Niezapomniany koncert orkiestr z Versmold i Dobczyc przejdzie do historii

koncert w Sukiennicach

W Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, w której znajdują się znane płótna polskiego mistrza Jana Matejki, 6 marca odbył się uroczysty koncert z udziałem kameralistów Szkoły Muzycznej CJD Versmold i Szkoły Muzycznej I stopnia w Dobczycach. Wśród 200 zasiadających na widowni gości znalazły się osoby świata polityki, sztuki i nauki, konsulowie i ambasadorowie wielu państw. Wśród tego grona znaleźli się również Burmistrz Gminy i Miasta Dobczyce Paweł Machnicki oraz zaproszeni mieszkańcy Dobczyc i miasta partnerskiego Versmold.

Koncert zorganizowano z okazji obchodów „Roku Jana Matejki. Jubileusz – Jubileusze 2018”, 180. rocznicy urodzin i 125. rocznicy śmierci artysty oraz 120. rocznicy ekspozycji w Domu Jana Matejki w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Podczas jubileuszu prócz wystawy prac Matejki zagościła muzyka. Nie bez powodu. Rodzina Matejków była bowiem w pierwszym pokoleniu, które na stałe zamieszkało w Krakowie, rodziną muzykującą, dlatego jak mówiła Pani Kustosz Muzeum Narodowego Oddziału Jana Matejki Marta Kłak – Ambrożkiewicz, nie bez powodu od 7 lat Dom Jana Matejki wspólnie ze Szkołą Muzyczną I stopnia w Dobczycach prowadzi projekt koordynowany przez Panią Dyrektor Szkoły Muzycznej I stopnia w Dobczycach Monikę Gubałę pn.: „Muzykowanie u Matejków”.

Tych koncertów odbyło się dotychczas ponad 50. W zeszłym roku po udanym koncercie w Domu Jana Matejki, w której wystąpiło prawie 70 muzyków ze szkół z Polski i Niemiec, Pani Kustosz oficjalnie zaprosiła orkiestrę na obchody jubileuszowe. Zapowiadając koncert Pani Kustosz podkreśliła, że w kulturze europejskiej ważne są międzynarodowe relacje. Jak mówiła dziadek Jana Matejki przybył do nas z Saksonii, a orkiestra przybywa z Nadrenii-Westfalii, a poza tym Jan Matejko był artystą europejskim.

Burmistrz Paweł Machnicki wraz z Dyrektor Moniką Gubałą na ręce Pani Kustosz i Pana Dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie Andrzeja Betleja złożyli podziękowania za te siedem lat współpracy. Burmistrz w swoim przemówieniu podkreślił też jak wiele pracy i serca włożyli uczniowie i nauczyciele w przygotowanie się do tego wydarzenia.

Koncert okazał się niebywałym sukcesem i z pewnością zapisze się na kartach historii obydwu szkół muzycznych. 90-osobową orkiestrą młodych muzyków dyrygował znakomity maestro Michael Lempik, z pochodzenia Polak mieszkający na stałe w Niemczech. Połączył dwa znakomicie przygotowane przez nauczycieli z Polski i Niemiec zespoły w jedną wspaniałą orkiestrę, mając zaledwie cztery próby przed samym wydarzeniem.

W przygotowanym specjalnie z tej okazji repertuarze znalazły się utwory muzyczne, które grano niegdyś w domu artysty Jana Matejki. A były to m.in. Polonez Balowy Gerwazego Gorczyckiego, „Intermezzo” z „Cavalleria Rusicana” Pietro Mascagni, The Tree B-S dzieła Jana Sebastiana Bacha, Ludwika van Beethovena i Johannesa Brahmsa, a także wspaniały „Mazur” z opery Straszny Dwór Stanisława Moniuszki.

Nauczyciele Szkoły Muzycznej I stopnia w Dobczycach z panią Dyrektor Moniką Gubałą na czele wystąpili również w kwintecie fortepianowym utworów ze zbiorów Domu Jana Matejki. Znakomity koncert wymagający wielu godzin przygotowań zakończył się owacjami na stojąco.

Tego wieczoru w Muzeum Narodowym - Domu Jana Matejki otwarto, dokładnie tę samą co przed 120 laty, ekspozycję. Odtworzono ją na podstawie przewodnika z 1898 roku i zachowanych XIX wiecznych fotografii.

Galeria: 

koncert w Sukiennicach
koncert w Sukiennicach
koncert w Sukiennicach
koncert w Sukiennicach
koncert w Sukiennicach
koncert w Sukiennicach