Sieraków

Sołtys: 

Zofia Misior

Skład Rady Sołeckiej: 

Janina Chmielowska
Lucyna Górecka
Zofia Hebda
Stanisław Jakubowski
Elżbieta Kosałka
Jadwiga Płatek

Powierzchnia: 

498,4 ha

Sieraków położony jest w północnej części Gminy Dobczyce. Miejscowość sąsiaduje z Dziekanowicami, Rudnikiem, Nową Wsią i Jankówką.

W skład sołectwa Sieraków wchodzą przysiółki o nazwie: Bania, Czarny, Las, Folwark, Kamionka, Zbyszkówka, Pozarek, Rajskie, Za Dworem, Bośnia, Nawsie, Grodziska, Boczoniec, Granica.
Sołectwo, zajmuje obszar 498,4 ha. Na terenie wsi działa Ochotnicza Straż Pożarna.
 
W Sierakowie warto zobaczyć:

Zabytkowy pałacyk z 1847 roku usytuowany w kilkuhektarowym kompleksie parkowo – leśnym starodrzewu. W latach 1986 – 2001 w sierakowskim pałacyku mieściła się unikatowa w skali regionu placówka zdrowotna - Uzdrowisko – Szpital Alergologiczny. Kuracjusze przez 24 dni korzystali z zabiegów na miejscu oraz dowożeni byli do Wieliczki do podziemnych komór leczniczych w Kopalni Soli w Wieliczce.
Krzyż z wizerunkiem Pana Jezusa oraz świetych Izydora, Jana i Tekli znajdujący się przy skrzyżowaniu dród Dziekanowice – Wieliczka – Sieraków. Został ufundowany przez Jana i Teklę Czajczyk w 1881 roku.

 

Kamienną figurę Jezusa Miłosiernego znajdującą się w parku, koło dworu w Sierakowie, datowana na ok. 1847 rok.
Kamienną kapliczkę przedstawiająca Matkę Boską oraz postacie innych świętych. Kapliczka znajduje się w Sierakowie przy skrzyżowaniu dróg Dziekanowice – Wieliczka – Nowa Wieś, w pobliżu przedszkola. Została ufundowana przez Jakuba i Katarzynę Dziewońskich w 1858 roku.
Figurę przedstawiającą postać Matki Boskiej z Dzieciątkiem, znajdującą się przy skrzyżowaniu dróg Dobczyce – Dziekanowice – Sieraków.

Sołectwo Sieraków
Sołectwo Sieraków

Statut Sołectwa: