Pamiętali o ogrodach

W bibliotece w Dobczycach rozmawiano o ogrodach, pszczołach, ochronie środowiska i zaangażowaniu mieszkańców w tworzenie ekologicznych ogródków i zdrowe odżywianie.

Choć Regionalne Centrum Oświatowo-Sportowe to nowoczesny budynek, to nie znaczy że nie mogą do niego zawitać ogrody, pszczoły, czy też nietypowa czekolada, bo… bez czekolady. O odpowiedni nastrój tego wyjątkowego spotkania postarała się Pani Edyta Sewiłło i Pani Dorota Mistarz oraz główna pomysłodawczyni spotkania Pani Ewa Stachowska. W czytelni znalazły się liczne kwiaty. Przez chwilę naprawdę mogliśmy się poczuć jak w ogrodzie.

19 marca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dobczycach odbyło się spotkanie pt. „Pamiętajmy o ogrodach”. Na samym początku ze specjalnym repertuarem wystąpili uczniowie Szkoły Muzycznej w Dobczycach. Potem przy pomocy pięknych zdjęć pani Bożena Psztyk zaprezentowała jak w ciągu dziejów zmieniały się ogrody. Po tym wystąpieniu na uczestników czekała niespodzianka – Pani Magdalena Piwowarczyk przygotowała czekoladę bez czekolady tzn. z daktyli, karobu, kaszy jaglanej. Wszyscy otrzymali przepis. Następnie Pani Ewa Stachowska opowiedziała o tym, jak uprawia się ogrody w Walii oraz poruszyła różne inne tematy związane z ogrodnictwem, uprawianiem ekologicznych roślin, poruszyła także problem braku edukacji w tym zakresie. Bardzo ciekawa była opowieść Pana Bolesława Kostkowskiego o pszczelarstwie, uczestnicy spotkania zadawali wiele pytań. Na koniec głos zabrała Pani Ewa Kośmider, poruszając problem zanieczyszczenia powietrza w Dobczycach, gdzie pyły długo utrzymują się w powietrzu przez położenie miasta w kotlinie i dużą wilgotność. Cenne było to, że spotkanie nie miało formy wykładu, ale uczestnicy chętnie zabierali głos. Wyrazili również chęć na kolejne takie spotkanie. Bibliotekarki przygotowały wystawę książek o ogrodnictwie, pszczelarstwie itp., które jeszcze przez kilka dni można oglądać w bibliotece. Ale nie tylko oglądać ale również wypożyczać.

Galeria: