52. Góralski Karnawał w Bukowinie Tatrzańskiej

drewniane bryczki z końmi

W dniu 8 lutego 2024 roku ulice Bukowiny Tatrzańskiej ożyły w niezwykły sposób – gdzie rozpoczęła się 52. Edycja Góralskiego Karnawału. To wydarzenie, stanowiące nieodłączną cześć lokalnej kultury, zgromadziło mieszkańców oraz turystów, pragnących wziąć udział w tradycji góralskiej. Barwny korowód wyruszył spod Bukowiańskiego Centrum Kultury.

Malownicze uliczki i miasteczka rozbrzmiewały dźwiękami góralskiej muzyki i radosnymi okrzykami, tworząc niepowtarzalną atmosferę. W pięknym korowodzie dumnie reprezentowała Gminę i Miasto Dobczyce grupa Werdebusy Dobczyckie- Szopka z Lalkami i, prezentując swoją lokalną muzykę i stroje.

Ponadto, karnawał był okazją do wystąpień lokalnych grup artystycznych, które prezentowały tradycyjne tańce i pieśni, przypominając o bogactwie regionu. Corocznie podczas wydarzenia odbywa się Ogólnopolski Konkurs Grup Kolędniczych.

W tym roku Gminę Dobczyce reprezentowały dwie grupy:

  • Werdebusy Dobczyckie- Szopka z Lalkami i „z Maryjką”
  • Pasterze z Burletki

Konkurencja była ogromna, w przeglądzie udział wzięło 49 grup kolędniczych z różnych stron Polski. Obydwie grupy reprezentujące Gminę Dobczyce spisały się znakomicie, z przeglądu przywiozły Srebrne Rozety Góralskie.Serdecznie gratulujemy wspaniałych wyników.

Galeria: 

grupa ludzi w góralskich strojach
grupa ludzi z intrumentami pod budynkiem
ludzie siedzący na bryczce z końmi
drewniane bryczki zaprzągniete końmi