"Festiwal Sztuk – Oblicza Madonny – 2013"

"Festiwal Sztuk – Oblicza Madonny – 2013" zaprezentuje Państwu dzieła sztuki z wizerunkiem Matki Boskiej mające swój rodowód w historii kościoła, sztuki i literatury, a także zapozna Państwa z nowymi trendami, technikami i poglądami w sztuce współczesnej. Motyw Madonny przedstawimy nie tylko w sztuce sakralnej, ale także świeckiej w takich formach jak malarstwo, ikona, rzeźba, teatr, film i muzyka. Temat Festiwalu mamy nadzieję zainspiruje Państwa do przemyśleń, a zarazem zaangażuje do czynnego w nim udziału. Obok dzieł pędzla starych mistrzów na festiwalu pokażemy prace amatorów (m.in. dzieci) oraz artystów współczesnych mierzących się z tematem Matki Boskiej w sztuce. Wykorzystując takie formy sztuki jak teatr czy film, Festiwal przedstawi widzom wizerunki Matki Boskiej w różnych interpretacjach artystycznych, takich jak spektakl „Pieta” Zenona Fajfera czy „Nawiedzenie” film Vita Janecka. Różnorodność wystaw i pokazów, przybliży Państwu niezależnie od przekonań i wyznania, wizerunek jednej z najbardziej znanych kobiet w historii, religii i w sztuce, jaką niewątpliwie jest Santa Madonna oraz zapozna z przemianami, jakie zaszły na przestrzeni dziejów w sposobach i formach prezentacji Jej wizerunku.
Zapraszamy serdecznie wszystkich mieszkańców Gminy i Miasta Dobczyce jak również przybyłych z daleka gości i turystów.

Życzymy Państwu wielu wzruszeń i miłego spędzenia czasu wśród Obliczy Madonny
Zespół Festiwalowy
Projekt został objęty patronatem honorowym Burmistrza Miasta i Gminy Dobczyce
Patronat medialny Przewodnik Katolicki
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

Dzień pierwszy, 10 sierpnia (sobota)

12.00 – Rozpoczęcie Festiwalu Wernisaż „Oblicza Madonny”
MGOKiS, ul. Szkolna 43
13.00 – „13. dzień” – film
Sala widowiskowa MGOKiS, ul. Szkolna 43
14.30 - Wernisaż wystawy Zofii Dubiel „Moja Litania 3”
MGOKiS, ul. Szkolna 43
15.30 - „Najświętsza Panienka, Koptowie i ja” - film
Sala widowiskowa MGOKiS ul. Szkolna 43
17.30 - Wernisaż wystawy Zofii i Andrzeja Tylków
Kawiarnia „Złoty Kłos” Rynek 14
18.30 - „Nawiedzenie” - film dokumentalny
Sala widowiskowa MGOKiS, ul. Szkolna 43
20.00 - Przedpremierowy pokaz filmu „Maryja, Matka Jezusa”
reż. G. Chiesa, Sala widowiskowa MGOKiS, ul. Szkolna 43

Dzień drugi, 11 sierpnia (niedziela)

11.00 - Rozstrzygnięcie konkursu dla dzieci pt. „Moja Madonna”
MGOKiS ul. Szkolna 43
12.30 Warsztaty plastyczne dla dzieci
MGOKiS lub Mały Rynek w Dobczycach
13.00 - Msza św. w kościele Jana Chrzciciela
14.00 - Wernisaż wystawy Jadwigi Mróz Zasowskiej
„Medytacje z Madonnami”
Kościół Jana Chrzciciela w Dobczycach
16.00 - „Lourdes” - film
Sala widowiskowa MGOKiS ul. Szkolna 43
18.00 - „Pieta” - spektakl teatralny
Mała sala MGOKiS, ul. Szkolna 43
19.30 - Zakończenie Festiwalu
Siedem Pieśni Marii – koncert – video
Sala widowiskowa MGOKiS, ul. Szkolna 43

