MAŁGORZATA DZIERWA, PAWEŁ PIWOWARCZYK I PAWEŁ FIGLEWICZ TEGOROCZNYMI LAUREATAMI NAGRODY BURMISTRZA W DZIEDZINIE KULTURY

Laureaci nagrody z burmistrzem Pawłem MachnickimNagroda Burmistrza w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury to wyróżnienie przyznawane co roku za szczególny wkład w rozwój gminy oraz życie kulturalne. Jest ona wyrazem uznania wszelkiej działalności zmierzającej do rozwoju i aktywizowania życia społeczności lokalnej.

Nominacje i nagrody wręczone zostały 28.09.2016 r. podczas  sesji Rady Miejskiej w Dobczycach.

- Jest mi niezmiernie miło, że po raz kolejny mogę wręczyć Nagrody Burmistrza w dziedznie kultury - powiedział burmistrz Paweł Machnicki. W tym roku Kapituła Nagrody miała bardzo trudny wybór ponieważ zgłoszonych zostało aż sześciu kandydatów. Dlatego mamy dziś przyjemość wręczyć nominacje, wyróżnienie i nagrody w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury. Mamy nadzieję, że tegoroczne nominacje będą mobilizacją do dalszej pracy na rzecz społecznosci lokalnej i kandydowania do przyszłorocznej edycji Nagrody - dodał.

Tegorocznymi Laureatami Nagrody zostali:

- Małgorzata Dzierwa – Kierownik Świetlicy Środowiskowej w Kędzierzynce

- Paweł Piwowarczyk – Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dobczycach

- Paweł Figlewicz – autor publikacji „Królewskie miasto Dobczyce. Od czasów najdawniejszych do współczesności”

Do tegorocznej nagrody zgłoszono rekordowo dużo, bo aż sześć kandydatur, obok wymienionych laureatów Burmistrz Paweł Machnicki przyznał wyróżnienie dla Zespołu Tanecznego INTOX, działającego przy Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Dobczycach oraz dwie nominacje - dla pani Justyny Dudzik – Prezesa Stowarzyszenia Sympatyków i Absolwentów Zespołu Szkół w Dobczycach oraz Katarzyny Materek – Reszki, działającej w Stowarzyszeniu Inicjatyw Społecznych ISPINA.

Kapituła złożona z przedstawicieli samorządu i stowarzyszeń: Tadeusz Bochnia (Przewodniczący Rady Miejskiej w Dobczycach, Andrzej Topa (Dyrektor Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Dobczycach), Elżbieta Kautsch i Małgorzata Jakubowska (Komisja Oświaty, Kultury i Sportu Rady Miejskiej w Dobczycach) przy ocenie brała pod uwagę kilka kryteriów, przede wszystkim łączenie w działalności kandydata twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i ochrony dóbr kultury, skalę osiągnięć, znaczenie działalności kandydata dla rozwoju kulturalnego i promocji Gminy i Miasta Dobczyce, wykraczanie działalności kandydata poza obowiązki służbowe i bezinteresowność działalności. Najwięcej punktów uzyskał Paweł Piwowarczyk (154 punkty).

Przedstawiamy Państwu sylwetki laureatów i nominowanych do Nagrody:

Małgorzata Dzierwa

Kierownik Świetlicy Środowiskowej w Kędzierzynce, która założona została dzięki jej inicjatywie. Wiele lat prowadziła ją sama organizując różnego rodzaju zajęcia, warsztaty i zabawy dla dzieci i młodzieży. Przed powstaniem świetlicy wiele lat bezpłatnie aranżowała różnego rodzaju aktywności dla dzieci z Kędzierzynki i okolic.

Jest członkiem Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Społecznych „Communicare” w Kędzierzynce. Bardzo aktywnie wspierała i mobilizowania mieszkańców Kędzierzynki do założenia stowarzyszenia, widząc w tym możliwość starania się o środki zewnętrzne.

Chętnie współpracuje z innymi organizacjami, wspiera KGW w każdej ich działalności, dopinguje OSP. Była pomysłodawczynią założenia Młodzieżowych Drużyn Strażackich.

Pani Małgorzata jest pomysłodawczynią i koordynatorką wielu aktywności w Kędzierzynce m.in. Festynu Rodzinnego, wycieczek wielopokoleniowych, spotkań z Mikołajem dla najmłodszych, wieczorków filmowych i poetyckich, spotkań sportowych.

Paweł Piwowarczyk

Jako dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dobczycach ożywił i urozmaicił życie kulturalne i społeczne w naszym mieście. Dyrektorem został w roku 2012 i od tego czasu kierowana przez niego placówka przeszła ogromną metamorfozę.

Paweł Piwowarczyk zbudował wokół biblioteki atmosferę otwartości i współpracy. Hasło „Ciekawe miejsce ciekawych ludzi” nie bez przyczyny stało się mottem biblioteki, która jest miejscem spotkań ludzi w różnym wieku i o różnych pasjach.

