Wystawa "W poszukiwaniu koloru"

2018-12-14

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Dobczycach zaprasza na wystawę malarstwa Anny Lewińskiej "W poszukiwaniu koloru". Wernisaż wystawy odbędzie się 14 grudnia 2018 roku, o godzinie 17:00, we foyer Regionalnego Centrum Oświatowo-Sportowego w Dobczycach (ul. Szkolna 43).

Anna Lewińska - Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, a także Konserwacji Zabytków Architektury i Urbanistyki, Pedagogiki oraz malarstwa na krakowskiej ASP u prof. Bednarczyka. Z zawodu architekt i pedagog, a z zamiłowania artysta malarz. Nieobce są w jej twórczości prace wykonane w różnych technikach, poczynając od akwareli, pasteli po akryl i olej. Ulubionym sposobem malowania jest jej technika własna oparta na zastosowaniu tkaniny w cyklu tworzenia obrazu.
Swoje prace pokazywała na licznych wystawach indywidualnych – których ma w dorobku 80 oraz w 267 wystawach zbiorowych. Wiele jej obrazów jest w posiadaniu kolekcjonerów nieomal na całym świecie.
Członek Związku Polskich Artystów Plastyków, Stowarzyszenia Pastelistów Polskich, Stowarzyszenia Marynistów Polskich oraz aiap UNESCO. Inicjatorka powstania Grupy X - zespołu malarzy profesjonalnych wspólnie prezentujących swoje prace.

"Prace Anny Lewińskiej trudno sklasyfikować. Różnorodność stosowanych przez nią technik jak i rozmaitość tematyki nie pozwala na zaszufladkowanie tej utalentowanej malarki. Jak sama twierdzi w jej twórczości wiele zależy od nastroju w jakim się aktualnie znajduje. Stąd też jej prace raz są pełne ekspresji, bijącej z nich radości czerpania z piękna tego świata, to znów pełne melancholijnej zadumy, katastroficzne i upiorne wizje śmierci czy nicości naszego życia. Większość prac wykonanych jest techniką własną malarki, która daje jej najwięcej satysfakcji i emocji towarzyszących powstawaniu dzieła. Innowacyjność techniki polega na wykorzystywaniu zwykłej gazy do stworzenia niepowtarzalnej, przestrzennej faktury obrazu. W połączeniu z odpowiednio położoną farbą daje to niezwykły efekt. Jest to jakby gra faktury z przestrzenią i barwą, kontrolowana jednak cały czas przez czynnik dominujący w obrazie – wizje artystki. Końcowe wrażenie jest niesamowite." (fragment z jednej z recenzji)

plakat promujący wydarzenie