Kiermasz książek i wyrobów artystycznych
(10.08.2013 - 12.00 – 19.00; 11.08.2013 - 11.00 – 16.00),
MGOKiS, ul. Szkolna 43, lub Plac przed Strażnicą OSP17 sierpnia 2013

OPISY WYDARZEŃ
Wystawa Oblicza Madonny -
PREZENTACJA FOTOGRAMÓW autorstwa Marcina Wąsika ze zbiorów Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie.
WYSTAWA KOLEKCJI PRYWATNYCH – pojedyncze i nie tylko, prywatne obrazy i wizerunki Matki Boskiej wypożyczone przez mieszkańców Dobczyc i Krakowa.
„SZEŚĆ SŁÓW MARII” – rozważania s. Barbary Chyrowicz, na temat nader skromnych sześciu wypowiedzi Maryi, jakie przekazuje nam Ewangelia.

Wystawa obrazów Zofii Dubiel
Zofia Dubiel Uprawia malarstwo olejne i pastelowe. Przeszła drogę twórczą od anatomicznego, naukowego wręcz spojrzenia na dzieło, do malarskiego jęcia jego piękna. W pracach malarki czuje się lekkość, radość a także łatwość tworzenia. Tworząc wizerunki Madonny, w zależności od artystycznego zamierzenia sięga po pastele, akwarelę i farby olejne, używa kredek, pędzla i szpachli, wosku pszczelego, szkła.

Wystawa Zofii Tylek i Andrzeja Tylka
Zofia i Andrzej Tylek tworzą doskonale uzupełniający się tandem artystyczny: Zofia maluje na szkle, płótnie i drewnie. Andrzej rzeźbi w kamieniu, soli i drewnie. W ich twórczości, jak twierdzą, bierze udział trzeci autor – drewno. Starają się wykorzystać w swoich pracach naturalne piękno faktury i układu jego słoi. Wypracowując własną technikę, przedstawiają starą, zwłaszcza polską sztukę sakralną.
Obrazy malowane są farbami akrylowymi. Tu także wykorzystywane jest złoto 22-24 karat, srebro próby 1000 lub szlagmetal . Ikony obejmują obrazy autorskie oraz kopie znanych dzieł.

Wystawa kolekcji prywatnych – pojedyncze i nie tylko, prywatne obrazy i wizerunki Matki Boskiej wypożyczone przez mieszkańców Dobczyc i Krakowa
Wystawa „Medytacje z Madonnami” Jadwiga Mróz Zasowska Twórczość Jadwigi Mróz zasowskiej to m.in. fascynacja naturą i kolorem, który w jej pracach odgrywa pierwszorzędną rolę. Jej fascynacja niezwykłym i tajemniczym światem Ikon, które urzekają zarówno walorami artystycznymi, jak i pierwiastkiem duchowym, skłaniają do refleksji i wyciszenia. Niespotykane są jej IKONY HAFTOWANE, które powstały poprzez łączenie różnych technik takich jak: akryl, aplikacje, haft artystyczny. Stosując nietypowe dla ikon środki wyrazu, uzyskuje jednak charakterystyczny dla nich nastrój, skłaniający do kontemplacji i modlitwy.

„Pieta” Zenon Fajfer w obsadzie Beata Schimscheiner, Tomasz Schimseiner Spektakl teatralny
O Piecie napisano: Co czuje matka po stracie jedynego syna? Czy da się to w ogóle wyrazić? Wydaje się, że to niemożliwe, a jednak ktoś, kto zobaczył spektakl Pieta nie mógł nie ulec wzruszeniu. To zasługa autora tekstu i reżysera , Zenona Fajfera, który przedstawił Marię w odmienny sposób niż dotąd to czyniono, ale przede wszystkim koncertowo grającej jej postać – Beaty Schimscheiner. Jej Maria to prawdziwa, z krwi i kości, kobieta, która oczekuje na wydanie zwłok syna. Cierpi i odchodzi od zmysłów, ale nie krzyczy, nie miota się po scenie. Szepcze i milczy, za to jak... („Gazeta Krakowska”).