Najważniejsze projekty i wydarzenia inicjowane przez Pawła Piwowarczyka oraz jego osiągnięcia:

- Miejska Bibliotek Publiczna w Dobczycach jako jedna z dwóch bibliotek w Polsce reprezentowała nasz kraj w projekcie Reading & Writing Foundation – „Libraries Change Live”

- udział w programie Program Rozwoju Bibliotek

- Klub Kulturalnego Kibica – 50 wyjazdów na mecze

- dwa granty „Aktywna biblioteka” – spektakl teatralny „Strych pełen legend” i warsztaty filmowe

- projekt „Od radia do ipoda” – warsztaty konstruowania własnych odbiorników

- „Tablety w bibliotece” – dzięki konkursowi biblioteka wygrała trzy tablety z pakietem edukacyjnym

- projekt „Mobilny regał z książkami ożywia place zabaw w Dobczycach”

- tworzenie „Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej”

- akcja „Zostań Super Czytelnikiem”

- w 2014 r. ukończył Szkołę Liderów Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności - elitarny program dla liderów społecznych i kulturalnych

- 2015 r. koordynował wydanie monografii Dobczyc

- prowadził w bibliotece zajęcia z dziennikarstwa dla dzieci i młodzieży , jest zaangażowany w pracę miesięcznika „Tapeta”, jest redaktorem naczelnym miesięcznika „Bliżej Nieba” , zainicjował czasopismo „Świetlik biblioteczny”

Paweł Figlewicz

Jest wybitnym nauczycielem historii, a w dziejach Dobczyc zapisze się na lata jako autor monografii „Królewskie miasto Dobczyce. Od czasów najdawniejszych do współczesności”.

Uczniowie prowadzeni przez Pawła Figlewicza uzyskują wysokie wyniki w konkursach historycznych nawet na szczeblu ogólnopolskim.

Przez wiele lat był członkiem Orkiestry Dętej OSP reprezentując gminę na wielu uroczystościach i przeglądach oraz uczestnicząc w wydarzeniach gminnych.

Był członkiem kapeli działającej przy Zespole Pieśni i Tańca Dobczyce.

Opracował i brał udział w wydarzeniach:

- publikacje „Dzieje Banku Spółdzielczego w Dobczycach 1907-2007”

- listę burmistrzów Dobczyc

- wykład na zamku podczas odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej ks. Wojciechowi Górnemu

- udział w pracach Komitetu Jubileuszu 700 – lecia miejskości Dobczyc

- udział w filmie poświęconym historii Dobczyc

- przemówienie podczas Jubileuszu 700 lecia Dobczyc

- wykłady na Uniwersytecie Trzeciego Wieku.

Zespół Taneczny INTOX

Powstał w 2007 r. i działa przy Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Dobczycach.

W roku założeni zespół tworzyło 8 dziewcząt, obecnie liczy prawie 160 osób w wieku od 5 – 16 lat.

Ciężka praca zespołu jest doceniana przez profesjonalne jury w różnego rodzaju przeglądach, konkursach i festiwalach tanecznych, podczas których zespół reprezentuje gminę Dobczyce na poziomie lokalnym, wojewódzkim i ogólnopolskim. Wielokrotnie zarówno zespół jak i tancerki indywidualnie stawali na podium wspomnianych zawodów.

Zespół INTOX aktywnie włącza się w życie kulturalne gminy, organizując pokazy oraz gale taneczne oraz występuje podczas lokalnych imprez m.in. Dni Dobczyc, Jarmark Świąteczny, Dzień Kobiet, Wypas w Dobczycach i wiele innych.

Justyna Dudzik

Prezes Stowarzyszenia Sympatyków i Absolwentów Zespołu Szkół w Dobczycach. Jest osobą bardzo zaangażowaną w działalność kulturalną i charytatywną w gminie Dobczyce. Z jej inicjatywy w roku 2014 po raz pierwszy zorganizowana została akcja „Narodowe czytane”.

Pani Justyna jest organizatorem wielu akcji charytatywnych, konkursów literackich, poezji czy piosenki.

Mocno angażuje się w organizację imprez na terenie gminy jako wspaniała konferansjerka. Do sztandarowych wydarzeń, które prowadzi należą Babski Jarmark, Music Meeting, Jarmark Świąteczny, koncerty Zespołu INTOX.

Jest autorką projektu Kultura jest cool, w ramach którego młodzież z Zespołu Szkół w Dobczycach miała możliwość poznać kulturę poprzez wyjazdy do teatru, filharmonii i kina.

Katarzyna Materek – Reszka

Jest współzałożycielką Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych ISPINA i aktywnym członkiem zarządu.

Pani Katarzyna jest pomysłodawczynią i organizatorką wielu imprez m.in. „Zamieńmy się szafami”, która odbywa się kilka razy w roku, dwudniowego Dnia Kobiet (organizowanego wraz z panią Eweliną Skrzydlewską), podczas którego odbywają się koncerty, kiermasz czy pokazy mody.

W ubiegłym roku podczas Święta Kobiet po raz pierwszy przeprowadziła plebiscyt na „Dobczycankę Roku”.

Pani Katarzyna jest inicjatorką Klubu Aktywnych Kobiet (Kobiety Rakiety), których spotkania, warszaty i szkolenia odbywały się regularnie.

W czerwcu 2015 r. organizowała pierwsze Dobczyckie Wianki.

Galeria: 

Laureat nagrody Małgorzata Dzierwa
Laureat nagrody Paweł Piwowarczyk
Laureat nagrody Paweł Figlewicz
Nominowana do nagrody Katarzyna Materek - Reszka
Nominowana do nagrody Justyna Dudzik
Nominowany do nagrody Zespół INTOX