Otwarcie zmodernizowanego Przedszkola nr 3 w Dobczycach i żłobka

otwarcie zmodernizowanego przedszkola samorządowego nr 3 w Dobczycach

Przedszkolaki i ich rodzice oraz licznie zgromadzeni nauczyciele świętowali w sobotę, 26 października 2019 otwarcie zmodernizowanego przedszkola samorządowego nr 3 w Dobczycach. Budynek dotąd szary i smutny z lat osiemdziesiątych, zmienił się nie do poznania. I nie chodzi tu tylko o elewację budynku, ale zwiększenie jego powierzchni poprzez rozbudowę. Powstało nowe skrzydło przedszkola przez co obiekt stał się bardziej przestronny. Obecnie uczęszcza do niego 175 dzieci, które mieszczą się w siedmiu oddziałach. Z początkiem listopada ruszy również żłobek, w którym znajdzie miejsce 16 wychowanków.

Otwarcia przedszkola dokonali: Wizytator Małopolskiego Kuratorium Oświaty Katarzyna Czaja, Burmistrz Gminy i Miasta Dobczyce Tomasz Suś, Były Burmistrz Gminy i Miasta Dobczyce Paweł Machnicki,Były Burmistrz Gminy i Miasta Dobczyce Leszek Soboń, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Dobczycach Małgorzata Jakubowska,Gospodarz Przedszkola, Dyrektor Przedszkola Samorządowego nr 3 w Dobczycach Małgorzata Bartnik, Przedstawiciel głównego wykonawcy firmy WIBA Tadeusz Baran, autor projektu architektonicznego przedszkola, przedstawiciel firmy Arch Logica Wiktor Kielan i Przewodnicząca Rady Rodziców Paulina Baran.

Burmistrz Tomasz Suś powitał licznie zebranych gości, włodarzy poprzednich kadencji, osoby zaangażowane w realizację inwestycji. Jak mówił „ważne jest dla nas, by dzieci miały godne warunki do nauki i rozwoju, bo to niezwykle istotne we wczesnym etapie rozwoju dziecka. Gmina Dobczyce dba o poprawę warunków w przedszkolach gminnych. Modernizacji już wkrótce doczeka się też przedszkole samorządowe nr 1 w Dobczycach oraz oddziały przedszkolne w Brzączowicach i Dziekanowicach – mówił burmistrz. Dyrektor Małgorzata Bartnik przedstawiając rys historyczny opowiadała o prawie dwuletnich przygotowaniach do projektu, żmudnemu tworzeniu dokumentacji, a później całym procesie realizacji projektu. Wymagało to jak mówiła wprowadzenia wielu zmian, by dzieci mogły nadal korzystać z przedszkola.

Obecnie nic nie przypomina już dawnego budynku przedszkola. Na parterze mieści się żłobek, gabinet logopedyczny, sala wielofunkcyjna i otwarta klatka schodowa, a na piętrze hol, gdzie odbywają się zajęcia z rytmiki oraz mini laboratorium, gdzie dzieci mogą przeprowadzać doświadczenia i eksperymenty. Przestronne sale zyskały nowy wystrój i wzbogaciły o nowe pomoce edukacyjne. Duża sala wielofunkcyjna pełni rolę auli widowiskowej, a co dzień stołówki i sali gimnastycznej. Sale starego przedszkola zostały przebudowane i odmalowane. Kuchnia znalazła też nowe, bardziej dogodne miejsce. W trosce o środowisko, na dachu przedszkola zamontowana została instalacja fotowoltaiczna o mocy 14 kWp.
W zacisznym ogrodzie zainstalowano nowe urządzenia, również z myślą o tych najmłodszych wychowankach żłobka.

Pomysł na modernizację przedszkola zrodził się podczas warsztatów Gminnego Programu Rewitalizacji (GPR) i był inicjatywą mieszkańców Gminy Dobczyc. To dzięki nim ten pomysł znalazł się na liście priorytetowych zadań gminnych i mógł uzyskać dofinansowanie.
Remont był możliwy dzięki 4 milionowej dotacji, którą Urząd Gminy i Miasta Dobczyce pozyskał z dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Projekt architektoniczny sporządziła pracownia Arch–Logica Wiktora Kielana, a przetarg na realizację zadania wygrała firma WI-BA Baran Wierciak Bochacki z Myślenic. Przedszkole wyposażyła firma „Moje Bambino”, a urządzenie placu zabaw dostarczyła firma „Novum”.

Projekt nr RPMP.11.01.02-12-0895/17 - „Rozbudowa, modernizacja przedszkola nr 3 i utworzenie oddziału żłobka” realizowany w oparciu o Gminny Program Rewitalizacji Gminy Dobczyce współfinansowany jest ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, w ramach 11. Osi Priorytetowej Rewitalizacja przestrzeni regionalnej, Działanie 11.1 Rewitalizacja miast, Poddziałanie 11.1.2 Rewitalizacja miast średnich i małych.