WIRTUALNY SPACER I PIKNIK W RAMACH DZIAŁAŃ NAD OPRACOWANIEM GMINNEGO PROGRAMU REWITALIZACJI

Wirtualny spacer"Serce mam w Dobczycach, serce chciałbym mieć w Dobczycach..."

Te piękne słowa, które padły z ust przewodników sobotniego „wirtualnego spaceru” z powodzeniem mogą stać się hasłem dla prowadzonych działań w zakresie opracowywania Gminnego Programu Rewitalizacji. Program ten może sprawić, by w naszym mieście mieszkało się przyjemniej i wygodniej, a najistotniejszymi doradcami są mieszkańcy – użytkownicy wspólnej przestrzeni, sercem związani z Dobczycami.

Sobotnie popołudnie wielu z nich postanowiło poświęcić, by wspólnie porozmawiać o naszym mieście podczas spaceru badawczego, który ze względu na złe warunki pogodowe odbył się na foyer Regionalnego Centrum Oświatowo-Sportowego. Wspólnie z burmistrzem Pawłem Machnickim, jego zastępcą Haliną Adamską-Jędrzejczyk oraz wszystkimi zgromadzonymi odbyliśmy ciekawą podróż po zakątkach Dobczyc.

Przewodnikami tego „wirtualnego spaceru” byli: niepoprawny humanista Paweł Piwowarczyk oraz miłośnik Ziemi Dobczyckiej – architekt Arkadiusz Koliński. Wędrówkę rozpoczęliśmy na Staromiejskim Wzgórzu, następnie zeszliśmy do centrum miasta, gdzie szczególnie przyjrzeliśmy się dobczyckiemu Rynkowi, skończyliśmy natomiast w RCOS. Niezastąpiony duet przewodników oraz ich dwa różne punkty widzenia sprawiły, że spacer dał podwaliny do gorącej dyskusji i odważnych, inspirujących pomysłów. Z kolei pani Ewa Chromniak i Teresa Jankowska z Biura Inicjatyw Społecznych doskonale tę dyskusję poprowadziły.

Celem spaceru było wskazanie, wymapowanie miejsc i elementów wymagających interwencji oraz znalezienie przeznaczenia dla obszarów, budynków niezagospodarowanych obecnie. Ważnym elementem było również poznanie emocji i potrzeb mieszkańców, którzy reprezentowani byli przez różnorodne grupy począwszy od młodzieży, dorosłych, czy seniorów, reprezentantów stowarzyszeń i organizacji kulturowych i społecznych, rdzennych mieszkańców, ale również nowo zamieszkałych. Pomocą merytoryczną służył burmistrz Paweł Machnicki, niejednokrotnie wyjaśniając jakie bariery napotkać może dana inicjatywa. Ta inspirująca mieszanka poglądów i doświadczeń pozwoliła na wymapowanie miejsc, których losy omówione zostały na spotkaniu. Należą do nich:
- CHARSTEK – zwyczajowo nazwany tak teren pod zaporą,
- DOLINA RABY pomiędzy mostami,
- RYNEK jako przestrzeń, a także budynki: dawnej BIBLIOTEKI, obecnej STRAŻNICY oraz szkoły podstawowej „CHIRANY”,
- PRZEDSZKOLE SAMORZĄDOWE NR 3.

Spotkanie zaowocowało poznaniem potrzeb mieszkańców. Jedną z wiodących potrzeb jest wzmocnienie, rozwinięcie funkcji rekreacyjnej, szczególnie na terenie poniżej zapory oraz wzdłuż doliny Raby. Burmistrz Paweł Machnicki zaaprobował pomysł, który wpisuje się w wizję tego miejsca, jak sam mówił: "dziękuję, że uczestnicy spotkania poparli mój pomysł przeznaczenia terenu pod zaporą na cele rekreacyjne. W tym kierunku będą zmierzać moje działania. Obecnie porządkujemy teren, powstało tam ogólnodostępne miejsce na ognisko, pojawiła się też drobna działalność usługowa w postaci sezonowej wypożyczalni rowerów. Droga na koronę zapory stała się niezwykle chętnie uczęszczanym szlakiem. Liczę również, że działalność usługowa związana z rekreacją, będzie się nadal rozwijać w tym miejscu."

Kolejnym punktem był dobczycki Rynek, gdzie jak zauważył prowadzący – Arkadiusz Koliński, ma on ogromny potencjał w utrzymaniu ciągłości/siły przetwarzania przeszłości na przyszłość. Pomysły w tej sferze skupiały się głównie na odbudowie roli kulturowej Rynku oraz stworzenia funkcjonalnej przestrzeni miejskiej. Miejscem symbolicznym, do którego wielu chciałoby powrócić jest m.in. studnia. Nieodłącznym tematem była również estetyka naszego miasta.

W drodze do Regionalnego Centrum Oświatowo-Sportowego zatrzymaliśmy się również przy budynku Przedszkola Samorządowego nr 3. Mieszkańcy dostrzegli tu brak wystarczającej przestrzeni do rozwoju aktywności i prowadzenia ciekawszych zajęć edukacyjnych. Wysunięto również propozycję powiększenia przedszkola o odział żłobkowy, który wielu rodzicom umożliwiałby łatwiejszy powrót do pracy.

Wyczerpujący spacer i dyskusja pozwoliły poczuć ducha naszego miasta, które tworzą nie tylko mury i ulice, ale przede wszystkim ludzie. Ludzie, którzy tworzą naszą społeczność, a których pomysły mogą pomóc ożywić wspólną przestrzeń i stworzyć ją taką, jaką pragniemy dla naszych dzieci i wnuków.

Po zakończonym spacerze, podczas trwania pikniku artystycznego mogliśmy dowiedzieć się więcej na temat efektów wcześniejszej rewitalizacji – budowy Regionalnego Centrum Oświatowo-Sportowego. Są to efekty nie tylko namacalne, ale również te w sferze społecznej i kulturowej, których świadectwo dali dyrektorzy instytucji mieszczących się w tym budynku (MGOKiS, Szkoła Muzyczna, Gimnazjum oraz Miejska Biblioteka Publiczna). Pięknym i wzruszającym podsumowaniem był również film prezentujący działalność i wydarzenia w obrębie tego wielofunkcyjnego budynku.

Galeria: 

Spacer badawczy
Spacer badawczy
Piknik artystyczny
Piknik artystyczny
Spacer badawczy
Spacer badawczy
Wirtualny spacer
Wirtualny spacer
Piknik artystyczny