Młodzież z partnerskiego miasta Versmold

od 2011-02-14 do 2011-02-19

Młodzież z partnerskiego miasta Versmold,  16 uczniów i 2 opiekunów, uczestniczyła w 6-dniowym programie wymiany młodzieży, który miał miejsce od 14 do 19 lutego 2011 roku.

- Program pokrzyżowała nam pogoda.- mówi opiekun grupy Monika Łażewska, nauczycielka z dobczyckiego Gimnazjum.  Liczyliśmy na zimową pogodę. W programie miały być narty i kulig z pochodniami.
W programie nie zabrakło jednak atrakcji. Oprócz standardowego zwiedzania Dobczyc, uczniowie z Niemiec, wraz ze swoimi kolegami z Polski, zwiedzali kopalnię soli w Wieliczce, Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu, podziemia Rynku w Krakowie. Oprócz wspólnych zajęć w szkole, było wspólnie gotowanie, gry w kręgle. Uczniowie mieszkali u polskich rodzin, tych uczniów, którzy byli w ubiegłych latach w Versmold.

Wymiana młodzieży realizowana jest już od siedmiu lat. Ostania wizyta dobczyckiej grupy miała miejsce w październiku 2010 roku.

Organizatorami wymiany szkolnej są nauczycielki języka niemieckiego: Monika Łażewska z Gimnazjum w Dobczycach, Aleksandra Szumiec i Grzegorz Leśniak z Zespołu Szkół w Dobczycach.

Wymiana została dofinansowana z programu Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży. Wsparcia udzielili również: Urząd Gminy i Miasta Dobczyce, Satrostwo Powiatowe w Myślenicach, „Supermarket Jan” i „Dom Chleba” z Nowej Wsi.