Dobczycki Wypas wyróżniony przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej

Urząd Gminy i Miasta Dobczyce został Laureatem Dorocznej Nagrody Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, której Kapituła wyróżniła imprezę „Wypas w Dobczycach”, zorganizowaną w czerwcu tego roku przez Biuro Promocji urzędu, przy współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną, Stowarzyszeniem KAT Dobczyce, Stowarzyszeniem Inicjatyw Społecznych ISPINA, Szkołą Muzyczną, Miejsko–Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu, dobczyckim oddziałem ZHP, Orkiestrą i druhami OSP w Dobczycach, Mażoretkami oraz klasą mundurową dobczyckiego zespołu szkół. 

W poniedziałek 9 grudnia 2013 r. w Warszawie podczas konferencji "WARTO! Lokalna kultura jako wartość”, odbyła się ceremonia wręczenia Nagród.  

Dobczycka inicjatywa zebrała gromkie brawa, a Kapituła Nagrody podkreślała, że w projekcie najbardziej podobał się fakt, że impreza skupiła całą społeczność lokalną, bo w pracach przy mega kozach udział brali uczniowie, nauczyciele, rodzice i mieszkańcy miejscowości, w których kozy powstawały. Ważnym był też aspekt integracji oraz przełamywanie stereotypów i uprzedzeń.

Wyróżniając projekt „Wypas w Dobczycach” Kapituła przedstawiła następujące uzasadnienie: urząd był organizatorem projektu „Wypas w Dobczycach”, mającego wypromować kozy jako symbolu miasta, a wyrobów z koziego mleka jako produktów lokalnych. Wśród przedszkoli, szkół i placówek oświatowych rozpisano konkurs na zbudowanie modelu kozy i wymyślenie jej historii. Finałem konkursu była uroczysta parada kóz połączona z piknikiem dla mieszkańców. W trakcie pikniku prezentowano wyroby lokalnych twórców, odbywały się konkursy i zabawy, których tematem przewodnim była koza.

Jak mówiła Dziennikowi Polskiemu Małgorzata Herbich Sekretarz Kapituły Konkursu, tym co spodobało się najbardziej było skupienie lokalnej społeczności wokół tej inicjatywy, złamanie uprzedzeń, integracja. - To nie jest zwykły festyn, to budowanie wspólnoty przez zabawę – powiedziała. 

Doroczna Nagroda FRDL została ustanowiona przez założycieli Fundacji w 2004 roku dla zwrócenia powszechnej uwagi na osiągnięcia, które w szczególny sposób przyczyniły się do budowania społeczeństwa obywatelskiego. Przyznawana jest w czterech kategoriach m.in. jednostek samorządu terytorialnego.

- Nasza nagroda nie jest ukierunkowana na wyróżnianie ludzi kultury, ale ludzi którzy poprzez działalność w dziedzinie kultury przyczyniają się do budowy silnych społeczności lokalnych, społeczności które są zdolne do podejmowania działań na rzecz dobra wspólnego- powiedział Jerzy Regulski – przewodniczący Kapituły Nagrody.

Wśród projektów zgłaszanych z całej Polski, znalazły się głównie inicjatywy, które mają wieloletnią tradycję bądź finansowane są z projektów unijnych. Tym bardziej cieszy fakt, że „Wypas w Dobczycach”, który organizowany był po raz pierwszy został dostrzeżony i zyskał uznanie Kapituły. 

Jadwiga Czartoryska, Prezes Fundacji Orange, członek Kapituły Nagrody przypomniała, że wnioski były zgłaszane przez stowarzyszenia i organizacje pozarządowe, a nie przez samych zainteresowanych.- Docenianie innych jest ogromną wartością – podkreśliła. Wypas w Dobczycach został zgłoszony do Nagrody przez Annę Stożek prezesa Stowarzyszenia KAT Dobczyce, a swoich rekomendacji udzielili dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dobczycach Paweł Piwowarczyk, dyrektor Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Brzączowicach Grażyna Kwiecińska oraz Danuta Ścibor uczestnicząca w Wypasie. Na ich ręce składamy serdeczne podziękowania.

Najlepsze projekty, w tym „Wypas w Dobczycach”, zgłoszone do Nagrody, jako dobre praktyki działań kulturalnych, które budują więzi społeczne zostaną opublikowane na portalu Platforma Kultury Narodowego Centrum Kultury.

W skład Kapituły VI edycji Dorocznej Nagrody FRDL weszli:

Jerzy Regulski  - Doradca Prezydenta RP, Prezes FRDL, Przewodniczący Kapituły

Adam Aduszkiewicz – prezes zarządu FRDL

Jadwiga Czartoryska – prezes Fundacji Orange

Krzysztof Dudek – dyrektor Narodowego Centrum Kultury

Wacław Idziak – animator kultury (twórca Wiosek tematycznych)

Sławomir Kopacz- wójt Gminy Bieliny

Jan Król – wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej FRDL

Sławomir Ratajski – Sekretarz Generalny Polskiego Komitetu ds. UNESCO

Jerzy Stępień – Wiceprezes FRDL, przewodniczący Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku

Joanna Staręga-Piasek – członkini Rady Nadzorczej FRDL

 

Pod tym linkiem znajdą Państwo wspomnienie "Wypasu w Dobczycach" - zobacz tutaj

Galeria: 

Laureaci wszystkich kategorii Nagrody FRDL
Jerzy Regulski - Doradca Prezydenta RP, prezes FRDL, przewodniczący Kapituły
ks. Adam Boniecki