Festiwal Możliwości już za nami

Festiwal MożliwościStara Szkoła – Nowe Oblicze to hasło przewodnie Festiwalu Możliwości, który odbył się 18 listopada 2017r. w murach byłej szkoły przy ul. Jagiellońskiej. Wspólnie z licznymi organizacjami, stowarzyszeniami, grupami nieformalnymi i mieszkańcami odmienialiśmy oblicze wysłużonej Chirany. W tym dniu wypełniliśmy jej przestrzenie rozmaitymi aktywnościami, prezentując tym samym możliwości tego miejsca i jego potencjał. Pole naszych działań i idea były nieprzypadkowe, bowiem ten właśnie budynek dedykowany będzie w niedalekiej przyszłości m.in. rozwojowi aktywności społecznej.

W sobotnie popołudnie mury starej szkoły wprost tętniły życiem. Nie było chyba innego miejsca na świecie, gdzie w tym dniu można byłoby w jednym czasie zaśpiewać wspólnie karaoke, zobaczyć imponujące roboty i nowinki techniczne, sterować pociągiem za pomocą telefonu, lepić z masy porcelanowej, składać origami, czy bawić się wspólnie z harcerzami. A to wciąż nie wszystkie atrakcje, które tego dnia czekały na uczestników Festiwalu Możliwości.

W tym roku, wraz z ostatnim dzwonkiem, budynek przy ul. Jagiellońskiej przestał pełnić funkcję szkoły. Choć długo jeszcze w naszej świadomości pozostanie „starą szkołą”, to biorąc pod uwagę przeprowadzoną reformę edukacji, czasy funkcjonowania w nim szkoły minęły bezpowrotnie. Już w trakcie przeprowadzanych konsultacji społecznych, które towarzyszyły opracowywaniu Gminnego Programu Rewitalizacji wspólnie z mieszkańcami rozmawialiśmy o przyszłym przeznaczeniu tego budynku. Zrodził się wówczas pomysł utworzenia w nim Centrum Usług Społecznych.

Miejsce to, jak podkreślał burmistrz Paweł Machnicki, ma wychodzić naprzeciw oczekiwaniom społecznym, wypełnić lukę w tzw. usługach społecznych m.in. w opiece nad seniorami. W budynku starej szkoły funkcjonować będzie świetlica środowiskowa, na której utworzenie Gmina Dobczyce pozyskała dofinansowanie w wysokości prawie miliona złotych. Obecnie w Urzędzie Marszałkowskim po ocenie formalnej jest również wniosek o dotację na remont i rozbudowę budynku byłej szkoły. Wciąż jeszcze czekamy na ocenę finansową i merytoryczną. Choć zasady funkcjonowania CUS będą dopiero wypracowywane, to w tym miejscu powstać ma także: Klub Seniora, Klub Dzieci i Rodziców, czy Centrum Wspierania Aktywności Obywatelskiej.

Tętniące życiem podczas Festiwalu Możliwości mury byłej szkoły potwierdziły, że nasze organizacje i stowarzyszenia mają olbrzymią siłę i chęć działania. Tak samo jak inicjatywa zorganizowania festiwalu zrodziła się między członkami organizacji, tak samo w przyszłości kluczowym założeniem funkcjonowania Centrum Usług Społecznych jest stworzenie przestrzeni do oddolnej aktywności jego użytkowników. Ma to być miejsce spotkań, wydarzeń, które będzie alternatywą, nie konkurencją dla Regionalnego Centrum Oświatowo-Sportowego.

Podczas festiwalu żywo dyskutowano również o kolejnym z obszarów objętych rewitalizacją – Charstku, czyli terenie pod koroną dobczyckiej zapory. W dyskusję po raz kolejny włączyli się mieszkańcy i specjaliści. Atutem tego obszaru, którego znaczenie podkreślił burmistrz Paweł Machnicki, jest wielkość i możliwość zagospodarowania od podstaw. Wypracowanie racjonalnych rozwiązań dla tego terenu jest kolejnym z czekających nas zadań.


Za moc wrażeń i kalejdoskop atrakcji jeszcze raz dziękujemy wszystkim współtworzącym z nami Festiwal Możliwości, a są to: Fundacja LIS, Miejska Biblioteka Publiczna w Dobczycach, Klub Kulturalnego Kibica, TKKF Dobczyce, Konstruktorzy Marzeń, Małopolskie Stowarzyszenie Nordic Walking, Dobczycki Klub Mam, Zespół Szkół im. ks. Józefa Tischnera w Dobczycach, Stowarzyszenie Sympatyków i Absolwentów Zespołu Szkół w Dobczycach, Stowarzyszenie Ispina Dobczyce, KAT Dobczyce, Inicjatywa Tak, Towarzystwo Ziemowit, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Dobczycach, dobczyckie drużyny Polskiego Związku Harcerstwa Polskiego, grupa nieformalna Ada-Gra oraz fizjoterapeutka Pani Marty Łaszczyk-Lichoń.

Za współorganizację spotkania dotyczącego Charstka dziękujemy: Arkadiusz Koliński Studio Architektury, Bajer Sport Centrum Turystyki Aktywnej, Biuro Inicjatyw Społecznych oraz Biuro Edukacji i Finansów.

Podziękowania kierujemy również do: MGOKiS Dobczyce za transport i pożyczenie niezbędnego sprzętu oraz pomoc techniczną, za podarowane nam zdjęcia starej szkoły: Szkole Podstawowej nr 1 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Dobczycach, Włodzimierzowi Juszczakowi oraz Pani Elżbiecie Moskal; za pożyczenie sprzętu dziękujemy także Szkole Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Dobczycach. Za uporządkowanie szkoły i jej posprzątanie dziękujemy pracownikom Urzędu Gminy i Miasta Dobczyce. Dziękujemy również dobczyckiej ekpipie Szlachetnej Paczki za dołączenie do nas i promocję tej szlachetnej inicjatywy.

Podziękowania kierujemy również do niezastąpionych mediów, które zechciały nas odwiedzić: Myślenice iTV Powiatowa Telewizja, Miesięcznik Tapeta, Dobczycki Portal Informacyjny DPI, KMY.pl, Dziennik Polski oraz SEDNO.

Po więcej zdjęć zapraszamy na: https://www.facebook.com/pg/gminadobczyce/photos/?tab=album&album_id=153....

Galeria: 

Festiwal Możliwości
Festiwal Możliwości
Festiwal Możliwości
Festiwal Możliwości
Festiwal Możliwości
Festiwal Możliwości
Festiwal Możliwości
Festiwal Możliwości
Festiwal Możliwości