PIERWSZY DZIEŃ WODY PEŁEN ATRAKCJI

Kipiące ciecze, ogień na dłoni, przebity worek pełen wody, z którego nie wypływa ciecz, filtrowanie wody, granie na szklankach i wiele innych eksperymentów mogli dziś doświadczyć uczestnicy pierwszego Dnia Wody, który odbywał się w Regionalnym Centrum Oświatowo – Sportowym im. Burmistrza Marcina Pawlaka w Dobczycach. Stoiska z doświadczeniami przygotowali: pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji z Krakowa, studenci Politechniki Krakowskiej i francuskiej Agro Paris Tech, nauczyciele i uczniowie Gimnazjum im. Jana Pawła II w Dobczycach.

To jednak nie wszystkie atrakcje, jakie czekały na uczestników imprezy. Młodzież z Gimnazjum i Zespołu Szkół w Dobczycach mogła również wysłuchać ciekawych wykładów dotyczących gospodarowania rzeką ("Tarliska Górnej Raby"- Józef Jeleński), wędkarstwa ("Dobre praktyki dla rzek górskich i podgórskich stosowane w świecie oraz tradycje wędkarskie" – Paweł Augustynek – Halny), czy zasobów wodnych Karpat (na przykładzie Tatr i Podhala – dr hab. Mirosław Żelazny).
Francuscy studenci wraz z wykładowcami przygotowali film o życiu Beduinów w Maroko.

Dla dzieci szkół podstawowych panie z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie przygotowały lekcje edukacyjne na temat zasobów wodnych świata i znaczenia wody w przyrodzie i życiu człowieka. Dzieci mogły dowiedzieć się i zobaczyć m.in. jaki procent wody słodkiej i słonej jest na naszej kuli ziemskiej. Zajęcia były prowadzone interaktywnie i były dla nich niezwykle ciekawe. Szkoła Muzyczna I stopnia w Dobczycach miała również swój "wodny" występ. Mogliśmy usłyszeć utwór Haendla, "Hej bystra woda" i "Idzie dysc". Sekcja rytmiczna szkoły zaprezentowała dynamiczny i niezwykle żywiołowy występ nagrodzony gromkimi brawami.
Po tak wielu atrakcjach dzieci mogły odpcząć w mini kinie przygotowanym przez pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dobczycach. Mogły tam również posłuchać historii związanych z wodą m.in. "Przygody kropli wody" Marii Terlikowskiej.

Najmłodszych bawiła maskotka Kropelka rozdająca słodycze. Można było również zrobić sobie zdjęcie w wodnej scenerii.
Dla dorosłych przygotowana została gra strategiczna polegająca na zarządzaniu zasobami wodnymi.

Dzięki uprzejmości RZGW prawie setka dzieci mogła zobaczyć na co dzień niedostępny obiekt elektrowni wodnej i zapory. W ramach Dnia Wody wędkarze z Sekcji "Przyjaciele Raby" prowadzili akcję zarybiania rzeki.

Organizatorem imprezy był Urząd Gminy i Miasta Dobczyce wraz z Politechniką Krakowską i Agro Paris Tech z Francji.

Więcej zdjęć na facebooku UGiM Dobczyce https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1016068298478938.1073741979.12...

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1016557421763359.1073741980.12...

Galeria: 

Fot. Marcin Podmokły (UGiM Dobczyce)
Fot. Marcin Podmokły (UGiM Dobczyce)
Fot. Marcin Podmokły (UGiM Dobczyce)
Fot. Marcin Podmokły (UGiM Dobczyce)
Fot. Marcin Podmokły (UGiM Dobczyce)
Fot. Marcin Podmokły (UGiM Dobczyce)
Fot. Marcin Podmokły (UGiM Dobczyce)
Fot. Marcin Podmokły (UGiM Dobczyce)
Fot. Marcin Podmokły (UGiM Dobczyce)