Aktywność i edukacja po sześćdziesiątce

warsztaty w Brzączowicach

Stowarzyszenie BE-20, które w tym roku rozpoczęło działalność na terenie Gminy i Miasta Dobczyce, uruchomiło w naszej gminie osiem Ośrodków Aktywności Edukacyjnej Seniorów. Spotykają się w nich osoby po sześćdziesiątym roku życia – razem spędzają czas, dbają o aktywność fizyczną, rozwijają umiejętności manualne.

„Ośrodki Aktywności Edukacyjnej Seniorów” to projekt, który stowarzyszenie BE-20 realizuje na terenie dwóch gmin: Sułkowice i Dobczyce. W pierwszej powołało do życia dwa miejsca spotkań osób starszych, w gminie Dobczyce aż osiem: w Brzączowicach, Brzezowej, Nowej Wsi, Rudniku, Sierakowie, Skrzynce, Stadnikach i Stojowicach. W każdym z tych miejsc seniorzy, pod okiem opiekuna, inicjują różnego rodzaju wydarzenia i formy aktywności: spotykają się z zaproszonymi przez siebie gośćmi, uczestniczą w zajęciach ruchowych na świeżym powietrzu, spacerują. Spotkania te będą urozmaicane wykładami na temat profilaktyki zdrowotnej, aktywnego starzenia się i bezpieczeństwa osób starszych. Zaplanowano także wycieczkę do Wrocławia i spotkanie integracyjne.

Największym powodzeniem cieszą się jednak warsztaty kulturalne, w tym zajęcia rękodzielnicze. Dla wielu uczestników projektu stanowią one pierwszą tego rodzaju formę spędzania czasu, ćwiczenia umiejętności manualnych, rozwoju zainteresowań, a nawet odkrywania talentów. – Uczestnicy warsztatów plastycznych rozpoczęli cykl z pewnym onieśmieleniem i zdziwieniem. Jednocześnie byli zaciekawieni i ochoczo zabrali sie do pracy. To przemili, uśmiechnięci ludzie, ciekawi nowych doświadczeń. Cieszą ich nowe możliwości, próbują, starają sie i... wychodzi.. Odpowiedni sposób opowiedzenia, pokazania, wytłumaczenia i wreszcie wykonania danej pracy czyni cuda. Wszyscy są usatysfakcjonowani. Ten czas spotkań, jest czasem dla seniorów. Może dzięki tym warsztatom ktoś odkryje w sobie ukryty talent, a może i pasję tworzenia? Kto wie... – komentuje Monika Stanisz, instruktorka warsztatów rękodzielniczych.

Najbliższe zajęcia pozwolą wypróbować różne techniki plastyczne, nawiązujące m.in. do tradycji, ale przeplatające się z obecnymi modami. Organizatorzy mają nadzieję, że wysoki poziom frekwencji utrzyma się do końca projektu i deklarują, że powodów do aktywności nie zabraknie.

Projekt dofinansowany ze środków Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020

Galeria: 

warsztaty seniorów - Aktywność i edukacja po sześćdziesiątce
warsztaty seniorów - Aktywność i edukacja po sześćdziesiątce
warsztaty seniorów - Aktywność i edukacja po sześćdziesiątce