach, nad brzegami cieków wodnych itp. Łączna powierzchnia występowania barszczu Sosnowskiego objęta projektem wynosi 134 ha. Rośliny przywiezione do Polski osiągają 4 m. Dojrzała roślina zajmuje powierzchnię do 4 m2, powodując zanikanie roślinności endemicznej stanowiącej element rodzimej bioróżnorodności.Szkodliwość roślin barszczu Sosnowskiego wynika z ich właściwości parzących i alergizujących stanowiących zagrożenia dla zdrowia ludzi i zwierząt. Kontakt z rośliną wywołuje reakcje dermatologiczne porównywalne do oparzeń od I do III stopnia. Trudnościami w zwalczaniu tej rośliny jest jej wysoki współczynnik rozmnażania, odporność na wiele herbicydów oraz potrzeba wielokrotnego i dokładnego stosowania zabiegów niszczących na obszarze jej występowania. Jedna roślina wytwarza przeciętnie rocznie 20 000 szt. nasion. W wielu przypadkach liczba ta jest dwukrotnie większa. Nasiona te zalegają w glebie i zachowują zdolność kiełkowania do 5 lat. Aby uzyskać pełny sukces w zwalczaniu barszczu na danym terenie, działania eliminujące tą roślinę muszą być realizowanie corocznie nieprzerwanie przez 5 lat. Każde dopuszczenie do wydania i rozsiewania nasion w okresie zwalczania na danym terenie wydłuża okres eliminacji o następne 5 lat!

INNOWACYJNOŚĆ PROJEKTU
Elementem innowacyjnym jest koncepcja kompleksowego zwalczania barszczu. Jest to pierwsza inicjatywa w Polsce i element innowacyjny projektu. Drugą innowacją są zastosowane metody iniekcji bezpośredniej herbicydu do szyjki korzeniowej roślin barszczu. Trzecią innowacją jest zastosowanie na obszarach chronionych lub trudnodostępnych – wycinki roślin barszczu powyżej szyjki korzeniowej.

Galeria: