MAPA ZAGROŻEŃ - DEBATA NA TEMAT BEZPIECZEŃSTWA W GMINIE DOBCZYCE

Burmistrz Gminy i Miasta Dobczyce Paweł Machnicki, wiceburmistrz Halina Adamska – Jędrzejczyk, radni Rady Miejskiej w Dobczycach z przewodniczącym dr. Tadeuszem Bochnią, sołtysi i strażacy wzięli udział w debacie zorganizowanej 11 lutego 2016 r. przez dobczycką policję poświęconej bezpieczeństwu w gminie Dobczyce.

Dobczyccy policjanci przedstawili najczęstsze zdarzenia, do których dochodzi na terenie gminy Dobczyce. Są to m.in. kolizje (89), kradzieże z włamaniem (89), przemoc w rodzinie (18) i kradzieże mienia (15). Podczas spotkania komendant Krzysztof Mięsowski odpowiadał na wiele pytań zadawanych w trakcie spotkania m.in. na temat zapewnienia bezpieczeństwa na przejściu dla pieszych w Brzączowicach, czy poprawie komunikacji w samym Rynku w Dobczycach.

- Są miejsca w Dobczycach, które szczególnie monitorujemy – mówił komendant Krzysztof Mięsowski - m.in. teren przy ul. Podgórskiej, gdzie często dochodzi do przerwania ciszy nocnej, czy też strategiczny obiekt, jakim jest zapora wodna.

Burmistrz Gminy i Miasta Dobczyce Paweł Machnicki pytał zebranych, czy zarejestrowali przypadki związane z zagrożeniami terrorystycznymi, czy epidemiologicznymi. Z takimi zagrożeniami nikt z zebranych się nie spotkał. Zgłaszano natomiast występujące w naszej gminie zagrożenie narkotykowe. Jak mówił jeden ze strażaków ze Skrzynki należy obawiać się rozwoju tego rodzaju przestępczości, nie w małych szkołach, ale w gimnazjum, które gromadzi młodzież z całej gminy. Zaapelował, by organizować w gminie spotkania dla rodziców na ten temat, choćby w celu rozpoznawania niepokojących zachowań u dzieci.

Zgłaszano również sytuacje domokrążców. Padło pytanie, jak bronić się przed takimi zdarzeniami i czy w takich sytuacjach można zadzwonić na policję i pozostać anonimowym? Czy za każdym razem należy zawsze podawać swoje dane osobowe? Komendant zapewnił, że na anonimowe zgłoszenia również podejmowane są interwencje. Zaznaczył również, że każda rozmowa jest nagrywana, a do archiwum rozmów można nawet sięgnąć do pięciu lat wstecz.

Radni i sołtysi zgłaszali również proceder przestępstw internetowych, które są dość częstą praktyką. Listy, monity do zapłacenia za np. ściągnięcie pliku muzycznego wystawione przez kancelarię prawną, podpierającą się, często nieprawidłowo podaną podstawą prawną.

Wezwanie do zapłaty za rejestrację nowej firmy, to również sposób działania wyłudzaczy.

Zastraszanie paragrafami, jak mówił komendant, to jeden z typowych elementów działania przestępców. Apelował o czujność i dokładne sprawdzanie numerów kont, na które wykonujemy przelewy, gdyż rachunki, pisma są łudząco podobne do tych wystawianych przez instytucje. Różnią się tylko numerem konta bankowego. Wyłudzanie pieniędzy jak mówił odbywa się na coraz to nowe sposoby „na wnuczka”, „na policjanta”. I tu komendant prosił, żeby sprawdzać legitymację policjanta, który przychodzi na kontrolę do naszego domu. Najlepiej upewnić się, czy ta kontrola była zamierzona, dzwoniąc na komisariat policji. Uprzedził, że tzw. „blacha” to nie dokument, a nieumundurowany policjant ma obowiązek się wylegitymować.   

Konsultacje społeczne dotyczące „Map Zagrożeń” odbywają się na terenie całego kraju. "Mapy zagrożeń" mają na celu rzetelne i czytelne zobrazowanie skali i rodzaju zagrożeń - przy udziale instytucji współodpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz społeczności lokalnych. Naczelną zasadą przy tworzeniu „Map Zagrożeń” jest zaangażowanie w ich opracowanie jak największego grona podmiotów zainteresowanych poprawą stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego na poziomie gmin, powiatów, czy województw. „Mapa Zagrożeń” powinna być kompendium informacji z baz policyjnych, wyników badań opinii publicznej, istotnych wniosków płynących z debat społecznych, spostrzeżeń własnych Policji oraz innych służb i inspekcji jak również środków masowego przekazu.

W załączeniu prezentacja dotycząca podstawowych zagrożeń występujących na terenie Gminy i Miasta Dobczyce opracowana przez Komisariat Policji w Dobczycach.

M.Gaweł

Galeria: 

20160211_ konsultacje społeczne - Mapy Zagrożeń
20160211_ konsultacje społeczne - Mapy Zagrożeń
20160211_ konsultacje społeczne - Mapy Zagrożeń
20160211_ konsultacje społeczne - Mapy Zagrożeń
20160211_ konsultacje społeczne - Mapy Zagrożeń
20160211_ konsultacje społeczne - Mapy Zagrożeń
20160211_ konsultacje społeczne - Mapy Zagrożeń
20160211_ konsultacje społeczne - Mapy Zagrożeń
20160211_ konsultacje społeczne - Mapy Zagrożeń
20160211_ konsultacje społeczne - Mapy Zagrożeń