Lekcja historii na żywo w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim oraz w Domu Jana Matejki

Niecodzienną lekcję historii w dniu 6 listopada odbyli w Krakowie uczniowie chóru i orkiestry Szkoły Muzycznej I stopnia w Dobczycach. Na zaproszenie pana Jerzego Millera – Wojewody Małopolskiego uczniowie szkoły mieli okazję zwiedzić gmach Urzędu Wojewódzkiego przy ulicy Basztowej 22. W gabinecie wojewody i wicewojewody uczniowie porozmawiali o historii Krakowa, mogli z bliska przyglądnąć się pracy Urzędu a nawet spróbować wczuć się w rolę osoby zarządzającej województwem. Po gościnnej herbacie uczniowie wraz z opiekunami ruszyli do Muzeum Narodowego w Krakowie -  oddział Domu Jana Matejki przy ulicy Floriańskiej 41.

Muzykowanie u Matejków” - to cykl koncertów organizowany w Domu Jana Matejki w Krakowie w  ramach umowy podpisanej pomiędzy Muzeum Narodowym w Krakowie  a Szkołą Muzyczną I stopnia w Dobczycach. Koncerty mają na celu przywołanie ducha salonu rodziny Matejków sprzed minionych lat. Ojciec Jana Matejki  - Franciszek  był nauczycielem muzyki i jego dom rozbrzmiewał muzyką salonową i lekcjami muzyki. Sam Jan Matejko odebrał staranne wykształcenie muzyczne.

Motywem przewodnim koncertu stały się trzy pieśni patriotyczne ze spuścizny muzycznej rodziny Matejków przechowywane w zbiorach Domu Jana Matejki. Koncert pieśni patriotycznych był uwieńczeniem współpracy w roku 2013 i został przygotowany przez panią Magdalenę Irzyk , panią Magdalenę Siudyszewską oraz panią Monikę Gubała. W roli muzyka wystąpiła też pani Magdalena Hyży. Wspólne śpiewanie i granie pieśni patriotycznych w otoczeniu wspaniałych dzieł sztuki było niezwykłą lekcją muzyki, historii i sztuki zarazem.

W koncercie uczestniczył pan Jerzy Miller - Wojewoda Małopolski oraz pan Marcin Pawlak – burmistrz Gminy i Miasta Dobczyce wraz z małżonką. Projekt „ Muzykowanie u Matejków” wpisuje się w idee prowadzonego Pilotażu przez Szkołę w porozumieniu z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Galeria: