Rudnik

Sołtys: 

Marcin Adamski

Skład Rady Sołeckiej: 

Zbigniew Hankus
Emilia Nowak
Ryszard Łyżczarz
Maria Zadak
Marek Trojański

Powierzchnia: 

224,4 ha

Rudnik położony jest w północno – wschodniej części Gminy Dobczyce nad potokiem Kamyk, lewym dopływem rzeki Raby. Miejscowość graniczy z Dziekanowicami, Sierakowem, Grajowem, Huciskiem i Winiarami.

W skład sołectwa Rudnik wchodzą przysiółki o nazwach: Zalesie, Bronówki, Węgielnik, Jabłonowa, Kasówka, Ogrody, Działy, Dziekanka, Folwark, Pod Rudnikiem, Kielcówka, Niwistka.
Sołectwo zajmuje obszar 224,4 ha.
Rudnik to niezwykle urokliwy zakątek gminy Dobczyce, przyciąga pięknem krajobrazu, obfitością lasów i czystym powietrzem.
Na terenie wsi działa Ochotnicza Straż Pożarna.

Historia

Od najdawniejszych czasów wieś wchodziła w skład Starostwa Dobczyckiego. Pierwsze zapisy historyczne o wsi pochodzą z 1390 roku, kiedy król Władysław Jagiełło oddał w zastaw zamek Dobczycki i przyległe wsie: Winiary, Rudnik i Kamyk (Hucisko). Za czasów Jana Długosza właścicielami  byli Stanisław i Jan Marszałkowicze z Brzezia herbu Zadora. Rudnik na podstawie rejestru z 1629 roku posiadał trzy łany, siedem kmieci i siedem zagród, za które opłacano 31 fertonów 30 groszy. Nazwa wsi związana jest z wydobywaną na tym terenie rudą.

W Rudniku warto zobaczyć:

Kapliczkę przedstawiającą postacie, św. Floriana, Matki Boskiej, św. Mikołaja, oraz innych świętych, znajduje się ona przy domu nr 24. Została ufundowana w 1867 roku przez Józefa i Agnieszkę Cygan.

Idąc z Rudnika w kierunku wsi Hucisko, drogą przez las hucki, mijając po drodze grobowiec rodziny Lipowskich można dojść do dworu Lipowskich. Po drodze mijamy również słynne krzesło Kantora, stojące przy domu, w którym mieszkał Tadeusza Kantora. 

Statut Sołectwa: