I Piknik Mundurowy w Dobczycach

zdjęcie grupowe zastępów straży pożarnych

I Piknik Mundurowy w Dobczycach za nami! Pogoda daleka była od wymarzonej, jednak atrakcje jakie przygotowały formacje, które włączyły się w Piknik sprawiły, że było to udane wydarzenie. Imprezę zainaugurował występ Orkiestry Dętej „Dobczyce” pod batutą Małgorzaty Szklarz. Członkowie Orkiestry, która ma już ponad 100-letnią historię, dumnie zaprezentowali się przed uczestnikami wydarzenia. 

W sumie w Pikniku wzięło udział 16 formacji oraz wszystkie 13 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu gminy Dobczyce. Nie zabrakło m.in. pojazdów służb mundurowych, szczególnym zainteresowaniem cieszyła się więźniarka – samochód przeznaczony do przewożenia więźniów. Imponująco wyglądał również plac, na którym zaparkowały pojazdy służb OSP – w sumie 27 samochodów. Była to pierwsza w historii okazja by zobaczyć je w jednym miejscu.

Burmistrz Tomasz Suś w krótkich słowach podziękował wszystkim formacjom za taką gotowość i pozytywną odpowiedź na prośbę włączenia się w Piknik. Dodał, że jest to pierwsze tego rodzaju wydarzenie w gminie Dobczyce, ale sądząc po jego atrakcyjności – nie ostatnie. W imieniu lokalnego samorządu głos zabrała również przewodnicząca Rady Miejskiej w Dobczycach Małgorzata Jakubowska.

Wśród atrakcji Pikniku wymienić można m.in. pokaz sprzętu przybyłych jednostek, w tym m.in. robota do działań pirotechnicznych, narzędzia technika kryminalistyki czy narzędzie ochrony osobistej. Dodatkowo zaprezentowany został pokaz samoobrony przez grupę Krav Maga oraz pokaz Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej. Ciekawym widowiskiem był także pokaz ratownictwa medycznego na polu walki w wykonaniu organizacji Strzelcy Rzeczpospolitej Myślenice, uczniów klasy ratowniczej Zespołu Szkół im. ks. Józefa Tischnera w Dobczycach oraz członków Dobczyckiego Centrum Wsparcia.

Na Pikniku Mundurowym nie mogło też zabraknąć grochówki wojskowej, którą serwowali druhowie z OSP Górne Przedmieście w Myślenicach oraz bigosu przygotowanego przez uczniów Zespołu Szkół w Dobczycach.

W Pikniku Mundurowym wzięły udział takie jednostki jak: Areszt Śledczy w Krakowie, Komenda Powiatowa Policji w Myślenicach wspólnie z Komisariatem Policji w Dobczycach, Małopolski Urząd Celno-Skarbowy w Krakowie, Nadleśnictwo Myślenice, Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Krakowie, 11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej – 114 Batalion Lekkiej Piechoty, Centrum Rekrutacji Wojskowej w Oświęcimiu, Myślenicka Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza, Strzelcy Rzeczpospolitej – Myślenice, Dobczyckie Centrum Wsparcia im. Michała Nowaka, Zespół Szkół im. ks. Józefa Tischnera w Dobczycach, Ratownictwo Wodne Rzeczpospolitej – Oddział Myślenice, Związek Harcerstwa Polskiego – Hufiec Myślenice, Związek Narodowych Sił Zbrojnych oraz jednostki OSP z gminy Dobczyce: OSP Stojowice, OSP Bieńkowice, OSP Brzączowice, OSP Brzezowa, OSP Dobczyce, OSP Kornatka, OSP Kędzierzynka, OSP Sieraków, OSP Skrzynka, OSP Dziekanowice, OSP Nowa Wieś, OSP Rudnik oraz OSP Stadniki.

Organizatorem Pikniku Mundurowego był Urzęd Gminy i Miasta Dobczyce we współpracy z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu w Dobczycach.

Galeria: 

antyterroryści z karabinami podczas pokazu mundurowego
pokaz samoobrony wykonany przez kobietę i mężczyznę
zdjęcie grupowe ludzi na pikniku mundurowym