Nagrody Burmistrza Gminy i Miasta Dobczyce w dziedzinie kultury przyznane

grupa laureatów na scenie

Tradycją stało się już, że na przełomie września i października spotykamy się by uhonorować działaczy, artystów - ludzi kultury. Wczoraj w Regionalnym Centrum Oświatowo-Sportowym w Dobczycach poznaliśmy 12 laureatów Nagrody Burmistrza Gminy i Miasta Dobczyce w dziedzinie kultury. Uroczysta gala była nie tylko okazją do wręczenia tych prestiżowych Nagród, ale także okazją do spotkania w gronie osób działających na polu kultury.

Nagroda Burmistrza w dziedzinie kultury to wyjątkowe wyróżnienie, które jest wyrazem uznania za zaangażowanie w rozwój kulturalny gminy Dobczyce. To Nagroda za inicjowanie nowych działań, kultywowanie lokalnych tradycji i zwyczajów, twórczość artystyczną, ale też działania na rzecz ochrony dóbr kultury.

Uroczystego wręczenia Nagród dokonali: burmistrz Tomasz Suś wraz z zastępcą Edytą Podmokły oraz przewodnicząca Rady Miejskiej w Dobczycach Małgorzata Jakubowska wspólnie z wiceprzewodniczącym Markiem Kaczorem.

Nagrodę Burmistrza Gminy i Miasta Dobczyce w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury w roku 2023 otrzymali:

  • Andrzej Topa - od 1992 r. związany z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu w Dobczycach, od 2004 r. dyrektor tej instytucji. Od lat zaangażowany w rozwój życia kulturalnego gminy, inicjator wydarzeń kulturalnych, niegdyś członek kapeli Werdebusy Dobczyckie.
  •  Ryszard Dulski - dr inżynier elektroniki z pasją i zamiłowaniem do radiotechniki, kolekcjoner zabytkowych radioodbiorników, twórca i kurator imponującej wystawy radioodbiorników, którą podziwiać możemy w ośrodku kultury, autor m.in. takich publikacji jak: "Halo, halo, niepodległa w eterze" oraz "Historia morskich odbiorników krótkofalowych MORSA".
  • Jerzy Fedirko - pomysłodawca Galerii Okrągłej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dobczycach, autor jej koncepcji architektonicznej, inicjator i kurator licznych wystaw, mecenas sztuki.
  •  Beata Karcz - członkini Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego "Gościniec", szczególnie związana z Amatorskim Teatrem. Sztuką krawiecką ocala od zapomnienia lokalną tradycję ludową, spod jej igły wyszło wiele tradycyjnych strojów ludowych, które służą społeczności Kornatki.
  •  Marek Cieślak - aktor Teatru pod Zamkiem w Dobczycach, członek Sekcji Wokalnej Muzopozytywni, zaangażowany w działalność społeczną i kulturalną, zarówno wokalnie, jak i instrumentalnie uświetnia wiele lokalnych wydarzeń i inicjatyw.
  •  Joanna Dudzik - Kalemba - inicjatorka zorganizowania trzech ogromnych wystaw w dobczyckiej bibliotece: "Miasteczko Świąteczne", "Jurajska Biblioteka" oraz "Zaczarowany Świat Bajek", które spotkały się z zainteresowaniem m.in. Dzień Dobry TVN czy TVP 3. Odpowiedzialna za przygotowanie wspomnianych wystaw, zarówno pod względem merytorycznym, jak i logistycznym.
  •  Tadeusz Różycki - rzemieślnik i twórca ludowy, kultywuje tradycje powroźnicze, które w rodzinie Różyckich są od 1714 r. Reprezentuje zawód, który uważany jest obecnie za "ginący", a sztuką powroźniczą dzieli się m.in. z dziećmi i młodzieżą z terenu gminy Dobczyce.
  •  Maria Nowakowska – autorka wydanej w 2021 r. książki „Brzezowa. Zarys dziejów.” Efektem jej wieloletniej pracy realizowanej wspólnie ze społecznością Brzezowej, szczególnie tamtejszym Kołem Gospodyń Wiejskich, jest niemal 300-stronnicowa publikacja, która powstała z potrzeby opisania i utrwalenia historii ludzi i miejsc.
  •  Grupa Kolędnicza z Brzezowej - międzypokoleniowa grupa, która od ponad dekady pielęgnuje i kultywuje bożonarodzeniowe tradycje, w tym szczególnie tę związaną z kolędowaniem i corocznym wystawianiem jasełek.
  •  Józef Hujdus - od 17 lat związany m.in. z Kapelą Podwórkową Werdebusy Dobczyckie oraz grupą kolędniczą Szopka z Lalkami, latem wzmacnia grupę swoim śpiewem, w okresie kolędowania wciela się w postać, wszystkim dobrze znanego, śpiewającego Żyda.
  • Elżbieta Żuławińska - jedyna kobieta na trwałe związana z historią Kapeli Podwórkowej Werdebusy Dobczyckie. Jest kronikarzem zespołu, przygotowuje scenografie oraz kostiumy, zaangażowana także w przygotowanie premierowego spektaklu "Zemsta" wystawionego przez Teatr pod Zamkiem w Dobczycach.
  • Stanisława Błaut - założycielka i długoletnia prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Dobczycach, który w tym roku świętował jubileusz 10-lecia. Zaangażowana w inicjatywy edukacyjne i aktywizujące seniorów. Organizatorka ciekawych spotkań, wykładów i wycieczek krajoznawczych dla środowiska senioralnego.

W stronę laureatów popłynęły szczere gratulacje i wyrazy uznania. Tegoroczni nagrodzeni reprezentują różne środowiska i aktywności, łączy ich jednak miłość do działania, kultury, czy pielęgnowania lokalnej tradycji i zwyczajów.

Zwieńczeniem uroczystości wręczenia Nagród Burmistrza Gminy i Miasta Dobczyce w dziedzinie kultury była prawdziwa artystyczna uczta. Na scenie zaprezentował się bowiem Zespół Pieśni i Tańca „Dobczyce”, który nagrodzony został gromkimi brawami.