Inspirujące spotkanie z Rodziną Piąstków w dobczyckiej bibliotece

uczestnicy spotkania wspólnie z Rodziną Piąstków
W zaciszu dobczyckiej biblioteki miało w poniedziałek miejsce piękne, wzruszające, a nade wszystko inspirujące spotkanie z Rodziną Piąstków. Pani Stanisława wraz z mężem Michałem wspólnie wychowują dwójkę pociech – Filipa i Patrycję. Rodzina opowiedziała słuchaczom o podróżach i aktywnościach, którymi nieustannie zaskakują rodzinę, znajomych, sąsiadów. I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że siłą woli przełamują bariery pozornie „nie do przeskoczenia”.
 
Syn Państwa Piąstków – Filip cierpi na mózgowe porażenie dziecięce, ma niedowład spastyczny czterokończynowy oraz niepełnosprawność intelektualną w głębokim stopniu. Rodzice postanowili jednak zrobić wszystko co w ich mocy, aby nie tylko pokazać Filipowi świat, ale także umożliwić mu podjęcie rozmaitych aktywności. I tak Filip wspólnie z rodziną odbył podróże m.in. do Rzymu czy Lourdes, a także w wiele bliższych i dalszych miejsc. Filip ma też okazję przemierzać z rodzicami trasy rowerowe na specjalnej „rikszy”, jeździć na łyżwach czy sankach, ma nawet za sobą zimowe eskapady na stoku narciarskim.
 
Rodzice przyznają, że podróżowanie z dzieckiem z takim stopniem niepełnosprawności nie jest łatwe, ale daje olbrzymią radość. Jak sami mówią – Filip jest ich motywatorem do podróży, tych małych i dużych. Rodzice podkreślili też, jak cenny jest dla nich ten czas spędzany wspólnie z całą rodziną. A w głowach rodziców rodzą się już kolejne pomysły i marzenia!
 
W stronę Rodziny Piąstków popłynęły ciepłe słowa wsparcia i podziwu. Wiceburmistrz gminy i miasta Dobczyce Edyta Podmokły podkreśliła, jak wielką inspiracją i motywacją dla wszystkich było to piękne spotkanie. Dyrektor biblioteki Paweł Piwowarczyk przekazał na ręce Rodziny Piąstków symbolicznego „bibliotecznego anioła”.
 
Gospodarzem poniedziałkowego spotkania był duet doskonały – Małgorzata Molendys oraz Natalia Piwowarczyk. Obie Panie są koordynatorkami projektu „Jestem.. Biblioteka integruje człowieka”, który dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.