Koncert orkiestr sił zbrojnych z Polski i Stanów Zjednoczonych

Koncert orkiestr sił zbrojnych z Polski i Stanów Zjednoczonych

Na dobczyckiej scenie zagrały orkiestry sił powietrznych Stanów Zjednoczonych i Polski: The U.S. Air Forces in Europe (USAFE) Band z siedzibą w Ramstein oraz Big-Band Orkiestry Wojskowej w Bytomiu. Towarzyszyli im wokaliści - Magdalena Krzywda oraz Clint Whitney (wokalista USAFE - 'The Ambassadors"). Polski akcent wieczoru zapewnił Big Band Dobczyce z bandleaderem Ernestem Hekselem na czele.

The U.S. Air Forces in Europe (USAFE) Band – „The Ambassadors”- to jedna z najstarszych amerykańskich orkiestr wojskowych, która koncertuje od ponad 70 lat. Jej historia sięga do czasów drugiej wojny światowej, kiedy grała pod kierownictwem legendarnego Glenna Millera. Od lat 50-tych orkiestra podróżuje i koncertuje po całej Europie, w charakterze muzycznych Ambasadorów USA. Orkiestra Wojskowa w Bytomiu powstała w 2002 roku jako Orkiestra Garnizonowa Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej w Bytomiu. Obecną nazwę nosi od 2013 roku. Skład zespołu stanowią żołnierze - muzycy, absolwenci byłego, Wojskowego Liceum Muzycznego w Gdańsku oraz studenci i absolwenci Akademii Muzycznych krajowych i zagranicznych. Zespół bierze udział w uroczystościach państwowych i wojskowych, daje pokazy musztry paradnej, koncertuje oraz odnosi sukcesy w prestiżowych konkursach orkiestr dętych. Polska trasa koncertowa obydwu orkiestr objęła tylko kilka dużych miast, takich jak Katowice, Wrocław czy Kalisz – i nasze rodzime Dobczyce.

Oficjalnego otwarcia muzycznego wieczoru dokonała pani Amy Steinmann - Konsul Stanów Zjednoczonych ds. Prasy i Kultury, w towarzystwie Burmistrza Dobczyc - pana Tomasza Susia. Pani Konsul wyraziła radość z tego, że amerykańscy i polscy muzycy dadzą wspólny koncert: „Ich muzyczna współpraca na scenie to doskonała analogia do harmonijnej współpracy obu Państw . Co mogłoby być lepszym symbolem tak zgranej polsko-amerykańskiej drużyny?” - powiedziała. „Wspólnym koncertem, prezentującym utwory zarówno amerykańskie, jak i polskie, podkreślimy naszą niezwykłą przyjaźń i ideały wolności i demokracji, które przyświecają naszym obydwu narodom.” - dodała. Gospodarz Gminy przywitał serdecznie przybyłych gości, wyraził wdzięczność za to, że Dobczyce znalazły się na trasie koncertowej tak prestiżowych zespołów muzycznych oraz zaprosił wszystkich przybyłych do wysłuchania koncertu.

Wspólny koncert orkiestr sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych i Polski wpisał się w obchody 100 rocznicy współpracy polsko-amerykańskiej. Orkiestry rozpoczęły koncert od odegrania hymnów państwowych Stanów Zjednoczonych i Polski. Zaraz po nich można było usłyszeć skomponowany przez Fryderyka Chopina Polonaise Militaire. W repertuarze wieczoru dominowały kompozycje swingu i jazzu – najwspanialsze formy amerykańskiej ekspresji, muzyka rodem z Broadway’u, utwory z kanonu amerykańskiej i polskiej muzyki rozrywkowej. Publiczność zgromadzona w auli widowiskowej Regionalnego Centrum Oświatowo-Sportowego mogła usłyszeć takie przeboje, jak m. in. „Blue Suede Shoes”, „Fly me to the Moon”, „Jambalaya”, „Boy Meets Horn”, „Children Of Sanchez”, „Corrida” czy polskie ponadczasowe kompozycje, takie jak „Samba przed rozstaniem”, „Gdzie ta muzyczka” czy „Powróćmy jak za dawnych lat”. Niezwykle energetyczny, żywiołowy i znakomity muzycznie koncert został przyjęty entuzjastycznie przez publiczność, która nagrodziła artystów owacjami na stojąco. Nie obyło się bez bisów.

Zastępca Burmistrza Dobczyc - pani Edyta Podmokły, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej – pan Marek Kaczor oraz Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Dobczycach – pan Andrzej Topa podziękowali Pani Konsul Amy Steinmann. Kwiaty oraz upominki z Dobczyc powędrowały również do wokalistów: Magdaleny Krzywdy i Clinta Whitney’a, a także do dowódców orkiestr – do podpułkownik Cristiny M. Moore Urrutia oraz do kapitana Krystiana Siwka. Zespoły obdarowane zostały także słodkościami. Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Dobczycach składa serdeczne podziękowania dla Konsulatu Generalnego USA w Krakowie i dla Pani Elżbiety Konarskiej, za ogromne zaufanie, jakim zostaliśmy obdarzeni. Koncert muzyki rozrywkowej w wykonaniu „The Ambassadors” i Orkiestry Wojskowej w Bytomiu, to drugie wydarzenie organizowane przez nas we współpracy z Konsulatem. W 2018 roku mieliśmy przyjemność gościć duet „Our Band”. Na dobczyckiej scenie wystąpiła Sasha Papernik i Justin Poindexter, którzy zawitali do naszego miasta, mając już wcześniej na swoim koncie występy w tak prestiżowych miejscach, jak Carnegie Hall, Lincoln Center czy Smithsonian Museum of American Art – i oczarowali dobczycką publiczność. Mamy nadzieję, że takich wydarzeń będzie więcej. Ogromne podziękowania należą się także naszej cudownej publiczności. Dziękujemy Państwu za bardzo liczne przybycie, za gromkie brawa i wszystkie żywiołowe reakcje.

Galeria: 

Koncert orkiestr sił zbrojnych z Polski i Stanów Zjednoczonych
Koncert orkiestr sił zbrojnych z Polski i Stanów Zjednoczonych
Koncert orkiestr sił zbrojnych z Polski i Stanów Zjednoczonych
Koncert orkiestr sił zbrojnych z Polski i Stanów Zjednoczonych
Koncert orkiestr sił zbrojnych z Polski i Stanów Zjednoczonych