Pożeracze liter z Brzączowic – najbardziej oczytanym klubem czytelniczym w Polsce

„My jesteśmy pożeracze, jemy słowa, jemy zdania!
Chrup! Literka po literce, poznajemy  smak czytania!”

Oto powitanie uczniów klasy I integracyjnej Szkoły Podstawowej w Brzączowicach, rozpoczynające spotkanie Świerszczykowego Klubu Pożeraczy Liter, realizowanego w ramach ogólnopolskiego projektu promującego czytelnictwo wśród najmłodszych uczniów. Projekt jest realizowany w roku szkolnym 2011/12 pod patronatem Wydawnictwa Nowa Era oraz magazynu dla dzieci „Świerszczyk”.
Nasz Klub Pożeraczy Liter zdobył tytuł laureata w ogólnopolskim konkursie czytelniczym, na najprężniej działający Klub, organizowanym w ramach tegoż projektu. Nagrodą główną jest fotoreportaż przedstawiający działalność Klubu i efekty czytelnicze dzieci naszej szkoły, który został wykonany 8 marca 2012 r. przez ekipę filmową „Świerszczyka”. Dostępny niebawem na stronie internetowej Wydawnictwa Nowa Era. Mieliśmy zaszczyt gościć w naszych murach tego dnia również redaktor naczelną „Świerszczyka” panią Małgorzatę Wegrzecką oraz menadżera marketingu i reklamy panią Zuzannę Gałuszka. Oto opinia Pani redaktor o pobycie w naszej placówce:
Spotkanie z Państwem uświadomiło mi, jakim „Świerszczyk” jest szczęściarzem.To cudowne wiedzieć, że ma się takich przyjaciół. Ludzi przewrażliwych i dobroczułych, którzy doskonale wiedzą, jak kształtować dziecięce umysły i wyobraźnie.
Obserwowanie małych wielkich ludzi z I klasy i możliwość zobaczenia efektów ich pracy daje nam siłę i konstytuuje nasze działania. Jestem pod ogromnym wrażeniem i z radością planuję kolejne numery „Świerszczyka”. Miło jest mieć świadomość, że czasopismo trafi w dobre ręce, a w Świerszczykowym Klubie dzieci poznają kolejne literackie pozycje. Wizyta w tak kolorowym i bogatym w pozytywną energię miejscu przepełniła mnie spokojem – skoro są w Polsce Brzączowice, jest też nadzieja na coraz mądrzejsze społeczeństwo. Byłoby fantastycznie, gdyby mogli Państwo opatentować sposób na to, jak zaktywizować resztę kraju. Czuję się zaszczycona tym, że mogliśmy u Państwa gościć i że „Świerszczyk” jest obecny w tak wyjątkowej Szkole
. Sukces szkolnego Klubu Pożeraczy Liter to wielka nagroda dla wysiłku podjętego przez dzieci, wychowawców oraz rodziców. Dziękuję bardzo za zaangażowanie, wsparcie i motywowanie swoich pociech każdego dnia. Jestem przekonana, że czas poświęcony na wspólne czytanie zaprocentuje w przyszłości.
 Istotą projektu jest pomoc rodzicom i nauczycielom w zachęceniu dzieci do czytania książek i czasopism poprzez wykreowanie atrakcyjnej formy czytelniczego współzawodnictwa. Motywacją do kształtowania nawyku obcowania z książką jest specjalna legitymacja czytelnicza, którą  otrzymał każdy uczeń. Stanowi ona dokument, w którym nauczyciel potwierdza znajomość danej pozycji czytelniczej, stawiając w odpowiednich miejscach pieczątki, nagradzając tym samym dziecko za jego postępy i aktywność czytelniczą. Każda przeczytana książka lub czasopismo jest potwierdzona przez rodzica ucznia własnoręcznym podpisem oraz przez samego ucznia  -  plastyczną interpretacją treści przygód bohaterów. Uczeń za każde zebrane 12 pieczątek na legitymacji członkowskiej otrzymuje specjalny znaczek – osiągając jednocześnie kolejny stopień wtajemniczenia czytelniczego: Nadzwyczajnego Pożeracza Liter, Wyjątkowego Pożeracza Liter oraz ostateczny tytuł - Nieustraszonego Pożeracza Liter. Wszystkie prace plastyczne pod koniec projektu zostaną zebrane w postać  Pożeraczowych Lekturników – „ku potomnym”.
Spotkania szkolnego  Klubu Pożeraczy Liter miały na celu:
•    promowanie czytelnictwa wśród uczniów klasy pierwszej
•    zapoznawanie uczniów z bogactwem literatury dziecięcej
•    kształtowanie wśród dzieci potrzeby i nawyku obcowania  z książką lub czasopismem
•    rozwijanie u dzieci sprawności językowych, twórczego myślenia i wyobraźni
•    doskonalenie umiejętności nazywania uczuć oraz strategii radzenia sobie w sytuacjach trudnych dla dzieci
•    motywowanie rodziców do nabywania nawyku systematycznego czytania dzieciom.
Jak powiada Bajetan Hops- bohater „Świerszczyka” : „Apetyt rośnie w miarę czytania”, czego dowodem są liczby: razem przeczytaliśmy  315 książek i 20 czasopism „Świerszczyk”. Pożeracze Liter spotykali się raz w tygodniu na tajnych ucztach literatury dziecięcej, podczas których uważnie słuchali, wymieniali poglądy, podróżowali w nieznana zakątki swej wyobraźni, działali, doświadczali różnych uczuć, bawili się słowem oraz … często się uśmiechali. Szczegółowe sprawozdanie z działalności Klubu w postaci prezentacji multimedialnej można zobaczyć na stronie internetowej Szkoły Podstawowej w Brzaczowicach (www.spbrzaczowice.pl). Serdecznie zapraszam.

Adrianna Krawczyk

Galeria: