O ochronie środowiska w naszej gminie

Spotkania ekoedukacyjne w naszej gminie

Dzieci i młodzież z naszej gminy odwiedzają ostatnio pracownicy Urzędu Gminy, którzy prowadzą krótkie zajęcia ekoedukacyjne. Na początku tygodnia mieli okazję gościć w Szkole Podstawowej w Dziekanowicach, wczoraj z kolei spotkali się z dziećmi ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Dobczycach. Podczas pogadanek dzieci mają okazję dowiedzieć się nieco więcej na temat ochrony przyrody, a także codziennych niepozornych działań, które każdy z nas podjąć może w trosce o najbliższe środowisko.

Ekodoradca wyjaśnia m.in. czym jest tajemniczy smog i w jaki sposób wpływa na nasze życie. Podpowiada również w jaki sposób my – mieszkańcy możemy zadbać o zdrowie swoje i najbliższych, nie tylko chroniąc się przed jego szkodliwym działaniem, ale dokładając również małą cegiełkę w walce z nim.

Akcje edukacyjne prowadzone są w ramach projektu „Life” koordynowanego przez Urząd Wojewódzki, którego partnerem jest Gmina Dobczyce. Liczymy, że edukacja wpłynie na wykreowanie zupełnie nowej świadomości w temacie ochrony środowiska i zaowocuje zwiększoną dbałością o jego stan w przyszłych pokoleniach.

Warto też przypomnieć, że gmina Dobczyce pozyskała ponad 2 miliony dofinansowania na realizację dwóch projektów dotyczących wymiany pieców w domach prywatnych. W ramach tych projektów stare źródła ciepła opalane paliwami stałymi będą zastępowane wysokosprawnymi, ekologicznymi kotłami z automatycznym podawaniem paliwa uniemożliwiającym spalanie odpadów lub na kotły gazowe. Zainteresowanie dofinansowaniem do wymiany pieców wśród mieszkańców gminy Dobczyce było duże. W naborze prowadzonym przez Gminę wpłynęło ponad 300 ankiet. Środki dotacyjne województwa pozwolą na dofinansowanie wymiany około 160 pieców w gospodarstwach domowych.

Każdy, kto chciałby zgłębić wiedzę na temat sposobów palenia ograniczających niską emisję pyłów i spalin może skorzystać ze specjalnie przygotowanych zakładek na stronie gminy, dostępnych na: https://www.dobczyce.pl/ochrona-powietrza.html. Tam porównywane są kotły ekologiczne, tam też możecie dowiedzieć się, gdzie sprawdzić jakość powietrza. W kwestiach ochrony powietrza doradza również ekodoradca, z którym skontaktować można się telefonicznie (12 37 21 777), mailowo (gmurzyn@dobczyce.pl) oraz osobiście (UGiM, pok. 216).