Czujniki będą nas informować o jakości powietrza w gminie

czujniki jakości powietrza

Wkrótce w naszej gminie możliwy będzie stały monitoring jakości powietrza. Zakupione zostały czujniki, które zamontowane zostaną w 8 różnych punktach, a wyniki ich pomiarów dostępne będą w aplikacji i na stronie internetowej. Urządzenia zamontowane zostaną na budynkach szkół w Gminie Dobczyce oraz Urzędzie Gminy i Miasta. Te niepozorne urządzenia, pomimo, że bezpośrednio nie wpływają na polepszenie jakości powietrza, są źródłem ważnej informacji, w zależności od której możemy m.in. ograniczyć przebywanie na zewnątrz. Liczymy, że wyniki pozyskane z najbliższego sąsiedztwa wpłyną również na poprawę świadomości.

Chcielibyśmy również przekazać kilka informacji o działaniach z zakresu ochrony powietrza podejmowanych w Gminie Dobczyce.

Jednym z działań mających na celu zmniejszenie emisji zanieczyszczeń odprowadzanych z domowych palenisk jest wymiana starych źródeł ogrzewania. W Gminie Dobczyce cały czas trwają wymiany starych pieców w gospodarstwach domowych dofinansowane w ramach dwóch projektów, na które Gmina Dobczyce otrzymała dofinansowanie w ramach środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.

Mieszkańcy, którzy nie mogą otrzymać dofinansowania za pośrednictwem Gminy informowani są o ogólnopolskim programie „Czyste powietrze”, w ramach którego uzyskać można dofinansowanie na wymianę źródła ciepła oraz termomodernizację budynku. Program „Czyste Powietrze” na ternie Województwa Małopolskiego realizowany jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Więcej o programie: https://www.dobczyce.pl/…/pliki…/czyste_powietrze_ulotka.pdf

Kontrole palenisk w naszej gminie przeprowadzane są po otrzymaniu zgłoszenia o paleniu niedozwolonymi materiałami, pracownicy Urzędu Gminy i Miasta Dobczyce przeprowadzają kontrolę we wskazanym w zgłoszeniu gospodarstwie. Podczas kontroli sprawdzana jest kotłownia oraz materiał przygotowany do spalenia. W momencie wykrycia nielegalnego spalania odpadów powiadamiana jest policja, która nakłada na właściciela gospodarstwa mandat. Dodatkowo, Gmina Dobczyce zamierza podpisać stałą umowę z laboratorium, do którego wysyłane będą próbki popiołu. Dzięki umowie będzie można sprawdzić co zostało spalone w sytuacji, w której wystąpi podejrzenie spalania niedozwolonych substancji ale nie będzie można tego jednoznacznie udowodnić.

Nie pozostawia wątpliwość, że bardzo ważnym działaniem jest również edukacja młodych pokoleń, która nieprzerwanie prowadzona jest przez pracowników Urzędu Gminy i Miasta Dobczyce w placówkach oświatowych z terenu gminy. W przedszkolach pojawiły się również pierwsze oczyszczacze powietrza.

 Mieszkańców zachęcamy do odwiedzenia specjalnie przygotowanej zakładki „Czyste powietrze-dobre praktyki” (https://www.dobczyce.pl/?fbclid=IwAR3T_mtK6smOdKkoxXf5HaL9AEvx2nipCjER4Y...), gdzie znaleźć można porady na temat zmniejszenia emisji szkodliwych substancji. Informacje i apele z zakresu ochrony powietrza pojawiać się będą również w kolejnych wydaniach miesięcznika Tapeta.