Siedem Pieśni Marii – oratorium Leśniowskie koncert na DVD Oratorium Zbigniewa Książka to zachwycająca historia Matki Chrystusa, mówiąca o najważniejszych momentach w jej życiu, począwszy od zwiastowania, aż po zmartwychwstanie jej syna. Kompozytor Bartłomiej Gliniak w zaskakujący sposób połączył muzykę poważną ze współczesną, tworząc spójną i piękną całość. To opowieść muzyczna zawierająca również elementy polskiego folkloru i brzmień orientalnych, raz pełna obaw, przerażająca i przejmująca, innym razem radosna i pełna nadziei.

Kiermasz książek poświęconych Matce Boskiej, albumy, opracowania teologiczne, poezje.

Warsztaty plastyczne dla dzieci w trakcie festiwalu dzieci będą samodzielnie wykonywały swoje wizerunki Madonny z materiałów ekologicznych pod opieką instruktorów z PTTK Dobczyce

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego ogłoszonego w szkołach gminy Dobczyce, wręczenie nagród i dyplomów

„Najświętsza Panienka, koptowie i ja” (2012 )eż. Namir Abdel Messeeh Reżyser postanawia nakręcić film o cudownym objawieniu Matki Boskiej w koptyjskiej wspólnocie chrześcijańskiej. To bardzo osobista opowieść o kulturowym dziedzictwie i wykluczeniu. Wchodząc z kamerą do mieszkań swych kuzynów, francuski reżyser odsłania siebie. Mimowolnie pokazuje swój stosunek do przeszłości i religii ojców. Film mówi o tęsknocie do własnych korzeni. Jest to tęsknota nieoczywista, wynikająca nie tyle z poczucia pustki, którą należy zapełnić, ale ze szczerej sympatii dla miejsc, ludzi i ich kultury.

„Nawiedzenie”(2009 ) reż. VítJ aneček film dokumentalny
Wieś Litmanowa, zagubiona w górach gdzieś we wschodniej Słowacji. W 1990 roku dwóm 12-letnim dziewczynkom, Ivetce i Katce, ukazała się tu Matka Boska. Dziewczynki doznawały objawień przez pięć następnych lat. Ich doznania nie były równomierne – obie mogły doświadczać jej obecności, ale tylko Ivetka mogła z nią rozmawiać i przekazywać ludziom jej przesłanie.

„13- ty dzień” (2011) reż. Dominic Higgins, Ian Higgins. Film opowiada o wydarzeniach od 13 maja do 13 października 1917 roku w Fatimie, w Portugalii. Trójce dzieci miała się ukazywać Matka Boska przekazując proroctwa dotyczące przyszłości świata. Tajemnice były trzy, a ostatnią ujawnił dopiero 26 czerwca 2000 roku Jan Paweł II.

„Lourdes” (2009) reż. Jessica Hausner
Loundres to jedno z najpopularniejszych miejsc pielgrzymek katolików z całego świata. Film młodej reżyserki Jessici Hausner to próba przyjrzenia się fenomenowi sanktuarium, pełnego ludzi pragnących cudu. Wśród nich jest Christine, która tylko udaje pobożność, aby zabierano ją na kościelne wycieczki. Jak szczerze przyznaje, nie ma wielu okazji do podróżowania, bo jest przykuta do wózka inwalidzkiego. A jeśli to właśnie jej przytrafi się cud?

„Maryja, Matka Jezusa” reż. Guido Chiesa - to opowieść o macierzyństwie Maryi z Nazaretu, od momentu poczęcia do osiągnięcia przez Jezusa wieku młodzieńczego. To portret matki i jej relacji z synem, wspieranej przez dyskretną obecność Józefa, patriarchy, który zgadza się stanąć z boku, mimo obowiązującej w jego rodzinie dominującej roli mężczyzny. W jednej z ról pojawił się również polski aktor i reżyser Jerzy Stuhr.

Informacje o Festiwalu
www.facebook.com/Fundacja.CULTURA.Kultury
kontakt e-mail:cultura.kultury@gmial.com
tel. kom. 505242655
MGOKiS ul. Szkolna 43 Dobczyce Tel: 12 27 16 757

Galeria: