Pożegnaliśmy Ludwika Dziewońskiego, Zasłużonego dla Ziemi Dobczyckiej

trumna i kwiaty
Społeczność gminy Dobczyce pożegnała wczoraj Ludwika Dziewońskiego, "Zasłużonego dla Ziemi Dobczyckiej". W tej ostatniej drodze towarzyszyli mu rodzina, przyjaciele, lokalni samorządowcy, a także przedstawiciele licznych środowisk, z którymi przez lata aktywnej działalności był związany.
 
Msza św. żałobna odprawiona została w kościele parafialnym w Dziekanowicach, przewodniczył jej proboszcz Grzegorz Kubik. Następnie nastąpiło odprowadzenie zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku – cmentarz parafialny w Dziekanowicach.
Ludwika Dziewońskiego zapamiętamy jako zaangażowanego społecznika, lokalnego patriotę, animatora życia kulturalnego i sportowego, a nade wszystko jako dobrego i mądrego człowieka. Wniósł nieoceniony wkład w rozwój gminy Dobczyce, a także w kształtowanie młodych pokoleń.
 
Jako pedagog związany był z Zasadniczą Szkołą Mechanizacji Rolnictwa w Sułkowicach, a następnie z Zespołem Szkół w Dobczycach, gdzie przez ponad 20 lat pełnił funkcję kierownika internatu. Był animatorem sportu, założył kluby sportowe: LZS Dziekanovia i LZS Elektron.
 
Jako patriota i historyk szczególnie dbał o pielęgnowanie lokalnej historii i tradycji. Wyrazem tego była organizacja Biegu Sztafetowego Szlakiem Walk Partyzantów AK i BCh Dobczyce – Wiśniowa, którego był jednym z inicjatorów. Sztafeta wpisała się na stałe w kalendarz wydarzeń sportowo-patriotycznych obu wspomnianych gmin. Ludwik Dziewoński był też autorem publikacji „Rzemiosło Dobczyc na przestrzeni dziejów” czy monografii „115 lat OSP w Dziekanowicach”. Ponadto był korespondentem m.in. Dziennika Polskiego, Gazety Krakowskiej, Echa Krakowa i miesięcznika „Strażak”.
 
Nie sposób pominąć zasług Ludwika Dziewońskiego jako propagatora gry w szachy, a zarazem działacza dobczyckiego TKKF-u. Był on m.in. pomysłodawcą Międzynarodowego Festiwalu Szachowego im. Józefa Dominika w Dobczycach, który po raz pierwszy odbył się w 1993 r.
 
W obszarze jego zainteresowań pozostawała także troska o lokalne dziedzictwo materialne. Był współinicjatorem powołania Społecznego Komitetu Odnowy Zespołu Zabytkowego Kościoła Romańskiego pw. św. Mikołaja i Marii Magdaleny w Dziekanowicach. Ponadto aktywnie działał w Radzie Parafialnej oraz zainicjował organizację Parafiady w Dziekanowicach.
 
Za działalność społeczną i kulturalną, aktywną postawę obywatelską na tak wielu polach został odznaczony licznymi odznaczeniami, w tym również państwowymi. W 2007 r. na wniosek dyrekcji Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Tajnego Nauczania w Dziekanowicach odznaczony został przez Radę Miejską w Dobczycach wyróżnieniem „Zasłużony dla Ziemi Dobczyckiej”.
 
- Pan Ludwik był przykładem społecznika, który bez reszty oddał się pracy na rzecz lokalnej społeczności. Nie sposób wymienić wszystkich organizacji i inicjatyw, w które był zaangażowany, ale z owoców jego pracy korzysta do dziś społeczność naszej gminy. Ukształtował wiele pokoleń, przekazując im wartości jaki sam się kierował, ucząc jednocześnie szacunku do drugiego człowieka. Jego śmierć to nieodżałowana strata dla gminy Dobczyce, a w szczególności społeczności Dziekanowic. – wspomina burmistrz Tomasz Suś. - Rodzinie i bliskim, a w szczególności żonie Antoninie pragnę przekazać najszersze wyrazy współczucia. – dodaje.