NOWE PRZEPISY DOTYCZĄCE WYCINKI DRZEW

Z 1 stycznia 2017 roku weszła w życie zmiana ustawy o ochronie przyrody. Zgodnie z nowymi przepisami nie ma już obowiązku uzyskania zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów rosnących na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych, usuwanych na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz drzew lub krzewów usuwanych w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego. Zgodnie z obowiązującymi przepisami właściciel działki (osoba fizyczna) może usunąć każde drzewo znajdujące się na jego działce niezależnie od jego obwodu. Nie musi zgłaszać tego do urzędu miasta i nie będzie ponosił żadnych opłat z tego tytułu.

Zniknął także obowiązek posiadania zezwolenia na usunięcie drzew, których obwód pnia na wysokości 130 cm nie przekracza:
• 100 cm - dla gatunków szybkorosnących, takich jak topole, wierzby, kasztanowce zwyczajne, klony jesionolistne, klony srebrzyste, robinie akacjowe, platany klonolistne
• 50 cm - dla pozostałych gatunków, bez względu na cel usunięcia i formę własności gruntu, z którego jest usuwany oraz dla krzewu i krzewów rosnących w skupisku o powierzchni do 25 m kw.

W pozostałych przypadkach zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów są nadal wymagane. Dotyczy to m. in.: właścicieli urządzeń, jeżeli drzewo lub krzew zagrażają funkcjonowaniu tych urządzeń, spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, jak również w przypadku usuwania drzew lub krzewów w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, drzew rosnących w pasie drogowym drogi publicznej oraz drzew lub krzewów, w tym również owocowych, rosnących na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków lub na terenach zieleni.

Zmieniła się także wysokość opłat za usunięcie drzew lub krzewów oraz sposób ich naliczania. Stawka opłaty dla drzew nie może przekraczać 500 zł, a dla krzewów – 200 zł. Opłata dotyczy podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Nie dotyczy osób fizycznych.