Kontrola palenisk trwa, w użyciu także drony

dron badający jakość dymu

Powoli dobiega końca drugi rok kontroli palenisk, które prowadzone są przez Gminę Dobczyce. Jak już wielokrotnie informowaliśmy kontrole są prowadzone przez upoważnionych pracowników Urzędu Gminy. W 2019 roku skontrolowali oni około 100 palenisk.

W roku 2020 ze względu na epidemię prowadzenie kontroli było znacznie utrudnione, niemniej jednak dzięki determinacji władz Gminy oraz zaangażowaniu jej pracowników najprawdopodobniej uda się zbliżyć do podobnego poziomu.

Przypominamy, iż kontrole przeprowadzane są rutynowo, na podstawie analiz i obserwacji pracowników Urzędu Gminy lub „na zgłoszenie” (również anonimowe). Oznacza to, że niezależnie od podejrzeń, kontroli może zostać poddany każdy budynek w Gminie Dobczyce.

                Dbając o bezpieczeństwo zarówno mieszkańców jak i pracowników prowadzących kontrole zdecydowano, że oprócz standardowych kontroli, prowadzone będą również kontrole przy użyciu dronów wyposażonych w aparaturę pomiarową, które wykonując analizę dymu wydostającego się z komina pozwalają jednoznacznie wskazać, czy w danym palenisku spalane są niedozwolone substancje. Znacznie usprawni to proces kontroli i pozwoli na szybką weryfikację składu i jakości dymu. Zastosowanie takiego rozwiązania ograniczy konieczność kontaktu bezpośredniego kontrolujących z kontrolowanymi.

                Pierwsze kontrole z użyciem bezzałogowych statków powietrznych wykonane zostały 16 grudnia 2020r. przez firmę Tomkov z Gliwic. Prowadzenie kontroli z użyciem dronów możliwe było dzięki wykorzystaniu środków projektu LIFE pn.: „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze”.

Projekt LIFE realizowany jest w Gminie Dobczyce od 2016 r. dzięki niemu możliwe było utworzenie stanowiska Ekodoradcy, który służy pomocą wszystkim mieszkańcom, którzy chcieli by wymienić swój stary kocioł i/lub wykonać termomodernizację budynku. Ekodoradca wraz z pracownikami Referatu Gospodarowania Przestrzenią i Ochrony Środowiska prowadzi również kontrole palenisk na terenie Gminy.

Ważne informacje dotyczące prowadzonych kontroli:

  • Tryb przeprowadzenia kontroli palenisk szczegółowo opisuje procedura, przyjęta Zarządzeniem nr 56/2019 Burmistrza Gminy i Miasta Dobczyce z dnia 12.03.2019r. w sprawie wprowadzenia procedury przeprowadzenia kontroli spalania odpadów w paleniskach oraz przestrzegania zapisów uchwały Nr XXXII/452/17 Sejmiku Województwa Małopolskiego z dnia 23 stycznia 2017r. (zwanej uchwałą antysmogowa dla Małopolski) na terenie Gminy Dobczyce. Kontrola przeprowadzana jest przez minimum dwóch pracowników Urzędu Gminy i Miasta, posiadających upoważnienie wydane przez Burmistrza. Kontrole mogą być przeprowadzane w godzinach 6-22, bez wcześniejszego powiadomienia. Czynności kontrolne wykonywane są w obecności właściciela nieruchomości lub dorosłego domownika.
  • W ramach kontroli sprawdzeniu podlegają: barwa dymu, rodzaj stosowanego urządzenia grzewczego, zawartość paleniska, materiały przygotowane do spalenia oraz popiół. W przypadku podejrzenia spalania odpadów pobrana zostanie próbka popiołu, która zostanie poddana analizie w akredytowanym laboratorium. Kontrolujący mogą wykonać zdjęcia oraz poprosić o przedstawienie dokumentów dotyczących posiadanego kotła oraz zakupionego opału. Stosowane do ogrzewania drewno może zostać zbadane pod kątem zawartości wilgoci.
  • Zgodnie z przepisami (art. 379 ustawy Prawo ochrony środowiska) kierownik kontrolowanego podmiotu oraz kontrolowana osoba fizyczna obowiązani są umożliwić przeprowadzanie kontroli. W szczególności dotyczy to umożliwienia kontrolującemu dokonania czynności, do których jest uprawniony, tzn.:
    • wstępu wraz z rzeczoznawcami i niezbędnym sprzętem przez całą dobę na teren nieruchomości, obiektu lub ich części, na których prowadzona jest działalność gospodarcza, a w godzinach od 6 do 22 - na pozostały teren;
    • przeprowadzania badań lub wykonywania innych niezbędnych czynności kontrolnych;
    • żądania pisemnych lub ustnych informacji oraz wzywania i przesłuchiwania osób w zakresie niezbędnym do ustalenia stanu faktycznego;
    • żądania okazania dokumentów i udostępnienia wszelkich danych mających związek z problematyką kontroli.
  • Zgodnie z art. 225 Kodeksu karnego: Kto osobie uprawnionej do przeprowadzania kontroli w zakresie ochrony środowiska lub osobie przybranej jej do pomocy udaremnia lub utrudnia wykonanie czynności służbowej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
  • W przypadku wykrycia nieprawidłowości, może mieć miejsce pouczenie, lub jeśli sprawa zostanie przekazana do sądu, właściciel nieruchomości może zostać ukarany grzywną w wysokości do 5000 zł. Właściciel budynku może spodziewać się również ponownej kontroli, dotyczącej sposobu usunięcia nieprawidłowości.